FYI.

This story is over 5 years old.

Svaštara

Kako da budeš sezonac na moru

Otkada je masovnog turizma, od tada je i sezonskih radnika.

Otkada su naši prethodnici u istoriji izborili izlaz na more i dugačku obalu, od tada je i masovnog turizma. Otkada je masovnog turizma, od tada je i sezonskih radnika. Danas su radnici u sezoni vjerovatno jedini preostali na braniku radničke klase. Kao takvi, sezonci su kao supkultura nevidljivi.

Svaka priča i pisanje o sezonskim radnicima svodi se na šture brojke i statistike, prosjek plate i dozvole za rad. Jebeš to. Stvarnost je ono što se se dešava u skučenim kuhinjama, nimalo glamuroznim šankovima i u memljivim podrumima, gdje neće doći reporter s kamerom da te pita kako je. A zapravo ti je super.

Reklame

I ove godine će, kao i svake prethodne, pojedine slavonske i vojvođanske familije posegnuti do obale i raditi nekoliko mjeseci po hotelima i restoranima i tako pregrmiti ostatak godine. Neki studenti će skakati s klincima i glumiti klovnove, kako bi platili iduću godinu fakulteta. Primjera je mnogo, motivi za odlazak na sezonu su razni, ali jedno je sigurno – neka muka te je natjerala.

Ništa nije sramota raditi. Samo se potrudi da to dobro naplatiš.

Ja zadnja četiri ljeta ne provodim bezbrižno kao nekad. To je malo smor, ali hajde, radim, zaradim, dobro je. Zadovoljna sam, u nekoj mjeri, jer mi je svakodnevica lakša uz odrađenu sezonu. Ono što mi je uvijek falilo je organizacija života u tim izvanrednim mjesecima. Svaki put na jesen zapitam se kako sam izdržala taj tempo i odakle sam crpila nadljudsku snagu za sve te goste i duge smjene. I koja je fora sa onim da se svake godine iznova učim držati tacnu (nisam jedina) ? Ne znam. Sve u svemu, smatram ovaj vodič kroz sezonu potrebnim. Potreban je svim mojim saborcima, koji već uveliko udaraju na sve strane, i onima koji će to tek postati.

Traženje posla

Prvi korak. Kada kreneš tražiti posao u sezoni, naći ćeš ga. Posao u sezoni nije mogao naći jedino onaj koji je molio boga da ga ne nađe. Kad stekneš iskustvo bićeš u poziciji da biraš bolji posao od onog prethodnog, mjesto, platu i radno okruženje. Traži se na sve moguće načine: oglasi sa kioska, internet, preko prijatelja, a možda čak i direktno kucanjem na vrata. Sve može upaliti. Ako dolaziš iz „zemalja trećeg svijeta" poput Turkmenistana, Bosne i Hercegovine ili Srbije, onda moraš zatražiti dozvolu za rad u Ministrastvu unutarnjih poslova. One popularne brojke kažu da je ove godine u Hrvatskoj potražnja za sezoncima čak četiri puta veća nego prošle godine, a shodno tome izdaje se duplo veći broj dozvola za strance. Imaj to na umu ako ti se više ne da ići u Arilje brati maline.

Reklame

Foto via Facebook, Konobarski život

Prljavih poslova kol 'ko ti srce želi

Sve ono što nikad u životu nisi pomislila da ćeš raditi. Konobarenje, rad u šanku, čišćenje hotelskih soba, sanitarnih čvorova, pomoć u kuhinji, roštiljanje, pranje suđa, prodavanje sladoleda, kokica, nakita, igračaka, hrane, parkiranje tuđih automobila, zabavljanje djece i staraca, istovaranje robe, vožnja turističkog vozića, ili ono najpoželjnije u moru svih prljavih poslova – rad na recepciji. Gospodski posao u sezoni. Sjediš ispod klime i vičeš dobar dan. Ako znaš jezike, ne podmeći kičmu, iskoristi svoje obrazovanje. Ono što nikako ne preporučujem je čišćenje soba i apartmana, uopšte, čišćenje bilo čega. Obično je slabo plaćeno, a posao je izuzetno naporan. Ono malo bakšiša koji će ti svaki peti gost ostaviti jer si mu sobu držala urednom, vjerovatno će pokupiti onaj podlac koji nosi prtljag, iliti bell boy. Ako ga uhvatiš u krađi, slobodno ga ošamari. Ali ne, ne javljaj se za posao čistačice.

