Posetili smo mali uspavani grad u kome je odrasla Melanija Tramp

FYI.

This story is over 5 years old.

Svaštara

Posetili smo mali uspavani grad u kome je odrasla Melanija Tramp

Da jednog dana krajem osamdesetih, sedamnaestogodišnja Melanija Knavs nije čekala drugaricu ispred Pionirskog Doma u Ljubljani, pred veliku januarsku modnu reviju, do njenog susreta sa Trampom, možda nikada ne bi ni došlo.

Jednog dana 1988. godine, sedamnaestogodišnja Melanija Knavs čekala je drugaricu ispred Pionirskog doma u Ljubljani, glavnom gradu Slovenije. Baš tada, spazio ju je modni fotograf Stane Jerko i pitao da li bi mu poziriala. Deset godina kasnije u Njujorku, Melanija (koja je tada već bila uspešan model) upoznala je Donalda Trampa. Par se venčao 2005. godine.

Njene crte lica, duge noge i vitak stas odmah je primetio. Stane kaže da mu se od prvog trenutka činilo 'da u njoj nečega ima'.

Reklame

- Ja sam želeo da je slikam već sutradan, međutim njoj je u tom trenutku škola bila važnija od manekenstva - priseća se Stane Jerko tridesetak godina kasnije u svojoj dnevnoj sobi dok prelistava prve profesionalne manekenske fotografije Melanije Tramp. Tek nekoliko uramljenih fotografija govori o njegovoj karijeri koja ipak nije dostigla uspehe modela koje je snimao. Sada u penziji, ovaj vitalni sedamdesetogodišnjak kaže da je Melanija njegovo najveće otkriće.

Uz osmeh se priseća kako za prvo snimanje nije mogao da pronađe odgovarajuću obuću za Melaniju. Nosila je broj 40.

- U početku je, normalno, bila sramežljiva. Zamolio sam je da za prvo fotografisanje donese svoje stvari. Nije ih imala mnogo, tada je bila u srednjoj školi. Ipak, donela ih je, sama uredila frizuru i šminku, i te prve fotografije su ispale dosta dobro.

Na sledećem fotografisanju Melanija je već nosila kombinacije fabrike Vezenine Bled, jedne od mnogobrojnih fabrika odeće iz tog vremena koje su upošljavale nekoliko hiljada ljudi. Danas ovaj pogon, kao i mnogi drugi iz vremena socijalističke Jugoslavije, služi kao savršen poligon za pejntbol.

- Drugi put smo imali odeću i radili fotografije za reviju Maneken. Već tada je pokazala veliko interesovanje za to kako treba da stane ispred objektiva, kako funkcioniše kamera, koje svetlo je najbolje. Želela je da zna šta treba da uradi da bi fotografija ispala savršena - kaže Jerko.

Reklame

Melanija je ubrzo nakon toga postala model. Radila je neke od velikih revija u Ljubljani, a Jerko ju je, kaže, uglavnom samo tamo i viđao. Prvi novac od fotografije Jerko je zaradio početkom šezdesetih godina. Od tada do danas je, kaže, mnogo manekena prošlo kroz njegov objektiv. Modna industrija je funkcionisala, bilo je velikih fabrika, revija i magazina. Ipak, mnoge manekenke i manekeni sa kojima je radio, vrhunac karijere dostigli su tek po odlasku u inostranstvo.

- U to vreme, na audiciju za određenu reviju prijavljivalo se i do dvesta, trista manekena. Ipak, ja sam svoje modele najviše otkrivao upravo na ulici - kaže Jerko

Ali samo jedna je potencijalna Prva Dama Sjedinjenih Američkih Država, primećujem.

- Istina. I meni bi bilo jako drago ukoliko bude tako. Mislim da nije samo u pitanju to da sam je ja otkrio, ona je zaista mnogo radila na sebi. Nije izlazila sa nama, uvek je nešto sa sobom radila, plivala je ili učila. Mnogo je uložila u sebe kako bi dostigla figuru koju danas ima. Znala je šta želi, i u tom smislu, ona je od gusenice izrasla u predivnog leptira - odgovara Jerko.

