FYI.

This story is over 5 years old.

vesti

Obrenovac u klinču između poplava i komunalaca

Bus Plus represija koja se intezivirala poslednjih dana i čije posledice stanovnici Obrenovca i okoline osećaju dvojako - po džepu i po leđima.

Odrediti koji grad u Srbiji je „najtužniji", kvalitativno i kvantitativno je nemoguća misija, a i realno gledano, konkurencija je prevelika. Međutim, ako bi sudili spekulativno po „trenutnoj formi" i dešavanjima u poslednjih godinu dana, Obrenovac bi definitivno bio u samom vrhu te liste.

Od kad znam za njega – a znam, jer sam u njemu proveo 10 godina života – za taj grad se vezuju samo negativne stvari. Kada ljudima spomenem da sam nekada živeo u Obrenovcu, instinktivno se pripremim za rečenicu tipa: Uuu, čuo sam da tamo ima mnogo narkomana! Mit o Obrenovcu kao trećem gradu u Evropi po procentualnom broju gudrofila na broj stanovnika, dugo je gospodario u javnom diskursu, sve dok se Novi Sad nije raz(dro)goropadio. Takođe, zbog otpada iz Termoelektrane „Nikola Tesla", grad je jedan od najzagađenijih u Srbiji, a prijave protiv tog preduzeća su samo formalnosti koje niko ne smatra ozbiljnim, jer je TENT možda i jedina kohezivna sila koja drži ovaj raspali grad na okupu, s obzirom koliko porodica „prehranjuje ".

Reklame

Ovih dana, Obrenovac je ponovo u medijskom centru pažnje i to iz dva razloga. Prvo, zbog najavljenih obilnih padavina, stanovništvo strahuje da će se ponoviti prošlogodišnji scenario iz apokaliptičnih holivudskih blokbastera kada su u strahu za sebe i bližnje napuštali svoje poplavljene domove. Iskustvo ih uči da se na vlast ne mogu osloniti, sem kad vlast treba da vikne Udri, milicijo, kao Branislav Lečić u filmu „Tri karte za Holivud".

To kultno „udri milicijo" nas vodi do drugog razloga zbog koga se Obrenovac našao u medijima ovih dana: Bus Plus represija koja se intenzivirala poslednjih dana i čije posledice stanovnici Obrenovca i okoline osećaju dvojako - po džepu i po leđima.

Naime, pre nekoliko dana je došlo do sukoba u Lastinom autobusu 860 u kome je, prema navodima očevidaca koji događaj prepričavaju na društvenim mrežama, kontrolor udario šamar 23-ogodišnjoj Mariji Ranđelović. Posle prepirke zbog toga što je „obeležila pogrešnu zonu", Mariji je ispao mobilni telefon iza sedišta, a prilikom pokušaja da ga dohvati kontrolor joj je – iz nekog razloga - „opalio" šamar , izveo je uplakanu iz autobusa sa kolegicom-kontrolorkom i pozvao policiju. Naravno, policija je za sada "utvrdila" da nikakvog nasilja nije bilo, uprkos burnom reagovanju samih putnika.

Nekoliko dana ranije, sukob sa komunalnom policijom je imao i profesor u srednjoj školi u Beogradu, Milinko Ćetković, koji svaki dan putuje iz Obrenovca i, kako kaže, često kasni zbog toga što kontrolori zaustavljaju autobus po dvadeset minuta da bi, nezakonito, pregledali karte. On je kartu imao, ali nije hteo da je pokaže iz principa, dok autobus ne krene. Njega su zbog odbijanja da "napusti vozilo" komunalci izgurali iz autobusa, prilikom čega je dobio udarac nogom u donji deo kičme. Načelnik komunalne policije, Nikola Ristić, istakao je da nije došlo do prekoračenja sile i da je sve bilo po propisu. Kako drugačije.

Reklame

Drugi aspekt ove priče predstavljaju nadrealno visoke cene koje Obrenovčani plaćaju za gradski prevoz. Naime, cena karte u jednom pravcu iznosi oko 250-300 dinara, što predstavlja ozbiljan izdatak za Obrenovčane, posebno ako uzmemo u obzir situaciju u kojoj se grad nalazi nakon prošlogodišnjih poplava.

Marko B. svako jutro putuje u Beograd na posao, radeći za platu od 25 hiljada od koje preživljava tročlana porodica.

- Zamisli koliko bi novca meni ostalo kada bi plaćao mesečnu kartu od šest soma. Ej! Da li je to normalno! Otac i majka su mi nezaposleni, sve je na mojim leđima. Bukvalno, kad vidim kontrolu smrkne mi se pred očima. Još džukele kriju validatore ispod jakne, ne znam je l uopšte smeju to. Mnogo su, bre, odvratni i samo se nadam da neću napraviti neko sranje, iskreno!

