FYI.

This story is over 5 years old.

vesti

Nedostaje mi Siniša Mali

Pored toga što je igrica savršen odgovor na šibicarsko-marketinške-sad-ga-vidiš-sad-ga-ne-vidiš poteze vlasti, ona vam može poslužiti kao uteha za ove hladne dane u kojima nam gradonačelnik udara čežnju.
Skrinšot iz igrice Pronađi Malog

Nedostaje mi Siniša Mali. Nedostaju mi konferencije za štampu na kojima se izvinjava novinarima zbog toga što im je komunalna policija grubo oduzela opremu i izbrisala materijal kada su mu postavili pitanje. Nedostaju mi njegove šetnje beogradskim opštinama iz svih uglova pokrivene kamerama. Nedostaju mi njegove najave o 90 hiljada bugarskih turista tokom novogodišnje noći u Beogradu ili prebrojavanje mrtvih pod snegom u Kaliforniji. Nedostaje mi da otputuje u Moskvu i vrati se sa genijalnom idejom da i Beograd treba da ima park po uzoru na Park Gorski. Jedva sam čekao da se vrati sa Rolan Garosa i saopšti nam da će i Beograd dobiti svoj Ajfelov toranj i svoju Hilari Svonk, ali to se nikada nije desilo. Mislim vratio se, al' niko ne može da ga nađe. A da gradonačelnika Beograda traže, traže ga - i novinari i građani i akademici.

Reklame

Pročitajte i:Preletačević čestitao Seniću 'preletanje' u SNS

Za razliku od mandatara Aleksandra Vučića koji ne sastavlja novu Vladu, već od pola šest ujutru, oran (zato što uvek ustaje oko četiri) i nasmejan (zato što je inače vedrog raspoloženja) prima građane (od kojih niko nije član partije) i sluša njihove probleme (što uopšte ne spada u opis njegovog posla), Siniša Mali, čini se, izbegava građane (što opet uopšte ne spada u opis njegovog posla). I dok mandatar kaže da je praksom kojom je Jedan Čovek zamenio ceo sistem nađeno rešenje za probleme više od 40 odsto onih sa kojima se video, manevri Malog nemaju nikakve rezultate. Osim ovoga:

Skrinšot: autor

'Pronađi Malog'! Pored toga što je igrica savršen odgovor na šibicarsko-marketinške-sad-ga-vidiš-sad-ga-ne-vidiš poteze gradske i republičke vlasti, ona vam može poslužiti kao uteha za ove hladne dane u kojima nam gradonačelnik udara čežnju. Sve što treba da uradite je da pažljivo pratite iza koje od ovih fantomki se sakrio Mali, kliknete i - evo ga, kao da nikada nije otišao!

I u početku će vam biti lako da pogodite. Setićete se nekih #sosweet naslova, kao na primer kada je novorođenim bebama uručivao po trista hiljada dinara ili kada je Ju grupi, Galiji i Ribljoj čorbi (između ostalih) uručio priznanje za doprinos razvoju rok scene. Awwww... evo ga!

Glavni motivi igrice, jasno je, inspirisani su događajima iz izborne noći 24. aprila u Hercegovačkoj ulici, kada su još jednom obesmišljene sve državne institucije. Već dva i po meseca nema odgovora na pitanje ko je i po čijem nalogu te noći, pod fantomkama, faktički preuzeo vlast u tom delu grada i nelegalno srušio privatne poslovne objekte, usput vezujući očevice, a sve to uz pomoć policije koja po naređenju nije izlazila na teren na pozive uznemirenih građana. Istraživanje Insajdera utvrdilo je da je taj deo ulice bio predviđen za raščišćavanje do kraja juna meseca po ugovoru o Beogradu na vodi, projektu od nacionalnog značaja. Ostalo je upamćeno da je Mali na početku negirao da bilo ko iz grada pripada redu 'kompletnih idiota', kako je sam mandatar Vučić nazvao one koji su rušili. Ali kada je, mesec dana kasnije, pod pritiskom javnosti Vučić izjavio da iza svega, ipak, stoje 'najviši organi gradske vlasti', u kabinetu gradonačelnika nastaje muk.

