FYI.

This story is over 5 years old.

Kultura

​Niko neće moći da zameni Džina Vajldera

Džin Vajlder, glumačka legenda najpoznatija po svojoj ulozi u filmu "Vili Vonka i fabrika čokolade" iz 1971, preminuo je usled komplikacija od alchajmerove bolesti u 83. godini, potvrdila je njegova porodica u ponedeljak.

Džin Vajlder, glumačka legenda najpoznatiji po svojoj ulozi u filmu "Vili Vonka i fabrika čokolade" iz 1971, preminuo je usled komplikacija od Alchajmerove bolesti u 83. godini, potvrdila je njegova porodica u ponedeljak. Vajlder se pojavio u samo "15 ili 18" filmova, kako je sam rekao i potpuno napustio industriju tokom poslednje dve decenije života.

Ali dok je bio na vrhuncu snage od kraja 60-ih do početka 80-ih, sarađivao je sa podjednako briljantnim režiserima i glumcima u stvaranju čudnih remek-dela. Ono što je posebno za Vajlderove filmove je to što je nezamenljiv u ulogama koje je igrao. Mogli biste, na primer, da Keri Granta prosto zamenite modernim parnjakom Džordž Klunijem, ali sumnjam da bi iko ikada mogao da bude "savremeni Džin Vajlder".

Reklame

Vajlderov opseg glume je možda ograničen: mogao bi da bude nervozni profesor fakulteta, ludi naučnik i to je, manje više to. Ali umesto da prati tradiciju karakternog klumca, Vajlder je slikao raznolikim bojama optimizma i topline, uvek skriven iza sloja čudnovatog i tako postao neuobičajena filmska zvezda.

Njegov veliki proboj na platnu se desio samo četiri godine pre uloge VIlija Vonke kada je zapažen na Brodveju i glumio kidnapovanog pogrebnika u "Boni i Klajd" iz 1967. Reditelj Artur Pen mu je rekao da je bio iznenađen njegovom kratkom ulogom. "Pitao sam ga šta je time mislio, a on mi je rekao da nikada nije mislio da treba da bude smešna", napisao je Vajlder u memoarima iz 2006. Kiss Me Like a Stranger.

Vajlder je sa 34 godine doživeo prekonoćni uspeh pa je sledeće godine uspeo da dobije ulogu u prvoj od mnogih komedija Mel Bruksa The Producers. Vajlder je sa Bruksom sarađivao na još dva klasika: Blazing Saddles i Young Frankenstein, nakon kojih je ustalio ulogu komičara iako je sam tu odliku smatrao zbunjujućom. "Svoju ženu zasmejem par puta kod kuće, ali nisam ništa posebno. "

Iako se nije smatrao zabavnim, Vajlder je nastavio da glumi u komedijama sa promenljivim uspehom. On i Ričard Prajor su se udružili za tri uspešna filma tokom 70-ih i 80-ih. Pojavio se i u laganoj komediji Hanky Panky iz 1982. koja nije bila posebno popularna, ali se tokom snimanja upozano sa trećom ženom, pokojnom boginjom komedije i originalnom članicom postave SNL-a, Gildom Radner.

Reklame

Van sveta komedije, Vajlder se najbolje snalazio u porodičnim fimovima - posebno čudnim i nespokojnim porodičnim filmovima. Nekako je kombinovao toplinu sa manijom i tamom kako bi nam doneo likove poput Vilija Vonke. Na početku Fabrike čokolade, Vajlderov Vonka deluje kao neki sadista bez emocija. Kasnije kada otkrije da je mučenje dece samo smicalica i da mu je pravi plan da ključeve svog carstva slatkiša preda Čarliju, publika oseća snažan naboj ushićenja koji ne bi bio podjednako efektan da Vajder svoj karakter nije odvukao u zastrašujuće dubine.

Možda zato niko nakon njega nije pokušao da tumači ulogu Vilija Vonke i ne možete da me ubedite u suprotno.

Vajlder je takođe bio i vrlo emotivno zadovoljavajuć deo muzičke adaptacije "Malog princa" iz 1974. Igrao je lika Fox-a u jednostavnom braon odelu što je dovoljno da vam kaže kakav je ovo bio tip filma. Ali Vajlderov odlazak iz Princovog života je dovoljan da pogledate ovaj film.

Kako je vreme prolazilo, Vajlder se generalno razočarao u filmove. Žalio se Ozbornu da je u Holivudu previše "psovanja" i "ružnih reči". "Ako mi se neki projekat sviđa, radiću ga. Ali ne dolazi toliko puno stvari", rekao je.

Vajlderova filmska karijera se zaustavila u 90-im, ali se pojvaljivao u nekoliko TV filmova pre nego što je potpuno odustao. Kada je NBC 1999. odlučio da napravi "Alisu u zemlji čuda", Vajlder je prihvatio ulogu Mock Turtle-a. U jednoj sceni Vajlder u svom kostimu kornjače stoji sa svojim ortakom Grifonom koji je dodat preko zelenog ekrana iza njega i peva verziju Luis Kerolove pesme "Beautiful Soup".

Potpuno je ludo. Da je u pitanju bilo koji glumac ikada, scena bi prosto bila komična pre svega zbog bizarnosti cele situacije. Ali Vajlder pored komedije uspeva publiku da natera da osete nešto. Kao i uvek, Vajlder je vrlo ozbiljno shvatio ovaj ludi karakter i odbio da razbije četvrti zid ili isfolira.

Vajlder je uspeo da svoju ljubav prema karakteru i pesmi prenese na nas. U ovom trenutku, ne vidim da ijedan glumac ikada može ponovo da izvede ovakav trik.

Pratite VICE na Facebooku, Twitteru i Instagramu