Pre nego što su krila leptira zalepršala ka revijama u Milanu i Parizu, mala gusenica Melanija odrasla je u gradiću pod imenom Sevnica, na samoj obali reke Save, stotinak kilometara od Ljubljane. Sevnica je jedno od onih mesta gde se tišina čuje na poseban način. Zvuk motora tek ponekog automobila koji prođe samo na trenutak prekida cvrkut ptica, što je najglasnija stvar koju ćete čuti i u centru gradića.

Reklame

Sevnica

Od ovog, nekada storogo industrijskog mesta u Jugoslaviji, Sevnica je postala ekološki svesno naselje u Sloveniji, sa oko pet hiljada stanovnika. Osnovna škola "Sava Kladinka" dobitnik je nekoliko prošlogodišnjih nagrada za inovativnost u nastavi i ekološku svest. Danas ima 650 učenika.

U ovoj učionici svoje prve ocene dobijala je i Melanija Tramp.

- Ona se nikada nije naročito isticala u zajednici. Mada, to su bila vremena kada je kolektiv bio iznad individualnosti, pa je, u tom smislu, tako nešto bilo i teže uraditi - kaže direktorka škole i jedna od Melanijinih školskih drugarica Mirjana Jelančić. Ona dodaje da je danas obrazovni sistem potpuno drugačiji.

- Danas se svakom detetu posvećujemo pojedinačno. Zahtevamo od njega da sebi postavi ciljeve, pa onda zajedno radimo na njihovom ostvarivanju. Ipak previše individualnosti brzo preraste u egoizam, tako da se mi trudimo da pronađemo zlatnu sredinu - priča mi Mirjana upoređujući današnje vreme sa periodom socijalističke Jugoslavije u kojoj su Melanija i ona svakog dana išle zajedno do te iste škole.

Mirjana Jelančić, direktorka škole i Melanijina drugarica iz detinjstva

- Za nju me vezuju samo lepe uspomene kojih se rado sećam. Od malena je pokazivala talenat za kreiranje odeće, bila je veoma inovativna. Sama je dodavala neke detalje u svom oblačenju, i umela je to da nosi. Nije bila naročito otvorena, ali je imala tu harizmu oko koje smo se mi ostali okupljali - kaže ona i dodaje da je "Melanija imala običaj da kaže da je Sevnica mala za nju."

Reklame

Školska arhiva sada ima još bolji razlog za čuvanje ovih fotografija sa rekreativne nastave početkom osamdesetih. Melanija sedi u donjem desnom uglu i drži časopis

- Imala je velike snove. Često je govorila i o Ljubljani i bila je presrećna kada je putovala makar na jedan dan. Tamo je otišla i u srednju školu. Volela je da čita i da prati modu, što joj je pomoglo da upozna svet - kaže Mirjana.

Melanija sa svojim odeljenjem (u prvom redu, četvrta sa desne strane)

Ona misli da su svi očekivali da će se Melanija baviti modom, kao kreatorka, ali da niko nije pretpostavljao da će otići u manekenstvo. Melanijin otac radio je u automobilskoj industrii, a majka je bila konstruktorka jednoj od velikih fabrika odeće tog vremena. Ako je njen izbor profesije bio iznenađenje za one koji je poznaju, zanimalo me je kakva je bila reakcija na izbor supruga.

Melanija na svojoj prvoj modnoj reviji sa sedam godina (na slici je u prvom redu skroz levo)

- Da, bila sam iznenađena, pre svega razlikom u godinama. Ali kada sam videla ko je u pitanju, stvari su mi postale jasnije. Ja primećujem sličnosti između njenog izabranika i njenog oca, i ta paralela mi je pomogla da razumem njen izbor - kaže Mirjana i dodaje da bi svi bili ponosni kada bi Prva Dama Sjedinjenih Američkih Država bila Melanija, nekadašnja učenica te škole

Meštani Sevnice su uglavnom iznenađeni količinom pažnje koju njihov gradić dobija u poslednje vreme. Politiku Donalda Trampa gotovo i ne komentarišu, uglavnom jer ih se "ne tiče". A Melanija, kažu, i nije tema, dok ne stignu novinarske ekipe.

