FYI.

This story is over 5 years old.

News

Japonská armáda sa stává ofenzívne roztomilou

Japonské ministerstvo obrany pustilo von skoro 20 minút dlhý animák, ktorý je súčasťou komunikácie s verejnosťou ohľadom japonskej ofenzívy, aby priblížil verejnosti armádu krajiny.

Japonské ministerstvo obrany pustio von skoro 20 minút dlhý animák, ktorý je súčasťou komunikácie s verejnosťou ohľadom japonskej ofenzívy, aby priblížil verejnosti armádu krajiny. Aj keď sa to zdá zvláštne, dáva to zmysel, ak vezmete do úvahy fakt, že japonská armáda je v celosvetovo unikátnej situácií, a to v takej, že táto krajina ani armádu mať nemôže.

Čo má Japonsko namiesto toho sú Japonské Domobranné Sily (JDS). Aj keď vykazuje všetky znaky armády, zahŕňajúc mocné vzdušné sily a úctyhodné námorníctvo, má JDS ústavne zakázané operovať na zahraničnej pôde a je technicky považovaná za políciu.

Reklama

Článok 9 japonskej ústavy, ktorý bol vypracovaný víťaznou Amerikou po druhej svetovej vojne, výslovne odmieta vojnu a použitie vojenskej sily, alebo len vyhrážanie sa jej použitím, „navždy". No v roku 1950, iba tri roky po tom, čo bola ústava prijatá, stiahnutie amerických jednotiek z Japonska kvôli Kórejskej vojne zanechalo ostrovný národ bez prostriedkov na obranu proti invázii zo zahraničia, preto narýchlo zostavená národná policajná rezerva sa spojila s prebytkom americkej armádnej výbavy. Do roku 1954 sa policajná rezerva vyvinula na JDS.

Síce článok 9 zakazuje vojenské sily, zaručuje Japonsku právo na sebaobranu na svojom území, no nie bez polemiky. So samotnou existenciou JDS, považovanou za neústavnú niektorými politickými stranami, sa počas rokov preukázalo ako nemožné vodcom ktorý podporovali JDS zhromaždiť dvojtretinovú väčšinu, ktorú prikazuje japonská legislatíva, na zmeny ústavy, ktoré by odstránili limitácie obranných síl.

Na tento problém sa zameriavala demokratická strana ministra Shinza Abeho. Minulý júl jeho vláda podporila reinterpretáciu článku 9, ktorá vytvára „kolektívnu domobranu" a povoľuje jej zložkám pomáhať spojencom v situáciách, ktoré ohrozujú japonské blaho. Opoziční kritici označili tento manéver ako obchádzanie demokracie. Na základe tohto tlaku Abe nedávno prehlásil, že nebude používať slovo armáda v referencií na Japonské Domobranné Sily.

No ako vnútorné domáce politické sily v Japonsku pracujú na zastavení rozširovania JDS, regionálne bezpečnostné prostredie sa zhoršuje. Čína rapídne zväčšuje svoju armádu a uplatňuje teritoriálny nárok na Južné Čínske more, zatiaľ čo trvalo nevyrovnaná Severná Kórea sa dlho usiluje o nukleárny raketový program. Ako teda môže Japonsko obhájiť rozširovanie armády, ktoré je reakciou na tieto hrozby v rámci svojich schopností, no zároveň v medziach, ktoré má povolene?

Reklama

Jedným z prístupov je, že JDS sa k tomu začalo stavať rozkošne. Doslovne.

To nás privádza ku kreslenému filmu ktorý bol vydaný ministerstvom obrany. V animáku účinkuje kreslený vták menom Bo-Emon, ktorý vysvetľuje účel JDS trom malým deťom, ktorých otec pilotuje stíhacie lietadlo F-15 pre vzdušné domobranné sily. Vták vysvetľuje, že JDS má za úlohu odstrašiť agresorov a podporovať globálnu stabilitu, namiesto napádania iných krajín. Animovaný film končí scénou, v ktorej sa ich otec ženie zadržať vo svojej F-15 dve neoznačené lietadlá, ktoré zdieľajú nezameniteľnú podobnosť s Su-35, Rusmi vyrábanými stíhacími lietadlami, ktoré si Čína chce horlivo zaobstarať.

