FYI.

This story is over 5 years old.

Svaštara

Evo zašto toliko jedete kad ste pijani

Apetit ne zavisi od konzumiranja alkohola, dakle nije potrebno da bukvalno popijete alkoholno piće.
Hilary Pollack
Los Angeles, US
Photo: Flickr, Richard Riley

Ovaj tekst je prvobitno objavljen na MUNCHIES.vice.com

Svima nam se to desilo – normalno ste večerali, izašli, popili nekoliko čaša čega god. Onda je naišao ortak koga niste videli baš dugo. Insistira da vas časti turom. Jedna se pretvara u tri.

Pijan si, ali sećaš se da si samo pre nekoliko sati slistio najnormalniju večeru, kao i da si u poslednjih par sati u sebe uneo bar 700 kalorija iz alkohola koji si popio. Ipak, u tom trenutku ništa ne zvuči bolje nego parče masne pice ili sendvič sa piletinom i mnogo majoneza. Ili burek. I neki gazirani sokić uz sve to.

Reklame

Da, pričamo o hrani u pet ujutru. To je ona svirepa glad kojoj se baš, baš retki od nas odupru kada zakuca na vrata.

Već smo ustanovili zašto smo gladni posle varenja, a sada postoji i naučno objašnjenje zašto imamo potrebu da se prejedamo kad smo pijani. Nova studija urađena na Indiana University School of Medicine's Departments of Medicine and Neurology i objavljena u poslednjem broju časopisa Obisity, potvrđuje da se ne radi samo o psihološkoj potrebi – hrana je stvarno ukusnija kad smo pijani.

Naročito je to slučaj sa ženama. Pijanim, singl ženama.

Istraživač doktor William JA Eiler II izabrao je 35 žena nepušača, normalne težine. Istraživanje se sastojalo iz dva dela – prvi put im je alkohol ubrizgan intravenski. Drugi put se istraživač poslužio starim dobrim placebo efektom – ubrizgao im je najobičniji slani rastvor.

Nakon toga, devojke su izložene različitim mirisima, uključujući i mirise hrane. Aktivnost mozga je praćena na skenerima. Nakon uživanja u raznoraznim aromatičnim mirisima, devojke su mogle da biraju između dva obroka – bolonjeza i govedine sa nudlama.

Možda ne iznenađuje, svako ko je dosad apsolvirao pijano kuvanje bilo koje paste to već sigurno zna - dve trećine pripitih devojaka je pojelo više od placebo grupe. Moguće objašnjenje su dali skenovi mozga - hipotalamus koji kontroliše metabolizam više reaguje na miris hrane nakon unošenja alkohola.

Ako vam posle nekoliko čaša vina ne krene voda na usta kada osetite miris svežih bolonjeza, pitanje je šta može (pica?).

Ovaj fenomen se naziva "efekat aperitiva". Studija je pokazala da apetit ne zavisi od konzumiranja alkohola, dakle nije potrebno da bukvalno popijete alkoholno piće. Ne radi se samo o alkoholu, već o alkoholu u kombinaciji sa hemijom u mozgu. Podjednako su krivi i alkohol i mozak.

Ali, i dalje se treba paziti pijanih obroka. "Mnoga alkoholna pića sama sadrže mnoštvo praznih kalorija i kada na njih dodate i kalorije iz hrane koju pojedete pijani, dobili ste kalorijsku bombu", kaže doktor Eiler.

Današnji svet već izgleda dovoljno debelo. Iako znamo da verovatno nikada nećemo uspeti da vas ubedimo da ne jedete u pet ujutru, makar smo pokušali.

Pratite VICE na Facebooku, Twitteru i Instagramu