FYI.

This story is over 5 years old.

cestování

Byť pribitý

Tí, ktorí boli ukrižovaní hovoria, že to robia aby sa kajali a poďakovali Bohu.

Tí, ktorí boli ukrižovaní hovoria, že to robia aby sa kajali, poďakovali Bohu, alebo Ho žiadajú o priazeň. Prevedieme vás. REUTERS/Erik de Castro.

50 rokov ľudia v malej filipínskej dedinke Cutud, oslavujú Veľký Piatok pribíjaním sedem palcových klincov cez ruky a nohy niekoľkým dobrovoľníkom v krvavom pripomínaní Ježišovho ukrižovania. Originálna verzia miestnej každoročnej vášnivej hry nezahŕňala akt ukrižovania. Ale v roku 1962 sa miestny veriaci liečiteľ rozhodol zahrať si rolu Ježiša, a v záujme realizmu, mal pribité ruky a nohy klincami. Odvtedy každý rok hŕstka zbožných hercov je ukrižovaná na 10 minút, kým ich stovky ostatných bičujú. V 80-tych a ranných 90-tych rokoch boli cudzinci pozývaní, aby sa zúčastnili rituálu. Potom v roku 1996 japonský S&M pornoherec Shinichiro Kaneko napálil miestnych aby ho ukrižovali tým, že vyhlásil, že jeho brat má rakovinu, filmujúc to pre jeho desne blbé vtipy. Ukrižovanie Cutudančanov bolo odvtedy len pre miestnych obyvateľov.

Reklama

Aby som zistil viac o tom, aké to je byť pribitý a primontovaný na kríž, tak som sa porozprával s Rubenom Enajeom, 50-ročným  maliarom z Cutudu, pre ktorého spôsob poďakovania Bohu, že mu umožnil prežiť pád z tretieho poschodia. Bol ukrižovaný 25-krát (a bude viac) v priebehu niekoľkých rokov, čo proste musí byť nejaký rekord.

VICE: Aký je to pocit byť ukrižovaný?
Ruben Enaje:Po prvom máš jazvy na rukách. Tie jazvy keď sú preťaté druhý krát, tak cítiš bolesť. A tá sa potom zhoršuje.

Čo ti prebehlo hlavou v momente, keď klince prechádzali cez teba?
Bol som nervózny celý mesiac predtým a tak je to aj po 25-tich rokoch. Cítim bolesť v rukách už mesiac dopredu.

Ako sa vyrovnávaš s bolesťou?
Zavriem som oči a modlím sa k Ježišovi, aby ma nič nezastavilo. Ak vidím ľudí, nedokážem sa modliť.

Aký je proces zotavovania?
Nerobím nič, len sa liečim. Je tam človek z prvej pomoci, ktorý uprace krv a podobné veci a dá mi lieky, nejaké antibiotiká. Ale nerobím nič.

Ale tvoje živobytie závisí od tvojich rúk. Ako dlho ti trvá, kým sa vrátiš do práce ako maliar?
Asi päť dní. Možno týždeň.

A ako dlho plánuješ pokračovať s ukrižovaním sa?
Moje posledné bude v roku 2013. Musím sa kajať 27 rokov. 9 rokov pre moju ženu, 9 rokov pre moju dcéru a 9 rokov za to, že som prežil tú nehodu, čo sa mi stala.

Odporučil by si niekomu dať sa ukrižovať?
Nie, pretože je to v rozpore s Bibliou.

Tak prečo to potom robíš ty?
Keď som bol prvý krát ukrižovaný, tak som nevedel, že je to v rozpore s Bibliou. Ale musím dokončiť čo som začal. Musím sa kajať 27 rokov. Ak by som to nespravil, tak by som nesplatil svoje dlhy.

Čo na to hovoria tvoji priatelia?
Hovoria, že je to krásne.