- Ako ona postane Prva Dama, svi turisti će dolaziti zbog Melanije - kaže turistički vodič iz Sevnice Zdravko Remar.

Zdravko Remar, turistički vodič

- Činjenica jeste da je nju okruženje učinilo onim što jeste danas, i mi ćemo se prilagoditi temi jer to je svakako dobar marketinški potez. Ipak, nadam se da ćemo turiste očarati samom Sevnicom, arhitekturom, domaćim vinom i salamom, a ne samo kućom Melanije Tramp - kaže on.

Reklame

Porodična kuća Knavsovih, u kojoj je Melanija odrasla sa roditeljima i starijom sestrom, nalazi se u delu Sevnice koji meštani zovu Beverli Hils. Lepa i, zamislite, bela kuća, nalazi se tik uz reku Savu. Trenutno je ograđena lancem, a katanac na poštanskom sandučetu, proizvedenom u SAD, govori da tu trenutno nema nikoga

- Da, oni često putuju i nisu kod kuće. Melanija, čini mi se, dugo nije bila ovde. Ali zato novinari često svraćaju, ova kuća je sada atrakcija, to je dobro, sada smo poznati - objašnjava nam kroz smeh prva komšinica Katarina Božić.

U Sevnici postoje dve srednje škole, za frizere i stolare. Zato i mnogi klinci posle završene osnovne odlaze u veće gradove da nastave školovanje. Melanija je izabrala Ljubljanu gde je upisala srednju školu primenjenih umetnosti, a kasnije i Fakultet arihetekture i dizajna.

Ljubljana

Sat vremena udaljena od Alpa, isto toliko i od Jadranskog mora - geografija Ljubljane govori više o duhu ovog grada nego bilo šta drugo. I danas, trgove i mostove preko reke Ljubljanice u centru grada, ispunjavaju mahom turisti i omladina. Ljubljana je zaista divan, kulturan i miran glavni grad Slovenije, a proglašen je i za ovogodišnju zelenu prestonicu Evrope. Oni koji vole malo više akcije rekli su nam da ume da bude i previše miran grad.

Svejedno, ko god da je napustio svoje manje gradove i školovao se u većim, zna da su mnogi velikani "pali" upravo kada su iz zatvorenije prešli u otvorenu sredinu punu različitih mogućnosti. Interesovalo me je kako se omladina provodila u Ljubljani u vreme komunističke Jugoslavije, pa sam razgovarao sa Janošem Keranom, vlasnikom jedne od kultnih diskoteka tog vremena koja je radila punih dvadeset pet godina.

Reklame

Janoš Keran

- "Turist" je uvek bila druga ljubljanska diskoteka. Ljudi vole da menjaju mesta za izlaske, tako da su se diskoteke stalno otvarale i zatvarale, a "Turist" je uvek bio tu, od početka osamdesetih - kaže Janoš Keran, nekadašnji vlasnik ovog kluba dok mi pokazuje fotografije iz tog perioda. Keran je danas direktor nevladine organizacije za organizovanje koncerata klasične muzike.

Ljubljana, provod osamdesetih

- Tajna je bila u dobroj muzici. Često sam putovao u London i donosio ploče, tako da smo imali gotovo isti program kao i klubovi u Londonu. Takođe, organizovali smo razne kulturne događaje, pa i modne revije. Bili smo upoznati sa tom scenom - objašnjava Keran i kaže "da se ne seća Melanije iz tog perioda."

-Iskreno, barem tada, nije bila naročito popularna. Za nju smo svi saznali tek kasnije, kada se udala za Donalda Trampa, zar ne? Moguće da je ona izlazila na mesta gde se slušala komercijalnija muzika - kaže Keran kroz osmeh.

