FYI.

This story is over 5 years old.

vesti

Ko Srbiji daje najveći džeparac, EU, Rusija ili Amerika

Neke stvari uvek mogu da se bace na papir.
Foto via Flickr/ korisnik Global Panorama

Jedan mudar čovek je jednom pozvao Tviter i ostavio komentar:

Када му је тешко, човек се сети мајке, а Србија Русије | — Томислав Николић (@predsednikrs)03. децембар 2015.

U maniru izražavanja velikih srpskih proroka, čije su misli najbolje za citiranje tokom diplomatskih aktivnosti, predsednik je još jednom u pravu. Kome se još nije desilo da sklupčan, u položaju fetusa, leži na boku u ćošku sobe sa željom da vrisne 'Mama!' onda kada je najteže?

Reklame

I u pravu je predsednik, često mi kukamo na našu majku, Srbiju. Opsujemo je, pobegnemo od kuće i na javimo se neko vreme. Pa se vratimo, izleti nam da je volimo, a kada nas neko konačno upita zašto smo i dalje uz nju kada nas toliko izluđuje, nismo u stanju da smisleno odgovorimo. I u pravu je predsednik, i majci Srbiji sve to padne teško, pa se seti Rusije - tehnički, naše babe.

Foto via Flickr/ korisnik Rob

A baka Ruska ume da bude nezgodna. Ne samo prema nama, već prema celom svetu. Na drugom kraju Ruskine nezgodne strane često se nađe i naša baba po drugoj liniji, Unija (udato prezime). Uloga razmaženog unučića dve supermoćne bake koje su tu da ga razmaze je nešto sa čim, siguran sam, niko od nas ne bi imao problema. Ali nisu to baš takve babe.

Predmet ljubavi prema njima neretko je centralna tema naše dnevne politike. Ponekad nam se čini da se prosto otimaju oko toga ko od njih zaslužuje da do kraja života pije iz šolje sa natpisom 'Najbolja baka na svetu', a još češće se međusobno svađamo, onako kako to samo srpske porodice umeju, oko toga koja od njih dve nam je srcu bliža.

Pročitajte i:Ruski grobar-pevač mrzi zapadnu kulturu toliko da je zapalio sopstveni auto

Prema istraživanju agencije TNS Medium Gallup koje je finansirala EU, na pitanje ko su najveći donatori Srbije, uz mogućnost slobodnog odgovora, najviše ispitanika je odgovorilo Rusija (16 odsto), na drugom mestu Japan (11 odsto), EU (10 odsto), zatim Nemačka i Kina. Sjedinjene Američke Države nisu ni u prvih pet.

Reklame

Međutim, kada je ispitanicima ponuđena lista sa odgovorima, najviše ispitanika je odgovorilo da je EU najveći donator Srbije (28 odsto), zatim Rusija (24 odsto), Nemačka, Japan, Kina, Norveška, SAD, Švajcarska.

Ova vrsta podeljenih osećanja prema bakama, kakva ona u suštini uvek i jesu, opisana je u još jednom istraživanju u kome se tvrdi da je Rusija omiljenija u Srbiji. Ali, na pitanje da li bi voleli da im deca žive u Rusiji, svaki četvrti ispitanik odgovorio sa 'da' (23 odsto) dok se za EU odlučilo 70 odsto ispitanika.

Pitanje, 'koju baku više voliš?', je ekvivalent pitanju 'koje dete ti je draže?'. Ne postoji način da se odgovori. Ali neke stvari uvek mogu da se bace na papir.

Foto via Flickr/ korisnikpurplejavatroll

Prema podacima državne Kancelarije za evropske integracije i Informacionog sistema za koordinaciju međunarodne pomoći u Republici Srbiji (ISDAKON), najveći donator Srbije od 2000. do 2015. godine je Evropska unija - gotovo tri milijarde evrabespovratne razvojne pomoći. Slede je Sjedinjene Američke Države sa skoro 680 miliona, zatim zemlje članice EU od kojih je na prvom mestu Nemačka sa nešto više od 350 miliona evra. Japan je na osmom mestu (nešto više od 110 miliona), a Kina (10 miliona) na petneastom mestu.

Rusije nema na ovoj listi, ali se na listi međunarodne kreditne pomoći za period od 2000. do 2013. godine nalazi na petom mestu, iza Evropske investicione, Svetske banke, Evropske banke za obnovu i razvoj, i Evropske Unije. Evropska Unija ostaje i najveći trgovinski partner Srbije.

Reklame

Prema ovim podacima, Srbija je jedan od najvećih primalaca sredstava EU. A isto istraživanje pokazuje da najveći broj ispitanika smatra da su donacije najviše usmerene na pomoć izbeglicama i sanaciji poplava, a podaci za period od 2000. do 2013. godine pokazuju da su neke od oblasti u koje je usmeren najveći deo bespovratnih donacija energetika, socijalna pitanja, obrazovanje, zdravstvo i tako dalje.

Okej, možda se baka Unija malo hvali, ali to ne možemo da joj zabranimo makar zbog svih škola kojima je nabavila računare. Baka Ruska, sa druge strane, nije od onih što se baš tako transparentno hvale. Prema nekim izveštajima, Rusija će finansirati radove na obnovi hrama Svetog Save, sa više od trideset miliona evra. Jedna od najvećih kompanija u Srbiji je NIS, koja je uz rusku crkvu jedan od najvećih 'ruskih' donatora za pomoć poplavljenim područjima.

Ni Rusija ne zaboravlja obrazovanje, pa je tako uloženo dva miliona evra u otvaranje ruske osnovne škole i kulturne razmene, ali i osnivanje ruskih medija u Srbiji. Neizostavna je uloga Rusije u priči oko Kosova i članstva u UNESKO-u, a upravo pitanje Kosova je najvažniji uslov za pristupanje EU, ako pitate građane Srbije.

Prema dostupnim izveštajima, najveći donator u pomoći Srbiji od poplava i dalje je Evropska unija, u okviru koje je obnovljeno petnaest škola, a pomoć je dobilo više od 60 hiljada ljudi. Opet, kod baka Ruske to nije baš tako jasno istaknuto u sredstvima koliko u naturi, kao na primer, srpsko-ruski humantirani centar u Nišu koji je, između ostalog, doprineo opremom, znanjem i ljudstvom u spašavanju stanovništva tokom poplava.

PREPORUČUJEMO: Čudna mesta na koja izlazim ponedeljkom

Možda nije pravo pitanje 'koju baku više volimo'. Pravo pitanje je ono na koje zna da odgovori svaki sedmogodišnjak - koja baka je ona koja daje neprikladno mnogo više novca nego što je potrebno 'za žvake' i ne pita sa kusur (što bi, možda, trebalo da počne da radi), a koja je ona koja udara na sentiment, i svesna je da moraš makar da je poštuješ?

Ostavimo sve metafore i jeftine igre reči na stranu - interes je danas u osnovi svake političke i ekonomske aktivnosti, a bilo kakva mistifikacija toga je apsurdna. Ekonomija ne poznaje emocije - složiće se i zaljubljeni evrofanatik i zakleti rusofil. Ali nijedan od njih ne zna da odgovori na to zašto su baš emocije te kojima najviše trguje.

Pratite VICE na Facebooku, Twitteru i Instagramu