Třetí ucho

Mix od FVLCRVM

autor Adam Pešek

 foto: Suzanne Zu

Pišta Král'ovič už pro nás kdysi jeden mixtape dělal, tehdy ještě s kapelou The Uniques. Ta už je však mrtvá, přinejmenším jako značka, protože došlo k jejímu přejmenování na nvmeri, a vedle ní si Pišta založil také svůj sólový elektronický projekt FVLCRVM. Prý to nebylo kvůli tomu, že kapely jsou už mrtvý, jak si to většina publicistů myslí, ale protože si ho v bratislavských klubech prostě získala. A tou bass music/jukem/elektronikou, co vydal na EP Notch, si zase získal on nás, potažmo server Spaceboss.net, s nímž ve spolupráci následující mix přinášíme.
 
VICE: Ahoj, co znamená FVLCRVM a proč ta velká písmena? Bojíš se, že jinak by si tě lidé v té záplavě hudby na internetu nemuseli všimnout?
Pišta Král'ovič: FVLCRVM je podobne ako nvmeri pozmenený názov môjho obľúbeného lietadla, ktorým som sa dosť venoval ako dieta, a priznám sa, že v poslednej dobe pozeranie dokumentov o lietadlách je pre mňa úplný relax v noci, keď už nevládzem nikomu odpísať, čokoľvek produkovať či nad niečím zložitým rozmýšľať. Veľké písmená preto, že sa mi naorzdiel od nvmeri to slovo páči viac v kapitálkach.
 
Já jsem našel několik variant toho, co Fulcrum znamená, a mimo jiné je to taky think tank evangelické Anglikánské církve. Předpokládám podle názvu projektu, že by ti toto téma mohlo být blízké?
Priznám sa, že o tomto význame slova som vôbec nevedel. Meno pre mňa nemá iný význam ako označenie, na ktoré si iní zvyknú a podľa neho ťa môžu neskôr vyhľadať.
 
Přišlo mi, že s The Uniques jste měli slušně vyšlápnuto. Proč jste vlastně přestali?
Neprestali, zmenili sme meno. A otriasli sa tým dosť od sympatizantov. Našťastie ešte existuje v CZ aj SK zopár ľudí, ktorí hudbu počúvajú nie pozerajú či čítajú. Takže stále to má zmysel a mám pocit, že sa uberáme dobrým smerom.
 
Jsou už podle tebe kapely mrtvý, jak si to myslí asi většina hudebních novinářů?
Haha, tak túto teóriu som ešte nepočul. Asi je to tým, že väčšinu hudobných novín nesledujem. Akékoľvek pozadie ktoréhokoľvek hudobného projektu ma začne viac zaujímať až dlhší čas po tom, ako sa mi ich hudba páči a poriadne si ju napočúvam. Pravda je, že mi chýba pre bandy podobná platforma ako je Soundcloud, kde vieš, že tvoj message nepadne do inboxov bookerov a managerov, ako to pri bandoch zvykne byť.
 
Jak se Slovák dostane k produkování jukeu a bass music, která v té zemi ani v blízkém okolí nemá vlastně žádnou tradici?
Už už som chcel napísať, že internet robí zo susedov cudzincov a z ľudí na druhej strane zemegule najlepších priateľov. Ale pravda je, že k týmto žánrom som sa postupne prepracoval aj veľkým vplyvom tunajších DJov a producentov.
 
Chtěl bys lidi ve střední Evropě naučit tancovat footwork?
Chcel by som ich naučiť tancovať čokoľvek, aj keď sú triezvi. Neviem presne ako je to v iných krajinách tejto časti Európy, ale veľa ľudí si už dlhú dobu mýli kluby s pubmi a kaviarňami.
 
 
TRACKLIST:
Unknown – Anachrony II 
Ben Pearce – What I Might Do (Karma Kid Remix) 
SirOJ – Directions (New York New York) VIP Remix 320 
Decka Sound – We Just Wanted it to Be 
One Over – 2 Below 
Sentiment – Size Up 
FVLCRVM – Yummy! 
Zed Bias – Copper 
Crown Duels – Rolling On 
ARME – Feel It 
FVLCRVM – My Man (2010 unreleased extended mix) 
Redinho – Searching 
Wuki – Happy Accidents 
Tommy Jacob – Drop 
Fisky – Unfair 
Strip Steve – Bust Your Shit 
Seablaze – BLOOM 
hxdb – Skool Dayz (DISTAL Club Mix) 
Dubbel Dutch – Deepa (Vocal Dub Mix) 
Dre Skull feat. Megan James & Popcaan – First Time (Sinjin Hawke Remix) 
Coco Bryce – Runnin 
Milo Mills – Sweeter Than Rice Cake 
TAPES – Caitlyn
 
Víc novinek a hudby od FVLCRVM sledujte na:
 
Mixtapy na VICE připravujeme pravidelně. Aby vám neunikl ani jeden žhavý beat, sledujte nás na soundcloud.com/vicecs
 
V předchozích dílech jste slyšeli:
MGLNEsgar / FNTM / Gruzo / DJ Tuco / Bonus / Ink Midget / dné / Karaoke Tundra
 

Komentáře