Da Melanija nije bila parti manijak potvrđuje mi i sadašnji urednik informativnog programa Radio Televizije Slovenije, Vanja Varđan, jedan od onih koji je često bio domaćin kućnih žurki, posebno popularnih krajem osamdesetih

- Vidiš, ovde sada ima bezbroj kafića u starom gradu Ljubljane. U to vreme, kada smo mi ovde stasali, bilo je tri kafića i nekoliko diskoteka, što je nama bilo sasvim dovoljno. Međutim, tada je bilo više kućnih žurki, kakvih danas nema, priseća se Vanja dok pokazuje na mesta na kojima su se studenti okupljali i skakali u reku.

Reklame

Vanja Varđan

- Na primer, i Melanija je dolazila dva puta kod mene kući na žurke koje sam organizovao. Svi smo je, naravno, primetili. Bila je jako lepa, kao što je i danas. Ali prilično tiha, sedela je, ako je progovorila svega nekoliko rečenica za tih tri-četiri sata koliko je bila tamo. Ali i to je bili na jedan simpatičan način, nije glumila. Slično kao i danas, u Trampovoj kampanji, mislim da je vrlo svesna koja je njena uloga.

A koja je to uloga, pitam.

- To je uloga lepe žene koja podupire muškarca - odgovara mi Vanja i na kratko se osvrće na politiku Donalda Trampa.

Iznad ulične prodavačice piše 'moć besede' i 'govori ljubazno'. Mural se nalazi u samom centru grada

- To je vrlo interesantna stvar, ja sam inače levičar, ali on mi je mnogo bolji kandidat od Hilari Klinton. Naravno, ono što mu se najviše zamera su njegove konzervativne politike oko izbeglica, Meksikanaca i te stvari, ali ja mislim da je to politička agenda da on pobedi. Dok ono što priča na polju saradnje sa Rusijom mi se čini dosta liberalnije nego što je Klintonova u bilo čemu.

Vanja zaključuje da je "u Sloveniji, Donald Tramp veći fenomen od Melanije". Zanimalo me je da li je to istina, pa sam među turistima, prodavcima ploča i jugoslovenskih obeležja na uličnim pijacama, uličnim sviračima i kafićima sa obe strane reke Ljubljanice pokušao da pronađem studente i čujem kako se njima čini predsednička trka u Americi u kojoj, ovog puta, učestvuje i njihova sunarodnica.

- Mislim da Donald Tramp nije dobra opcija za predsednika SAD. U njegovoj politici, nastupima i kampanji vidimo i fašističke i nacističke momente, skup svega i svačega. Posebno mi se ne sviđa na koji način se bavi pravima žena u svom programu. Sa druge strane, mislim da Melanija svojom pojavom, stavom i biografijom ima šansu da utiče mnoge stvari kada su prava žena u pitanju - kaže studentkinja političkih nauka u Ljubljani Teodora Nešova.

Reklame

Njen vršnjak i kolega Rado ima slično mišljenje o Trampu, dok o Melaniji nema gotovo nikakvo.

- Mislim da mladi ne razmišljaju o Melaniji. Ne dotiče ih ta priča uopšte. Ljude više zanima šta radi Tramp. Meni lično se ne sviđa šta on priča, mislim da je destruktivno. On ne može pobediti, odnosno nadam se da neće. Jer, već sadašnja njegova retorika ne može doneti ništa dobro - kaže on.

Devedesete godine su glamurozne era za Melaniju Knaus, za razliku od zemlje iz koje dolazi. U vreme kada je Jugoslavija ušla u ratom ubrzani proces raspadanja, a Donald Tramp se smeškao sa naslovnice Plejboja, Melanija je gradila svoje ime u svetu mode. Modna industrija Slovenije bila je najjača u Jugoslaviji, a Ljubljana je bila jedna od retkih gradova u kojoj su se tada održavale Nedelje mode.

