Reklama
Tento příběh je více než 5 let.
News

Slovensko má vlastný jazyk

Keď som brázdila prieskumom prác študentov Akadémie umení v Banskej Bystrici, nejeden sa vyjadril svojím výtvarnym jazykom na Ficovu adresu. Fico je múdry predseda vlády Slovenskej republiky

by Natália Okolicsányiová
04 únor 2010, 11:00pm

Doc. JUDr. Robert Fico, CSc. (* 15. september 1964, Topoľčany) je predseda vlády Slovenskej republiky a predseda strany SMER - sociálna demokracia. 26. januára sa narodil Juraj Jánošík, veľký vzor mojej vlády.

Keď som brázdila prieskumom prác študentov Akadémie umení v Banskej Bystrici, nejeden sa vyjadril svojím výtvarnym jazykom na Ficovu adresu. Fico je múdry predseda vlády Slovenskej republiky, známy aj ako Súdruh z prvých lavíc SZM, Veľký Červený Hranol, Robin a podobne.

V Banskej Bystrici na Akadémii umení som  našla veľmi podobné diela, ktoré výstižne zobrazujú Ficovu pravú tvár - Fico medzi nohami, videoinštalácia s názvom “Slovensko má vlastný jazyk”, kde sa stimulovaný prejav Róberta Fica hlbšie a hlbšie ponára do tohto zmyselného priestoru, alebo Fico ako človek s najmenším sexappealom na Slovensku, človek , ktorý sa autorovi protiví takisto ako fetišistické slipy z kožušiny - ku ktorým ho latentne prirovnáva. “Chcel som vlastne vyjadriť to, čo sa mi prirodzene hnusí”, vyjadruje sa mladý študent kresby Samuel Ondrejka.

Nejedná sa explicitne o dielo s politickou ideológiou, rezonuje tu vnútorná chuť študenta vyjadriť hnus a odpor. Fico sa stal len stelesnením.V podstate má ako politik jedinečný, pravý, umelecký portrét, začo môže byť v prvom rade vďačný.

Kresby: Samuel Ondrejka

Nie každý z týchto slovenských mocností má podobnú šancu - byť výtvarne zobrazený. I keď úprimne si myslím, že každý jeden z nich by si zaslúžil. Róbert sa však stáva jednou z najpopulárnejších osobností slovenskej súčasnosti o čom pregnantne hovoria fanúšikovia facebook skupín typu Anti Fico, Anti Fico united, Anti-Fico group a podobne.

“Slovensko má vlastný jazyk” - Richard Čecho

Videoinštalácia poukazuje na aktuálnu  politickú situáciu na Slovensku, ktorej problém spočíva aj v jazykových konfliktoch. V strednom obraze sa prehráva Ficov prejav na túto tému. 2 bočné vibrujúce obrazy v istom zmysle určujú „polohu” tohto problému v spoločnosti.

Krátka ukážka Ficovej politickej jazykovej situácie:

“Som vcelku rád, že sa moje meno neobjavuje pri žiadnych funkciách ani vo vláde, ani nikde inde.” Róbert Fico

“Uvedomme si, že od roku 1989 uplynul vlastne veľmi krátky čas. Ak sa niekto v tejto krajine osvedčil, tak to boli ľudia z bývalej komunistickej strany. Mali skúsenosti, vedeli, čo je to riadenie štátu. Veď to neboli hlupáci. Umením vlády je však vyberať si z minulosti len to dobré. Sme asi jediná krajina, ktorá sa neustále hrabe vo svojej minulosti. Domnievam sa, že do roku 1990 tu bolo množstvo dobrých vecí.” Róbert Fico

Kto je váš politický vzor?
“Nehľadám vzory. Mám rád históriu. Rád čítam životopisy. Teraz jeden skvelý o Fidelovi Castrovi.” Róbert Fico

“Nevnímal som ho nejako detailne. Získal som prácu a venoval som sa jej. … Keď sa pozerám späť, nezisťujem, že v roku 1989 by v mojom živote nastal nejaký zásadný prelom.” Róbert Fico
Odpoveď na otázku, aký bol podľa neho komunistický režim.