Teraz JDS na svojich kresbách pritvrdilo a snaží sa využiť moe, štýl ktorého rysom sú (väčšinou) roztomilé dievčenské postavičky a je populárny v japonských kreslených filmoch, seriáloch a komiksoch. Využite moe JDS sa začalo zviditeľňovať v roku 2011, keď štvrtá protitanková jednotka helikoptér pomaľovala jeden zo svojich AH-1S Cobra útočných vrtuľníkov obrazom dievčaťa v moe štýle nazývanou Aoi-chan. Do konca roka mala Aoi-chan tri sestry, z ktorých každá mala vlastnú útočnú helikoptéru. Sestry sa stali lokálnou senzáciou do bodu, kedy sa ženy z jednotky začali obliekať ako tieto dievčatá na vzdušné predstavenia a iné udalosti týkajúce sa kontaktu s verejnosťou.

No nakoniec sestry išli do dôchodku v roku 2013, očividne sa niekto z riadenia rozhodol, že sa to vymyká spod kontroly a prikázal im aby s tým prestali. Napriek tomu sa tento nápad zachoval inde v radách JDS a to najmä medzi verbujúcimi. Na príklad Tokushimské regionálne kooperačné stredisko vydáva moe plagáty za účelom verbovania každý rok od roku 2010. Náborové stredisko v provincií Okayama nahlásilo 20 percentný vzrast dobrovoľníkov v roku 2013 po uvedení troch roztomilých maskotov. Ostatné regionálne veliteľstvá spravili to isté naprieč celým Japonskom.

Reklama

Populárne médiá reflektujú, ako spoločnosť vníma seba a svoju armádu. The Green Berets od Johna Wayna ponúka zobrazenie toho, čo si USA myslelo, že dosiahne vo Vietnamskej vojne. Filmy ako Platoon a Full Metal Jacket zobrazujú, čo si Američania mysleli, že v skutočnosti dostali.

V Japonsku sa originálna Godzilla z roku 1954 často používa ako metafora pre hrôzu, ktorú Japonsko cítilo pri utrpení, spôsobenom útokmi atómovými bombami, ktoré ukončili druhú svetovú vojnu. Hovorí, že v Godzille je armáda bezvýznamná, slúži len na vyprovokovanie monštra a prehĺbeniu deštrukcie. Namiesto toho záchranu prináša vedec a nevinné dieťa. Do 1970 sa posolstvo vyvíjalo a stávalo sa viac viditeľné. Anime kalsika Space Battleship Yamato obsahovalo vesmírnu loď na zúfalej misii zachrániť planétu pred rasou blonďavých votrelcov, ktorí využívali atómové útoky na podmanenie Zeme. Katastrofálna situácia sveta odráža to, čo sa dialo s Japonskom v záverečných fázach druhej svetovej vojny.

Nedávne anime týkajúce sa Japonskej armády má narastajúci sklon k štýlu moe. JDS bolo reprezentované v anime a mange od začiatku, Ale spojenie roztomilého moe a armády je pre Japonsko niečo nové. Môžeme vidieť armády z celého sveta prezentované ako cool, sexi a nebezpečné, no iný prístup je často badateľný v Japonsku. Niektoré detaily sa menia v závislosti od seiálu, no určité trendy sú ľahko viditeľné. Či už sú to dievčatá v mini sukniach s magickými silami a lietadlovými motormi z druhej svetovej vojny pripútanými na nohách, bojujúce proti votrelcom v Strike Witches z roku 2010, alebo tínedžeri šoférujúci tanky ako mimoškolský šport v Girl und Panzer z 2012, základný motív je rovnaký. Armádna technika je neškodná, zábavná no predovšetkým roztomilá!

Príchod nového seriálu Kantai Collection dáva dokopy roztomilosť a vojnu v podobe, ktorá je pozoruhodne nová. Seriál medzi ľuďmi známy aj ako KanColle zobrazuje „lodné-dievčatá", ktoré sú reinkarnáciami japonských bojových lodí, potopených počas druhej svetovej vojny. Tento raz však Imperiálne Japonské Námorníctvo má dovolené vyhrať. Finále tohto seriálu (spoiler alert) vyvrcholí víťazstvom protagonistov v bitke o Midway, rozhodujúcom námornom súboji, ktorý historicky naklonil víťazstvo vo vojne v Pacifiku v prospech Američanov.

Abe bol v minulosti kritizovaný za pokus o obnovu japonského vojnového záznamu a podporu rozširovania hraníc činností , ktoré má JDS povolené. Korene japonského pacifizmu siahajú hlboko vďaka bolestivému ponaučeniu z druhej svetovej vojny. Ale vzájomný záujem o oživenie militarizmu je silným indikátorom toho, že pravidlá sa menia.

Diskusie o zmierňovaní limitovania aktivít JDS sú v plnom prúde. A ak Abe dokáže využiť to, že ľudia začínajú vnímať armádu ako roztomilú a v tom dôsledku neškodnú, možno sa mu podarí previezť pozornosť od agresívnej japonskej minulosti na terajšiu peknú armádu ochraňujúcu mier.