Foto via Flickr user

Smještaj

Možda zvuči nevjerovatno, ali solidan smještaj u sezoni teže je pronaći nego posao. Moj super plaćeni poslić prošle godine je zamalo propao, jer nigdje nije bilo slobodnih 10 kvadrata. Stvar je jednostavna: ljudi kojima se desio turizam tu će podognost maksimalno iskoristiti. Zašto bi tebi rentao sobu za 200 eura mjesečno, kad toliko može dobiti za 2, 3 noćenja od nekih stranaca. Jebiga, za to smo se borili. Ako nemaš tu sreću da uz posao imaš osiguran smještaj (a i to uzmi s rezervom), onda si u škripcu. Jedino da ga počneš tražiti mnogo prije sezone.

Reklame

Znaj sva svoja prava

Prije nego što počneš raditi raspitaj se o svemu što te zanima. O visini plate, smjenama, slobodnim danima (šalim se, nema slobodnih dana), o sklapanju ugovora, zdravstvenom osiguranju i ostalom. U Hrvatskoj postoji taj interni dogovor između radnika i poslodavca da se radnik prijavljuje na minimalac, a ona dogovorena razlika se isplaćuje na ruke. Doprinosi i porezi su veliki, pa je ovo manje-više postala uobičajena praksa, nažalost. Najvažnija stvar je da procijeniš budućeg šefa. Ako ti se čini kao prevarant i muljator, onda to vjerovatno i jeste. U slučaju da studiraš, zaposlićeš se preko studentskog ugovora koji poslodavci jako vole, jer je u tom slučaju porez zanemariv. Takođe, studentski servis je garant da te tvoj šef neće zakinuti. Kao student, recimo, nemaš plaćeno zdravstveno, dok preko ugovora o radu imaš sve: i penziono, i zdravstveno, a ide ti i staž, što je jedino još tvojoj babi bitno.

Foto via Flickr user

Koliko je to para

Zavisi šta radiš i gdje. Najpopularnije zanimanje u sezoni je konobarisanje, u šta ne vrijedi ulaziti za manje od 600 evra. Uz dobar bakšiš koji ne bi smio biti manji od 15 do 20 evra dnevno u špici, to može biti pun pogodak. Bakšiš je veći u restoranima i picerijama. Čišćenje je sramotno malo plaćeno, čak i ako se radi o hotelima sa pet zvjezdica gdje jedan ispunjen dan u luksuznom apartmanu dođe kao mjesečna plata čistačice (400-500 evra). Plate na sjevernom Jadranu obično su veće nego na jugu. Kad se sve sabere, radeći ona dva do tri najposjećenija mjeseca, kući ne bi trebala otići sa manje od 1000 evra na računu.

Reklame

Slobodnih dana nema

Stvarno nema. Pripremi se ne to.

Moraš jesti

Napisala bih ovo još deset puta bolodovano jer ja prva nisam marila o hrani. Jako je bitno ostati zdrav i pri svojoj kilaži. Trebaće ti puno fizičke snage koju će ti nadomjestiti jedino raznovrsna ishrana, a ne sranja iz pekare. Doručkuj, grizi jabuku kad stigneš, opskrbi se čokoladicama i bananama na radnom mjestu, pij puno vode i piva, što češće nešto „na kašiku". Za kuvanje nećeš imati volje, pa pronjuškaj po svom mjestu ima li neka dobra duša koja bi za simboličnu cijenu tu i tamo nešto skuvala. Udruži se sa kolegama. Pronađi restoran sa dostupnim cijenama. Moraš jesti.

Magnezijum je tvoj najbolji prijatelj

Bez zajebancije. Nećeš to skontati dok ne počneš patiti od bolnih zglobova i grčenja mišića. Generalno, svi minerali i vitamini će ti dobro doći, ali tvrdim da je magnezijum najpotrebniji za mišiće i kosti. Može se naći u kapsulama i šumećim tabletama.

Šta obući, šta obuti

Ako već nisi dobila neku uniformu moraćeš da žrtvuješ svoju garderobu za to. Nakon što sam uništila sve drage majice crnim vinom i kavom, sad me je baš briga u čemu ću raditi. Samo da je čisto i ispeglano. Stvar sa obućom je zajebanija. To u čemu ćeš provesti dan mora biti izuzetno udobno i komotno. A takva obuća je obično najružnija. Ne mora biti baš ono sranje s topšopa što nose starci, zavisi šta voliš, ali svakako na starke, vansice i sandalice zaboravi.