Reklame

Siniša Mali je odjednom prestao da govori da se nije raspitivao ko je rušio u Hercegovačkoj i da se oseća bezbedno u gradu. Zapravo, prestao je da govori. Iznenadna i momentalna oduzetost govornog aparata zarazila je i Tužilaštvo koje se do danas ne oglašava o ovom slučaju, osim da traži od medija da ih ne požuruje u poslu. Ipak, mnogo pitanja je i dalje otvoreno. Kako to da grad prvo nije, a posle jeste učestvovao u rušenju? Kako to da gradonačelnik ništa ne zna o tome da je 'vrh gradske vlasti' upleten u to? Kako to da premijer, iako tehnički, objavljuje informacije pre Tužilaštva? Kako to da gradonačelnik odjednom izbegava novinare? I ono najvažnije - gde je Mali?

Ta i mnoga druga pitanja postavlja i kolona više desetina hiljada građana, predvođenih Inicijativom Ne da(vi)mo Beograd, svake dve nedelje. Traže odgovornost i ostavke svih onih koji nisu radili svoj posao u slučaju 'Hercegovačka'. Odgovora i dalje nema, a najavljen je još jedan protest, ovog puta pod nazivom 'Beograd nije Mali'. Vešt slalom između kamera i diktafona naveo je gradonačelnika da izjave daje samo kada mora, ili, recimo, kada nije u zemlji. Kada je tokom rasprave o sa Komunalnom policijom prodavac lubenice na Vidikovačkoj pijaci preminuo, na sekund nam se i gradonačelnik obratio i obećao da će se ispitati da li su komunalci prekršili ovlašćenja. Nezadovoljstvo građana radom komunalne policije u Beogradu i više je nego očigledno. Ako vam 200 kilograma lubenica ispred zgrade Komunalne policije ne govori dovoljno, onda ste jedan od onih koji će to bolje razumeti na primeru sve češćih fizičkih sukoba sa predstavnicima komunalnih organa. Nego, je l' video neko Malog?

Reklame

Što je Malog manje, pitanja je više. Nije zastarela ni priča KRIK-a o 24 stana na bugarskom primorju koje je Mali kupio kao direktor ofšor kompanije od Srđana Dabića. Prema istraživanju, njih dvojica su sarađivali i 2003. godine oko privatizacije 'Beopetrola', koju je Agencija za borbu protiv korupcije okarakterisala kao 'koruptivnu'. Iz Agencije ovih dana javljaju da je postupak provere Siniše Malog po pitanju kupovine 24 stana u toku. Pre neki dan je bugarski privredni registar odbio zahtev advokatice Malog da se njegovo ime izbriše iz registra kao direktora ofšor kompanije sa Britanskih devičanskih ostrva. Za to vreme Mali nam se javlja iz Ljubljane, gde je bio u zvaničnoj poseti. Kad ono, i tamo se neko setio cele ove priče i pokušao da postavi pitanje o Savamali i stanovima. I taman kada smo pomislili da je neko pronašao Malog…

Čak i onda kada je morao da se pojavi u protokolarnim stvarima, poput dodeljivanja poklona gradu Ljubljani od grada Beograda, Mali uspe da se nađe u situaciji da mora da odgovara na pitanja koja nije očekivao. Glavno pitanje posle otkrivanje biste reformatora srpskog jezika Vuka Karadžića bilo je 'zašto na spomeniku piše KaraĐić?'.

Kako je Vuk Karadžić, postao Vuk KaraĐić, pitajte gradonačelnika — Milan Leon (@milan_maximo)09. јул 2016.

Grad je objasnio da je izrada natpisa rađena u Ljubljani što bi značilo da neko u Sloveniji nije lepo prepisao slova. Što je zanimljijvo jer predsednik odbora Srpske akademije nauke i umetnosti Dušan Teodorović tvrdi da se Siniša Mali bavio upravo prepisivanjem, doduše uspešnim, u svom doktoratu na Fakultetu organizacionih nauka. Da budem precizan, on smatra da je pitanju 'strašan plagijat' i da doktorat gradonačelnika Beograda treba poništiti. Mali je, ruku na srce, samo jedan od političara u čije se diplome sumnja od juna 2014. godine.

Reklame

Dok je još govorio Mali je navode Teodorovića doživljavao kao 'mišljenja', a svoj doktorat nije komentarisao.

- Pretpostavljam da je juče vodio utakmicu Crvena zvezda - CSKA, drugačije bi organizovao poslednji napad Crvene zvezde - akademski je odgovorio Mali na navode Teodorovića novinarima, nakon postavljanja kamena temeljca za kulu u Beogradu na vodi.

Je l' sad kapirate zašto mi nedostaje?

Pratite VICE na Facebooku, Twitteru i Instagramu