©2016 VICE Media LLC

    The VICE Channels

      Job-uri

      Post: Producător – VICE România

      Fișa postului:

      Producătorul este persoană cheie în departamentul video și raportează direct redactorului șef VICE România și producătorului executiv din UK. Este responsabil pentru fiecare aspect al producției video, de la comisionare la dezvoltare, până la ghidarea echipelor pe teren și supravegherea post-producției.

      Este responsabil de decizii editoriale în toți pașii procesului de producție, cu accent pe partea de post-producție. Coordonează o echipă de editori, programul și proiectele lor, le oferă sfaturi în toate fazele de montaj și-i ajută la scenariu. Trebuie să respecte standardele înalte de calitate ale jurnalismului și documentarelor VICE.

      Are capacitatea de a coordona mai multe producții video și echipe de filmare deodată, astfel încât să-și respecte deadline-urile. Se va folosi de rețeaua proprie de contacte și de experiența pe care o are în negociere și în management pentru a crește numărul de colaboratori talentați. Este responsabil de comunicarea cu echipa din UK, ca să se asigure că a primit toate informațiile legate de conținutul produs și le-a aprobat.

      Candidatul potrivit trebuie să aibă o experiență de trei ani în filme documentare, subiecte de actualitate sau producție de știri, să se descurce cu gestionarea mai multor proiecte simultan și să aibă răbdarea și flexibilitatea să lucreze într-un mediu aflat într-o continuă schimbare, cu obiective din ce în ce mai dificile.

      RESPONSABILITĂȚI:

      • Să răspundă în fața redactorului șef VICE România și a producătorului executiv VICE UK.
      • Să coordoneze echipa video și să o susțină în fiecare aspect al procesului de producție.
      • Să discute, să dezvolte și să evalueze ideile și pitch-urile de subiecte alături de membrii echipei și persoane din afara acesteia.
      • Să ajute echipele în luarea deciziilor legate de producția video.
      • Să coordoneze bugetul total și cel pe fiecare proiect în parte și să supravegheze echipa ca să fie sigur că respectă aceste sume.
      • Să discute cu colaboratori și candidați potențiali și să coordoneze eforturile de colaborare.
      • Să le ofere sprijin editorial echipelor de pe teren.
      • Să coordoneze toate proiectele la montaj, să dea direcții legate de structură și sfaturi în fiecare etapă a acestuia.
      • Să realizeze post-producția, ca să creeze un calendar de editare și montaj, astfel încât să fie respectate deadline-urile.
      • Să ajute echipele în scrierea scenariului și să-și dea acordul final pe acesta.
      • Să impună un control tehnic de calitate asupra fiecărui aspect al conținutului video, să fie sigur că se respectă toate licențele, că sunt verificate toate afirmațiile din documentar și că respectă standardele VICE.
      • Să asigure respectarea deadline-urilor.
      • Să fie dispus să lucreze în weekend când acest lucru e necesar.
      • Să se ocupe și de unele treburi administrative.
      • Să fie un ambasador al companiei în orice situație.

      CANDIDATUL:

      • Să aibă minimum trei ani de experiență de conducere în realizarea unui documentar sau în producție și post-producție de știri sau emisiuni.
      • Să dovedească înțelegerea mediilor jurnalistice internaționale, cu accent pe cele din România și Europa de Est.
      • Să demonstreze înțelegerea agendei de știri.
      • Să aibă experiență în gestionarea mai multor bugete de producție și în realizarea unor proiecte de conținut video în diverse formate.
      • Să aibă experiență în propunerea și realizarea cu succes a acelor formate.
      • Să aibă experiență în coordonarea unei echipe creative de producție și-n conducerea unor proiecte editoriale în mediul digital.
      • Să dovedească că a realizat proiecte complexe cu deadline-uri stricte.
      • Să cunoască bine echipamentul de producție și post-producție, dar și tehnologia și stilulurile de lucru aferente.
      • Să aibă experiență în negocierea cu angajați
      • Să aibă abilitatea de a conduce o echipă mare de producție și de angajați freelance.
      • Să comunice verbal excelent, atât când vine vorba de pitchuri și idei de subiecte, atât pe plan intern, cât și pentru terți.
      • Să aibă abilități de leadership, să coordoneze și să inspire angajații

      Pentru a aplica trimite la contact-romania@vice.com un CV în engleză și o scrisoare de intenție în engleză în care să adaugi câteva linkuri de portofoliu, așteptările salariale și în cât timp poți începe job-ul. E-mail-ul să aiba subiectul „Producător – VICE România".

      Deadline: 24 februarie 2016

      INTERNSHIP

      VICE oferă internship-uri editoriale neplătite, în schimbul cărora vă veți alege cu hârtia de practică semnată sau doar cu o doză puternică de cunoștințe-n jurnalism. Însă marea majoritate a celor din echipa românească (și mai ales internațională) au fost la un moment dat interni, așa că sunt șanse să lucrăm împreună mai mult. Trimite mail la ioana.moldoveanu@vice.com, dacă ești student la jurnalism sau antropologie.

      COLABORATORI

      VICE este constant în căutare de oameni făr'-de-angoase care umblă non-stop pe străzile orașului și știu să găsească, să documenteze detaliat și să spună povești neobișnuite. Sau să găsească un unghi atipic unor evenimente de interes general. Dacă te interesează să lucrezi cu noi și ai cunoștințe din jurnalism și/sau antropologie, așteptăm propunerile tale pe mail. Trimite mail la ioana.moldoveanu@vice.com