Lukáš Krnáč a jeho tvorba plná ironických odkazov na súčasnosť
Μόδα

Lukáš Krnáč a jeho tvorba plná ironických odkazov na súčasnosť

Náhľad do ironických kolekcií mladého slovenského návrhára.

Lukáš Krnáč je študent odevného dizajnu na Univerzite Tomáše Bati V Zlíne. Vo svojich kolekciách pracuje s pestrou škálou farieb, tvarov a materiálov a jeho prehliadky vždy zaručujú zaujímavú show s príbehom. Svoju kolekciu na jeseň / zimu 2018 bude prezentovať na Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku už túto sobotu. Tu je zatiaľ malý teasing k tomu, čo chystá a rozhovor, v ktorom sa o Lukášovi a jeho tvorbe dozviete oveľa viac.

Reklama

V médiách charakterizujú tvoju tvorbu ako odvážnu, drzú a provokatívnu. Je tvoj zámer provokovať?
Nie je to môj zámer, ja tak rozmýšľam a tvorím. Zároveň si myslím, že show musí byť trošku „prepísknutá“. Všetko to asi vychádza z mojej osobnosti.

Takže provokuješ aj v osobnom živote?
Asi áno. Alebo sa to tak môže zdať. Ja som zvedavý, často sa veľa pýtam a veci argumentujem, ale nie preto, že by som s tým chcel niekoho provokovať, ale preto, že ma zaujíma názor na danú vec. A občas len niečo frknem v rámci konverzácie, lebo ma to baví. (smiech)

Na štúdiu odevného dizajnu študentov prirodzene vedú k tomu, aby sa z nich stali návrhári. Uvažoval si niekedy aj nad inou pozíciou v módnom priemysle?
Mňa celkovo baví kreatívny proces v práci, čiže si viem predstaviť prácu napríklad v stylingu, vo fashion filme alebo v tvorbe kampaní, nakoľko som pred tým študoval animáciu a to ma poznačilo. Snažím sa rozmýšľať aj marketingovo, takže si myslím, že mám na to predpoklad a vôbec sa tomu nebránim. Je fajn byť otvorený a keď príde príležitosť, využiť ju naplno. Ideálne by som to všetko rád kombinoval a tiež vytváral spolupráce s inými ľuďmi.

Lukáš Krnáč

Spolupráce u nás práve nie sú až tak obvyklé a množstvo návrhárov si ide skôr solitair…
Ja si práve myslím, že spolupráca prináša vzrušenie. Napríklad s Vivien Babicovou sme už viac krát dali dokopy naše kúsky, spravili spoločný styling na show alebo pracovali na foteniach či natáčaní. Obidvaja máme niečo charakteristické, ale keď sa naše veci spoja, vyjde z nich úplne nová svieža vec.

Reklama

Vrátim sa k tvojej poslednej kolekcii, ktorá bola o siedmych smrteľných hriechoch a ironicky si v nej narážal na fenomény dnešnej doby, akými sú napríklad kožušina v módnom priemysle, plastické operácie a podobne. Myslíš, že ľudstvo potrebuje facku?
V kolekcii som sa snažil podčiarknuť iróniu siedmych smrteľných hriechov v súčasnom kontexte a spraviť si z toho istý výsmech. Tým ale nehovorím, čo je správne alebo nesprávne, skôr je to zdokumentovanie toho, čo vnímam okolo seba. Asi potrebujeme spomaliť a zamyslieť sa, ale nemyslím si, že sme v úplne zvrátenej dobe, ja som rád, že žijem v súčasnosti.

Čo je podľa teba v dnešnej dobe najpozitívnejšie na módnom priemysle?
Podľa mňa sú to práve rôzne spolupráce a fúzie. Veci už nie sú v takej čistej podobe, ako boli napríklad v dvadsiatom storočí, ale skôr sa všetko prelína, mieša a vznikajú nové veci, čo samozrejme nie je jav iba v móde. Tiež sa mi páči, kam sa posunuli hranice vnímania krásy a estetiky.

Vrátim sa ešte k poslednej kolekcii, aj keď som sľúbila, že sa na ňu nebudem pýtať # sorrynotsorry. Keď si mi totiž kolekciu ukazoval v zákulisí Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku, fascinovalo ma, ako v nej každý prvok niesol nejaký význam. Je pre teba dôležité takto pri tvorbe vždy postupovať?
Áno, vždy príde nejaká myšlienka, potom ďalšia a ďalšia. Snažím sa z toho vyselektovať to najvýstižnejšie a chcem aby to čo najviac dávalo zmysel. Je fajn, keď niekto tieto významy potom z kolekcie odčíta a zamyslí sa nad tým. Na druhú stranu mi vôbec nevadí, ak si ich nevšimne, teda pokiaľ to ide, lebo ja rád veci preženiem. Práve preto by som chcel robiť aj fashion video, ktoré vytvára priestor na dopovedanie celej myšlienky.

Reklama

Uvažuješ aj nad tým, kto bude tvoj zákazník alebo sa zatiaľ len nechávaš kreatívne uniesť?
Stále nad tým uvažujem, pretože sa tým chcem živiť. Aj keď kolekcia na prehliadke pôsobí prehnane, vždy sa do nej snažím dostať alebo z nej vytiahnuť kúsky, ktoré sú komerčne zaujímavé a dajú sa bežne nosiť. Takto sa chytila napríklad mikina „Under renovation“ alebo „FRANCÚZSKA ŠUNKA“.

Čo chystáš na nasledujúci MBPFW?
Moja nová kolekcia bude mať znovu satirický pohľad, tento krát sa bude dotýkať životného prostredia, planéty, znečistenia. V poslednej dobe je to vec, s ktorou sa stretávame denne a je dôležité venovať tomuto problému pozornosť. Dôležitejšie ako kedykoľvek pred tým, aby sme tu mohli žiť aj o päťdesiat rokov. V kolekcii som sa preto rozhodol rozohrať krátky príbeh, ktorý začína prírodou a potom do nej zasiahne človek.

Používaš aj recyklované materiály?
Snažil som sa dosť recyklovať a pracovať prevažne s prírodnými materiálmi. Samozrejme, pracujem aj naďalej s plastom, umelou kožušinou, pet fľaškami, nakoľko je to súčasťou tohto príbehu. Nevynašiel som, bohužiaľ, žiaden materiál, ktorý nezaťaží planétu. To by bolo skvelé.

Ale vysvetlím ti to celé z môjho pohľadu. Ľudia na fashion show neprídu s úmyslom zachrániť svet. Chcú vidieť show, chcú vidieť pekné veci, chcú vidieť kreativitu a chcú si prípadne niečo pekné a kvalitné kúpiť. Ja im to všetko ponúknem a zároveň im prezentujem tému, ktorá je veľmi aktuálna a dôležitá. Samozrejme s nadhľadom. Možno nad tým budú premýšľať, možno nie a povedia si, že to bolo divné. Ale pokiaľ nad tým budú premýšľať, možno to nejakým spôsobom ovplyvní ich správanie. Možno si nekúpia 10 kúskov oblečenia vo fast fashion reťazci, ktoré za rok skončí v koši, ale jeden kvalitný kúsok od lokálneho dizajnéra. Alebo si nebudú kupovať vodu balenú v pet fľašiach, ktoré skončia niekde na smetisku a budú sa rozkladať 80 rokov, keď máme zatiaľ to šťastie a možnosť piť vodu z kohútiku.

Aký by bol momentálne soundtrack k tvojmu životu ?
Chemise - She Can't Love You. Ale nemá to nič s mojím osobným životom, mám len rád energiu tej pesničky.