Mesečna markica za zaposlene je 6000, a za nezaposlene čak 3000 dinara, što implicira da nezaposleni imaju samo duplo manje para od onih koji imaju posao. Bogati neki nezaposleni! I vama deluje besmisleno, zar ne?!

- Mora se naglasiti da su prevozi izuzetno neuredni. Kakvu mi tu uslugu uopšte plaćamo? Prljave drndave autobuse u kojima se boriš za mesto da sedneš?! I onda ti krnu cenu da se usereš! A pritom expresi šibaju prazni sa 5-6 ljudi unutra, i to se kao isplati. – ističe Nemanja D. koji redovno „duplom lastušom" putuje u BG na faks.

Zbog svih ovih dešavanja, na fejsbuku je postala izuzetno aktivna stranica „Besplatan prevoz za Obrenovčane". Admini stranice su pozvali na bojkot Bus Plus-a u aprilu od strane Obrenovčana u cilju smanjenja cene karata.

Reklame

Takođe, tu se mogu naći korisne švercerske informacije koje se redovno apdejtuju, tipa: Još uvek kontrola na Železniku; Železnik za sada čist; Kontrolori na Sajmu u pravcu Obrenovca – pre 8 minuta…

Na internetu se našla i peticija istog naziva u kojoj se, između ostalog, navodi: Obrenovčani nemaju pare sebi da srede osnovne potrebe kao sto su osnovni nameštaj i namirnice koje su im potrebne, a kamoli da daju tolike pare na kartu, zato još jednom apelujem da se Obrenovac ne zaboravi i da se ne priča da je sve gotovo i da svi imaju domove i sve neophodno za život… koliko samo nasipa još nije završeno, koliko samo kuća još nije izgrađeno i koliko još kuća nije sredjeno posle polave .

Naravno, kako se i očekivalo, na talasu spontanog narodnog bunta, zajahali su i predstavnici političkih stranaka, u nameri da nabilduju svoje rejtinge. Predsednik opštine Obrenovac koji se pokazao kao licemerni nesposobnjaković tokom prošlogodišnjih poplava, Miroslav Čučković, rekao je da je on već odavno predložio tako nešto i da očekuje promenu tarifnog sistema veoma uskoro. Rekao je i da je Obrenovac spreman za ovogodišnje padavine. Hm!

S druge strane, perverzija postaje još veća sa uplitanjem SNS čelnika iz Obrenovca koji su napravili skup na Obrenovačkom trgu kojim se priključuju peticiji i, kako kažu, preuzimaju je. Dakle, članovi vladajuće stranke se žale na ono što sprovode malo više rangirani članovi te iste vladajuće stranke. To je klasična win-win situacija. Šta god da se desi, mi smo bili u pravu, računaju stranački oportunistički šakali, kidajući svojim pohlepnim čeljustima svaku spontano nastalu akciju samoorganizovanih građana.

Reklame

Čini se, ipak, da će ova građanska inicijativa uroditi plodom, ali ne zbog toga što vlasti brinu o interesima građana – karte će pojeftiniti zbog jeftinog populizma. Naravno, to je čista kozmetika: cena će biti smanjena minimalno, tipa sa 300 na 250 dinara. Mere štednje i neoliberalne „reforme " koje trenutna Vlada sprovodi revnošću jednog Đenara Gatuza, ocrtavaju jasnu klasnu mapu i struktuiraju pojedince na svojim zateknutim pozicijama u postratno-profiterskom društvu. Siromašna obrenovačka periferija je pod teretom tobožnje tržišne efikasnosti, onemogućena da uopšte stigne do centra/prestonice u kome je akumuliran novac iz kolonija-provincija.

S druge strane, opasnost od elementarnih nepogoda, čini svakodnevnicu Obrenovčana dodatno komplikovanom. Stisnuti između čekića anti-socijalnog Bus Plus-a i nakovnja prirodnih nepogoda i nesposobnosti državnih institucija, čini se da im je „potop", kao i svima nama, neminovan. Kao jedino racionalno, logički koherentno i teorijski utemeljeno rešenje, nudi se ono koje je ponudio Marko B:

Ma, treba opet izaći na ulice i svima jebati kevu! Nema druge! Samo se smenjuju na vlasti, bogateći se na našoj grbači, pizda im materina! Kad demokratija zakaže, tad ulica priča. Realno! Da se više ne lažemo!

Pratite VICE na Facebooku, Twitteru i Instagramu