- To su bili nezamislivi honorari u odnosu na ove za koje modeli danas u Sloveniji rade. Ali se se znalo, mlada i lepa devojka, ako želi da napravi manekensku karijeru, treba da ode u inostranstvo. Ovde je sa devojkama, sećam se, radila jedna gospođa. Vodila ih je u Milano, pa u SAD. Tako je, između ostalog, i Melanija otišla - objašnjava nam Vanja Varđan.

Na većoj fotografiji je Melanija na jednoj od revija početkom devedesetih godina u Ljubljani

Melanija u Njujork stiže 1996. godine gde počinje da radi sa nekim od najzvučnijih imena modne fotografije. Paolo Zampoli, biznismen iz sveta mode, često je putovao u Evropu, i tamo nalazio modele čiji temperament može da izdrži naporan tempo njujorške scene. U jednom intervjuu u Njujorku izjavio je da je u Melaniji pronašao nekog ko je "stabilan i udsredsređen".

Reklame

U jednom od retkih intervjua u kojima je govorila u Trampovoj politici, Melaniju su pitali kako komentariše muževljevu retoriku prema imigrantima, s obzirom na to da ni sama nije rođena Amerikanka.

- Moj put do američkog državljanstva bio je potpuno legalan. Nijednog trenutka mi nije palo na pamet da ostanem bez papira i mimo sistema. Ljudi zaboravljaju da moj muž govori o ilegalnim imigrantima - odgovorila je Melanija samouvereno.

Upravo na promotivnoj žurci biznismena Zampolija je Donald Tramp ugledao Melaniju. Legenda kaže da je on nije gubio vreme, već je odmah tražio broj telefona. Nije ga dobio. Međutim, to nije ugušilo njegovu upornost, te je on ostavio svoj. Ona ga je pozvala tek posle nekoliko dana.

Jedan od mostova u centru Ljubljane na kome zaljubljeni parovi ostavljaju katance sa svojim imenima. Ne, nema Melanije i Donalda. I da, naravno da nismo tražili.

Danas se Melanija našla u sred izborne trke za predsednika Sjedinjenih Američkih Država. U Trampovoj kontroverznoj kampanji, koja iz dana u dan dobija sve više podrške u američkoj javnosti i velike podele u društvu, ona je u ulozi brižne supruge koja ne propušta priliku da muža brani od napada javnog mnjena, i posvećene majke njihovog sina Barona. Kako unutarstranačka kampanja odmiče, sve je izvesnije da će baš Melanija Knavs iz Sevnice u Sloveniji biti kandidat republikanaca za Prvu Damu Amerike.

Ukoliko od sledeće godine pored imena Donald Tramp bude stajala titula "predsednik", Melanija ima šansu da postane prva Prva dama koja nije rođena Amerikanka još od Luize Adams, prva koja je treća supruga predsednika, prva koja govori četiri jezika, uključujući i engleski sa teškim akcentom. I bez sumnje, bila bi prva Prva Dama koja je pozirala gola za British GQ, i slikala se za naslovnice magazina poput Sport Illustrated, Vouge i mnogih drugih.

Uspeh Donalda Trampa kod žena je posebna priča, a nedavno smo se i u VICE-u bavili time da li je Tramp seksi. Njegov prvi brak sa češkim modelom Ivankom počeo je 1977. godine, iste godine kada je Melanija učestvovala na dečijoj modnoj reviji u osnovnoj školi. Nakon razvoda, njegova veza sa glumicom Marbl Mejpls, osim što je postala tema tabloida, krunisana je brakom 1992. godine, a veza je trajala do 1998. godine kada je upoznao Melaniju.

Jedno pitanje ipak je nerazjašnjeno, a verovatno će tako i ostati. Ako je Melanija, sudeći prema onome što sam čuo, zaista odmerena, povučena i žena koja je oduvek znala šta želi - šta joj je to kod ovog bučnog riđokosog milijardera promenilo mišljenje u nekoliko dana?

Pratite VICE na Facebooku, Twitteru i Instagramu