FYI.

This story is over 5 years old.

Ishrana

Kina gradi ogromnu fabriku za kloniranje životinja

Da li biste jeli klonirano meso?
Foto via Flickr korisnik Susanne Nilsson

Da li biste jeli klonirano meso?

Dok ostatak sveta još uvek usaglašava stavove o bezbednosti i etici korišćenja kloniranih životinja u proizvodnji hrane, Kina je otišla korak dalje i sagradila najveću fabriku za kloniranje životinja na svetu, koja treba da počne sa radom 2016. godine. Centar za kloniranje životinja, vredan dvesta miliona juana (preko 31 miliona evra), nalazi se oko 150 kilometra od Pekinga, u ekonomsko-tehnološkoj oblasti Tianjin, poslovnoj regiji koju sponzoriše vlada.

Reklame

Mišljenja o tome da li bismo trebali da jedemo klonirano meso su podeljena. Sa jedne strane, Evropski parlament je nedavno glasao protiv zakona o prodaji klonirane stoke. Sa druge strane, FDA (Uprava za hranu i lekove SAD) ocenila je da "kod kloniranja ne postoje komplikacije" i da je meso bezbedno za konzumiranje, uprkos dokazima da klonirane životinje mogu da žive kraće od onih koje su se rodile na starinski način. U Sjedinjenim američkim državama, klonirano meso nije potrebno posebno obeležavati, a čini se da niko zapravo ne zna koliko je česta praksa korišćenja kloniranog mesa u ishrani. Ipak, neki kažu da se većina klonirane stoke u SAD koristi u svrhu razmnožavanja stoke, a ne za ishranu.

Pročitajte i: Opsednuta sam prasećim pečenjem

Ali Kina nastavlja punom parom. Nova ustanova će se fokusirati na kloniranje stoke radi proizvodnje hrane za sve veću populaciju Kine, koja voli meso.

Ksu Ksiaočun, izvršni direktor BoyaLife kompanije koja vodi operaciju, rekao je Gardijanu: "Idemo putem kojim niko ranije nije išao. Gradimo nešto što u prošlosti nije postojalo."

Kompanija namerava da proizvede 100 hiljada embriona krava godišnje u nadi da će obezebditi pet odsto mesa koje se pojede u Kini.

Pored stoke, BoyaLife će klonirati šampionske trkačke konje i pse koji se koriste za nalaženje žrtvi prirodnih katastrofa ili uštekane droge. Ksu je za Gardijan rekao da će nova fabrika kloniranja spasiti i ugrožene vrste od izumiranja. On je prilično samouveren u vezi sa tim da su klonirane životinje bezbedne za ishranu i da će koristiti čovečanstvu.

Reklame

Kako bi izgledalo hraniti se iz bočice pogledajte u našem dokumentarcu "Život posle hrane":


"Ovo će promeniti naš svet i naše živote. Poboljšaće nam život. Tako da smo veoma, veoma uzbuđeni zbog toga."

Fabrika kloniranja radiće u partnerstvu sa Sooam Biotech, južnokorejskom kompanijom koja će klonirati tvog psa kako bi mogao da imaš kopiju svog najboljeg prijatelja i tako prevaziđeš kratak životni vek pasa. Kompaniju Soam Biotech vodi naučnik Hvang Vo-suk, nekada poznat i kao "ponos Koreje" i "kralj kloniranja." Problem je što je otkriveno da je falsifikovao nekoliko eksperimenata u 2006. godini, pa je otpušten sa nacionalnog univerziteta u Seulu. Njegov prestupi su bili "prevara u istraživanju i veliki etički propusti u načinu na koji je dolazio do ljudskih jajnih ćelija neophodnih za eksperiment."

Partneri u novoj kineskoj fabrici za kloniranje očigledno ne brinu zbog njegove šarene prošlosti. Ksu je rekao da će najveća fabrika za kloniranje životinja na svetu uskoro biti spremna za rad.

PREPORUČUJEMO: Olako se poteže "državni udar" u zemlji u kojoj je ubijen premijer

"Želimo da bude moderna, želimo da bude oštrica. Želimo da predstavlja budućnost", rekao je.

Nadajmo se samo da Vejn Najt neće ponoviti onaj cirkus iz Parka iz doba Jure, pa tako upropastiti ovu priliku čovečanstvu.

Pratite VICE na Facebooku, Twitteru i Instagramu