Islamska država regrutuje žene iz Evrope za kalifat

FYI.

This story is over 5 years old.

vesti

Islamska država regrutuje žene iz Evrope za kalifat

​Žene Islamske države koriste društvene medije da ubede devojke iz zemalja Zapadne Evrope da se pridruže se pokretu, što po tvrdnjama stručnjaka može da dovede do širenja ove ekstremne militantne grupa i po inostranstvu.

U nedavno objavljenom izveštaju Kvilijam fondacije, ekspertske grupe sa sedištem u Londonu posvećene suzbijanju ekstremizma, kaže se da Islamska država efikasno koristi Twitter, Facebook, Instagram i druge platforme društvenih medija da bi regrutovala borce iz Zapadne Evrope, uključujući tu i „mlade žene koje odlaze da bi postale supruge džihadista".

Reklame

„Neke od žena koje su došle iz Zapadne Evrope i žive na teritorijama pod kontrolom Islamske države spremno su prihvatile novu ulogu i nastavile da preko interneta, ali i drugim sredstvima, radikalizuju, preobraćaju i pozivaju druge žene da se pridruže kalifatu", piše u izveštaju.

Stručnjaci iz Sjedinjenih država potvrdili su zaključke iz ovog izveštaja, tvrdeći da se Islamska država pokazala uspešnom u regrutovanju žena iz Zapadne Evrope za preseljenje u Siriju, a od njih se očekuje da pozivaju poznanice i druge žene koje su ostale u Evropi da se i same pridruže kalifatu.

„One na Facebooku ćaskaju sa nekim borcima iz Sirije koji žele da im dočaraju glamuroznu sliku života u stilu 'dođite kod nas, udajte se za borca, rodite džihadistu koji će se boriti za odbranu islama i podarite tako životu pravi smisao, umesto banalnog i površnog životarenja na Zapadu'", izjavila je za VICE News Haleh Esfandiari, direktorka programa za Bliski istok pri Međunarodnom naučnom centru Vudro Vilson.

„Onda vide svoje drugarice sa velom preko lica i mitraljezom u rukama i neke od njih to veoma zaintrigira," dodaje ona.

Statistike koje Esfandiari navodi veoma su uznemirujuće: šezdesetak žena iz Francuske već se pridružilo Islamskoj državi, u Britaniji 40 do 50, oko 50 u Nemačkoj, dok su u Austriji zabeležena dva slučaja žena visokog društvenog statusa. Devojke uzrasta od 13 do 26 godina najčešće putuju do Turske i prelaze granicu sa Sirijom da bi se tu srele sa kontakt osobama koje su upoznale preko interneta.

Reklame

Kada stignu u Siriju, Islamska država odmah preuzima kontrolu i udaje ih za borce ovog pokreta. Više ne mogu da se vrate kućama čak i ako bi to želele, objasnila nam je Esfandiari.

„One u većini slučajeva postaju domaćice", kaže ona. „Imaju pristup internetu koji koriste da bi razgovarale sa drugaricama iz Evrope i pokušale da ih zavrbuju. Za sada ne znamo da li ih neko kontroliše i nadgleda to što pišu. Ove žene do sada nisu imale ni najmanju zamerku, već govore sve najbolje o životu koji tamo vode."

Džejms S. Robins, viši savetnik Odeljenja za nacionalnu bezbednost pri Američkom savetu za spoljnu politiku (AFPC) izjavio je za VICE News da Islamska država koristi istu taktiku u regrutovanju kao i verske sekte. Primaju se novi članovi koji se potom obučavaju da deluju na ljude iz svog okruženja i tako zavrbuju dodatne pristalice.

„Da bi nanamili nove ljude, ovakvi pokreti neretko koriste ne nužno seksualnost, jer ne znam da li je to ovde slučaj, već obećavaju nešto drugo, raj ili bilo kakvo poboljšanje," kaže on. „Svi masovni pokreti i grupe ciljaju na nezadovoljstvo onih koji nisu našli svoje mesto u liberalnim društvima ili su možda u potrazi za nekim višim smislom. Ideja da će ostvariti to za čime žude ako pristupe pokretu lepo se uklapa u pomenutu taktiku vrbovanja."

Kao i Esfandiari, Robins ističe da nijedna od žena koje su ostavile domove u Evropi i pridružile se Islamskoj državi nije javno iznela bilo šta negativno o tom pokretu. On je dodao da pokret, poznat i kao IS, ISIS ili ISIL, dobro vodi računa o imidžu koju ostavlja u javnosti i da bi pre pobio nezadovoljnike nego što bi im dozvolio da o tome progovore.

Reklame

„ISIS je tako udesila i intervju sa austrijskom tinejdžerkom Sabinom Selimović u kom ona tvrdi da joj je tamo divno, da se svima dopada, da jedu kukuruzne pahuljice koje su halal i dobrog su ukusa", dodaje Robins. „Reakcije su bile veoma brze jer se radi o dobro razrađenim metodama koje se koriste i u društvenim medijima, ali i u medijima uopšte, tako da u tom pogledu imamo posla sa grupom veoma opasnih i ovom poslu veoma vičnih pojedinaca."

Žene koje dolaze iz Evrope da bi se pridružile ovoj militantnoj grupi i dalje su u daleko boljem položaju od onih koje su došle pod prisilom, nakon što su im gradovi osvojeni, kao što je to slučaj sa jazidskim ženama koje su zarobljene početkom ove godine. Te žene i devojčice, koje su do tada išle u školu, gledale satelistsku televiziju, igrale se s lutkama ili slušale radio, ovde su ili silovane ili prodate u roblje.

„Kada ISIS osvoji neko mesto, oni prvo razdvoje žene od muškaraca i dece, onda starije žene od mlađih i devojčica, da bi ih na kraju odveli u kuće koje u suštini služe kao zatvori", objašnjava Esfandiari. „Starije žene se prodaju u roblje na improvizovanim pijacama, gde ih najčešće kupuju sami borci za 500 do 1,000 dolara."

Ako silovana žena ostane u drugom stanju, zajednica je izopštava, dodaje ona.

„Neke su grubom silom primorane da se bave prostitucijom jer su prethodno silovane mnogo puta", kaže nam ona. „Način na koji se sa njima postupa je izrazito varvarski i svirep."

Ponekad se dešava da neke od robinja završe kao sluškinje ženama koje su sa Zapada došle da se pridruže Islamskoj državi kao supruge boraca, objašnjava Esfandiari. Druge rade u brigadama koje nameću rigorozna pravila oblačenja i druge propise, kaže ona.

Prema Robinsovim tvrdnjama, Islamska država čak i žene sa Zapada smesta udaje za borce. U takvim brakovima njima su uskraćena maltene sva prava i jedini cilj je pravljenje potomstva. On dodaje i da jedan od najopasnijih aspekata prisustva ove militantne grupe na društvenim mrežama jeste potencijalna mogućnost da ubede pristalice u inostranstvu koji deluju samostalno da izvrše terorističke napade u zemljama u kojima žive.

„Čak i kada bi društvene mreže pokušale da uklone naloge koji pripadaju poznatim članovima Islamske države, poruke koje oni šalju i dalje bi daleko dosezale – ne samo preko njihovih pristalica, već i putem medija", kaže Robins.

Pogledajte VICE News dokumentarac o ​Islamskoj državi.