FYI.

This story is over 5 years old.

Třetí ucho

Mixtape od Ink Midget

Jeden z nejnadanějších mladých DJů a producentů vystřelil set pouze pro nás.

foto: Juraj Mravec

Hudba je jen jedna, tohle vám poví asi tak devět hudebníků z deseti. Jedno z nejprovařenějších hudebních klišé ale začne nabývat reálných obrysů v okamžiku, kdy různé žánry stojí vedle sebe v jednom setu a hladce se mezi nimi přechází. Slovenský producent Ink Midget se řadí k těm nejlepším vyvstávajícím DJům, které můžete na československých parketech potkat. Dokáže připravit skvělou poslechovku pro odpolední chill v radiovém stanu na festivalu a pak o pár hodin později diktovat party set plný aktuálních hip hopových mutací. Jeho vlastní beaty to pak dotáhly třeba až na desku Vladimira 518 nebo na sólovou nahrávku Re-Leave u progresivního labelu Exitab.

Reklama

Pro nás si Ink Midget přichystal poměrně pestrou směs. V jeho čersvém mixu je něco autorské tvorby, dva slovenští kolegové, ozvěny momentální trapové horečky i experimentálního R&B nebo výseky ze stavby hlukových stěn od Bena Frosta či Raime. Ale když má někdo cit pro rytmus, udrží tohle pohromadě. Doporučujeme.

Spoustu lidí tě pořád vidí trochu jako malýho kluka, co začínal s hrát s Pjonim už někdy v šestnácti letech. Vadí ti to?

Ink Midget: Nevadí, moc sa nad tým nezamýšľam. S Pjonim sme začali, keď sme mali 9 a 10, len sme robili trochu inú hudbu a naša kapela sa tiež volala inak. Ktovieako starý nie som teda stále, ale keby som mal tridsať, tak by mi to už by mi to prišlo trošku čudné.

To jste elektroniku dělali už od svých deseti?

Nie. On hral na violončelo a spieval. Ja som hral na bubny, volali sme sa Tucan.

Ale bubny, v tom je nějaká vášeň pro beat a rytmus už od mala…

Asi hej, neviem. Áno, rytmy mám rád, spolu so spevom je to asi najprirodzenejšie spôsob, ako človek môže tvoriť hudbu. Rytmy sú tu od praveku. Ale zároveň veľa hudby čo mám rád, žiadne beaty nemá.

Třeba Ben Frost, kterého si nám dal do setu, si na nich tolik nepotrpí. 

To síce nie, ale má dosť pevné rytmické štruktúry. Nie sú to voľné tempá, využíva loopy, len to nie je stále na štyri.

Když jsem ho tam viděl ještě spolu s Raime, napadlo mě, jestli se nechceš posunout k atmosféričtější elektronice. Je to tak nebo jsem mimo? Vždycky jsem tě měl spojeného víc s hip hopem. 

Reklama

Nikdy som sa nikam nezaraďoval, vždy som robil len to, čo sa mi chcelo. Takú "atmosférickú" hudbu počúvam už dlho, hip hop ma začal viac baviť až neskôr. Nebol to ani tak hip hop ako veci, čo z neho vychádzajú a prišli mi zaujímavé. Mám rád, keď sa veci kombinujú a nedelia sa na žánre, ale na to, čo znie dobre a čo nie. Preto si rád za sebou pustím dobrý agresívny hiphopový track a povedzme Tima Heckera. Takisto to mám vo svojej tvorbe. Neuvažujem nad žánrami, ale snažím sa, aby to bola hudba, ktorá by ma bavila počúvať najviac zo všetkej hudby na svete.

Takže žádný uvažování v duchu, aby se bavili lidi. Hlavně, aby ses bavil ty sám.

Spolieham sa na to, že keď mne niečo príde super, tak to príde super aj niekomu inému. A keď nie, tak nech ide na iného DJa alebo domov a pustí si to, čo chce. Ale keď človek veľa hrá na pódiu, určite má do toho prispôsobovania tendenciu trochu skĺznuť. Treba si na to dávať len pozor.

Nedávno jsi na Facebooku postoval, že máš party time job. Dokážeš si představit, že by ses živil něčím jiným než jako hudbou?

Hej, to mi napadla taká slovná hračka. Neviem, čím takým iným by som sa živil. Prišlo by mi, že by som niečo, čo som mohol rozvíjať, úplne zahodil. Zároveň človeka československá scéna neuživí a už vôbec nie z dlhodobého hľadiska. Teraz som sa znovu vrátil okrem DJ setov aj k live setu. Je to pre mňa vyššia hodnota hrať svoju vlastnú hudbu, ako miešať cudzie pesničky. Ale rešpekt oldschool DJom! Bol by som len rád ak by mi životné podmienky dovolili rozvýjať to naplno a nemusel som robiť hudbu len ako hobby. Uvidíme, treba chillovať a makať nech to znie dobre.

Reklama

TRACKLIST:

Ink Midget - Untitled (Slow Down Low Mix - Unreleased)

Blue Daisy & Unknown Shapes - Used to Give a Fk

Pac Div - Debo (ft. Scoop Deville)

Nvmeri - Cycles (Ink Midget Remix - Unreleased)

Vladimir 518 - Stroj (Prod. By Ink Midget)

Pjoni - Cubed (Unreleased)

Ink Midget - Untitled (Unreleased)

Angel Haze - Gimme That (Prod. By Lunice)

Stratasoul - Sherryblossoms Sips (Unreleased)

Busta Rhymes - I Got Bass (Prod. By Bangladesh)

Ben Frost - The Carpathians

Jai Paul - Jasmine (Demo)

Battles - My Machines (Clark Remix)

Boreta - Bubblin' In The Cut

Clipse - Mr. Me Too (Feat. Pharrel Williams)

Aphex Twin - Alberto Balsam

Raime - Passed Over Trail

Dead Janitor - Unholy

Jon Hopkins - Open Eye Signal (Nosaj Thing Remix)

Jon Hopkins - Open Eye Signal

Jay-Z & Kanye West - New Day (Prod. by RZA, Kanye West, Mike Dean & Ken Lewis)

Ink Midgetovu tvorbu najdete také na:

soundcloud.com/inkmidget

mixcloud.com/inkmidget

facebook.com/inkmidget

Originální mixtapes děláme každý pátek. Aby vám neunikl žádný exkluzivní set od těch nejlepších DJů a producentů, sledujte nás na soundcloud.com/vicecs

Více beatů v mixtapech na VICE:

dné / Karaoke Tundra / Synkro