Reklame

Čuvaj se inspekcije

Najgori smarači. Neopisiva je količina stresa koju prouzrokuje pojava poreznih, ponekad i sanitarnih inspektora. Ako konobariš, uvijek pazi na kasu i novčanik, u svakom trenutku stanje se mora slagati. Nikad ne znaš kada će se pojaviti.

Foto via Facebook, Konobarski život

Bakšiš je svetinja

Fakat jeste. Radeći bilo koji posao u sezoni možeš namaknuti neku napojnicu, a ako konobariš to je redovno. Pitanje je samo koliko. Iskusni konobari znaju uzeti veliki bakšiš. Ima raznih fora, dobra usluga i kul stav su svakako potrebni, ali ipak, kod nekih grupacija to ne pali (kao, na primjer, kod Italijana). Ne zadržavaj se ni časa u lokalu gdje gazda zaposlenima uzima bakšiš. To je samo tvoje i to će ti omogućiti lagodnu sezonu. Uz bakšiš platu nećeš dirati, pokriće ti osnovno poput hrane, kave, cigara, a nađe se za još ponešto.

Odnos sa kolegama

Kolegijalnost je preduslov za dobro obavljen posao, ali u praksi najčešće nije baš bajno. Ne možeš znati sa kim ćeš raditi i hoće li vam se temperamenti poklopiti. Možda ćete postati najbolji prijatelji. Možda nećete razgovarati danima. Možda će te cinkariti i lagati o tebi. Svega ima, udarci znaju biti baš niski, što uz stalni fizički napor dodatno sjebava. Preživi se sve. Samo hrabo i s vjerom u ljude!

Ljubav na sezoni

Priznajem da su se neke najljepše ljubavne priče koje znam desile upravo na sezoni. Svaka ima i tu socijalnu notu, što je lijepo i pomalo melanholično. Ipak, najgori spojevi u istoriji muvanja su se takođe dogodili u špici sezone. Ne bih sad o ličnim iskustvima, samo želim reći da pripaziš na kriterijume i dostojanstvo koje imaš van sezone u normalnim okolnostima.

Reklame

Foto via Flickr user

Odmor, druženje, relaksacija

Pošto sam već rekla da slobodni dani ne postoje, ovo dođe kao neko ruganje. Odmaraćeš kad sezona bude gotova, zglobove ćeš liječiti u nekoj banji, a družiti se možeš svaki dan. Štaviše – moraš. Pa prokuvao bi nam mozak da ne blejimo barem koji sat poslije smjene! Iako ti smjena počinje za 2 sata i nisi spavala. Nema veze. Nađi ekipu i uživaj. Plivaj, roni, sunčaj se. Samo nemoj zaspati na plaži.

Droga

U turističkim mjestima droge ima u izobilju. Pogotovo ako odeš na Zrće ili neko slično mjesto gdje se partija 24/7. Mnoge ljude droga je održala na nogama u smjeni, mnoge je opuštala nakon smjene. U sezoni su sva sredstva dozvoljena. Ipak, želiš li uštekati pare za zimu uključi racio i ne bahanališi se. Ne poseži za lajnama spida jer ćeš sutradan u smjeni mrziti svog kolegu ni krivog ni dužnog.

Učenje je nemoguća misija

Sezonu ne volim iz nekoliko razloga, jedan od njih je svakako taj što mi otupi sva intelektualna osjetila. Svaka čast ko može, ali meni nikako ne uspijeva uzeti u ruke neko kvalitetno štivo i udubiti se. Mozak ljeti registruje tek nekoliko stvari, a to su računi, gosti, stolovi, boce, kave, pivo, džoint. Misliš li spremati ispit za oktobar, sretno ti bilo. Misliš li pisati završni rad na fakultetu u odmorima između dvokratne smjene, ajme. Ali svakako probaj.

Vraćanje u normalu

Nakon nekoliko mjeseci intenzivnog rada konačno dolazi kraj. Zajeban period. Koliko god sam srećna kad se sve okonča, toliko mi je teško vratiti se u redovno stanje. U odmaranju se može i pretjerati. Sezonci znaju upasti u tešku hibernaciju pravdajući se da su dovoljno bili aktivni preko ljeta. To nije dobar stav, ali imaš puno pravo odležati postsezonsku depresiju.

Srećno!

Pratite VICE na Facebooku, Twitteru i Instagramu