FYI.

This story is over 5 years old.

Svaštara

Proverite da li su vam se pokvarile droge

Možda taj esid koji ste čitave godine ostavili u zamrzivaču može i dalje da vam pomogne da komunicirate sa astralnim planom.
Foto: Kitron Neuschatz

U zavisnosti od vašeg pogleda na stvari, pronaći matore zalihe droge može biti kao da ste iskopali zaboravljeno blago ili nagazili na pešadijsku minu. Možda je ta mesecima stara kesica koke iz koje ste izvukli samo jednu crtu a potom potpuno zaboravili na nju i dalje super — ili je možda sada jednako jaka kao puder za bebe sa kojim je mešana. Možda taj esid koji ste čitave godine ostavili u zamrzivaču može i dalje da vam pomogne da komunicirate sa astralnim planom. Ali šta ako vas ništa ne bude radio — ili još gore, smesti vas na kraju u bolnicu zato što se preobrazio u neki nesvakidašnji otrov? Nikad ne znate šta previše vremena može da uradi bilo čemu — naročito ilegalnim drogama, koje se obično ne prodaju sa istaknutim rokom trajanja.

Reklame

Forenzički hemičar doktor Džejms Vudford objašnjava da kada kažemo da se droga "pokvarila", to znači da su spoljni faktori izmenili njenu molekularnu strukturu. "Sve droge imaju trodimenzionalnu strukturu", kaže on, "i ako se neka mala veza prekine, čitava stvar će splasnusti. Atomi su i dalje tu, ali promene u molekularnoj strukturi mogu da dovedu do toga da droga ne pobuđuje željene receptore." Vremenom faktori kao što su toplota, vazduh, vlaga i svetlo mogu da utiču na to da droge razviju nečistoće koje utiču na njihov hemijski sastav, što dovodi do slabljenja njihovog dejstva.

Kao forenzički hemičar, doktor Vudvord zna o čemu priča — on je sasvim slučajno i vlasnik patenta na miris kokaina, a na jednom suđenju 1994. godine svedočio je u svojstvu veštaka o hemijskoj sličnosti kokaina i kreka, što je dovelo do toga da se smanje razlike između kazni za krivična dela u vezi sa krekom i kokom. Sarađivao je i sa NORML-om na izveštaju o efikasnosti pasa za otkrivanje droga , a, prema njegovom sajtu, sud ga je jednom okarakterisao kao "eksperta na polju prepoznavanja marihuane" — što je titula kojoj bi svi trebalo da težimo.

Vudvod pravi razliku između suštinski dve klase droga: sintetičkih i onih koje se mogu naći u prirodi. Obe su podložne propadanju pod uticajem svetla, toplote i vlage; međutim, kako sam kaže: "Sintetitčke droge kao što su MDMA ili metamfetamin, ako se drže u bočicama i u mraku, potrajaće dugo." Ukoliko se takve droge ostave napolju na otvorenom, verovatno će se pretvoriti u neefikasne intoksikante — mada ne i štetne.

Reklame

U međuvremenu, droge koje se mogu naći u prirodi kao što su marihuana i psilocibin (toksin koji se nalazi u sastavu pečuraka) osetljiviji su na zub vremena zbog krhkosti organske materije u kojoj žive. "U organskim materijama postoje stabilizatori koji se staraju da komponenta droge ostane netaknuta, međutim, kad organski materijal propadne i stabilizatori se pokvare, to komponentu droge izlaže oksidaciji", kaže Vudvord.

Drugim rečima, kesica vutre ili magičnih pečuraka može da se pokvari jednako kao i glavica zelene salate ili običnih pečuraka. Samo što ove potonje svojim ćelijskim strukturama ne štite hemikalije koje menjaju svest, dok kad se droge pokvare, kiseonik utiče na to da te hemikalije odu dođavola.

Kad su u pitanju kokain i heroin — droge u obliku suvog praška nastale od biljaka — situacija je malo komplikovanija. Prema rečima doktora Vudvorda, ako listovi koke posle žetve ostanu predugo na suncu, oni mogu da se osuše i da se umanji snaga kokaina pre nego što droga i stigne na tržište. Što se heroina tiče: ovaj opijat je dovoljno blizak rođak morfijuma da ako se dugo ostavi napolju, može zapravo da se pretvori u morfijum. Kod tih droga, "ako su potamnele ili postale smeđe, znate da su se pokvarile."

LSD je, opet, jedna sasvim druga zverka. Vudvord kaže da esid koji se nanosi na papir za upijanje obično traje duže od onog što se dodaje u hranu — prosto zato što se hrana kvari a papir ne. Sa esidom na papirićima samo pazite da se papir na pokvasi ili ošteti dovoljno da esid oksidira, a Vudvord preporučuje da se drži "u frižideru ili u mraku".

Reklame

Ali šta ako neko nije siguran da li mu se esid pokvario ili nije? "Osvetlite ga ultraljubičastim svetlom", savetuje doktor Vudvord. "Ako sija, još je dobar." Ipak, ako neki psihonaut želi da isproba potencijalno pokvareni esid, Vudvord kaže da ne bi trebalo da okleva. "Nije da će se LSD pretvoriti u otrov. Samo neće udarati tako jako."

Još jedan ubedljiv autoritet za ovu temu je doktor Rik Doblin, hemičar koji je osnovao Multidisciplinarno udruženje za psihodelične studije. On dane provodi vodeći studiju koju je odobrila Uprava za hranu i lekove a bavi se MDMA-om koji on i njegov tim čuvaju još od 1985. godine.

"I dalje je super čist — a čak se ni ne drži u frižideru", raduje se on, dodajući da je sve što je njemu i njegovim kolegama bilo potrebno da očuvaju drogu jeste zatvorena, zatamnjena bočica držana na sobnoj temperaturi. "Sve zavisi od toga kako ga zapakujete", tvrdi Doblin. "Da smo naš MDMA ostavili napolju na toploti ili da je bio na vlazi, sigurno bi se već odavno pokvario."

Čak i ako više ne rade, Doblin nas uverava da su ustajale droge zapravo bezopasne. "Najčešće stare droge izgube svoju čistoću. Veoma retko postaju opasne." Ipak, ako dođete u priliku da posumnjate da su se vaše droge pokvarile, najbolje je da ih ne uzimate — ne zbog zabrinutosti za vaše zdravlje, već više zato što je besmisleno boriti se protiv neizbežnog. "Vreme načne svakog od nas", podseća doktor Doblin, a ponekad se isplati uvažiti tu činjenicu.

Pratite VICE na Facebooku, Twitteru i Instagramu