Μόδα

Hype, tenisky a lokálna street fashion scéna podľa Daniela Chomisteka

Brand manager Footshopu nám ukázal poslednú kolekciu s Laformelou. A tiež nám vysvetlil, či sú Yeezy už mŕtve a či tu sneakerheads scéna vydrží navždy.
11 květen 2018, 10:54am

Daniel Chomistek sa v street fashion pohybuje už nejaký ten piatok. Začínal ako fotograf, neskôr sa stal brand managerom vo Footshope, kde teraz vyvíja spolupráce na nových kolekciách s lokálnymi značkami a sám sa podieľa na procese ich tvorby. V teste multifunkčnosti by mal Daniel za A, a tak nás zaujímalo, ako to robí a ako vníma celú tú street fashion hypebeast sneakerhead situáciu.

V street fashion si začínal ako fotograf. Ako si sa dostal k dizajnovaniu kolekcií?
K dizajnovaniu som sa dostal prostredníctvom Footshopu, keď som tam pracoval ako brand manager a môj šéf Peter Hajduček prišiel s nápadom, že by sme mali začať produkovať vlastné oblečenie, čo mi prišlo ako super nápad a začal som na tom pracovať.

Momentálne sú ľudia ovplyvňovaní hypom, teda trendami, ktoré sú populárne na sociálnych sieťach a u influencerov. Ovplyvňuje hype aj teba, či už v kúpe oblečenia alebo v tvorbe?
Trendy vo svete módy samozrejme sledujem. Čo sa týka obliekania, nosím veci, ktoré sa mi naozaj páčia a je mi jedno či majú alebo nemajú hype. Hlavne sa v nich chcem cítiť dobre. Pri tvorbe sa v súčasných trendoch inšpirujem jedine materiálmi, ktoré používam. Čo sa týka strihov, snažím sa robiť veci čo najviac funkčné a nositeľné.

V rámci spolupráce Footshop x Laformela si sa podieľal na tvorbe kolekcie, ktorá bola prezentovaná na Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku. Ako táto kolekcia vznikala?
Po 1. kolaborácii s LAFORMELA sme sa zhodli, že by sme chceli v našej spolupráci pokračovať a posunúť to trochu ďalej. Ideálnou príležitosťou bol MBPFW, kde sme sa rozhodli spraviť ''see now buy now'' kolekciu, čo znamená, že hneď po show pôjdu veci do predaja. Trochu sme si týmto na seba uplietli bič, nakoľko sme museli od každého produktu, ktorých bolo 45, robiť niekoľko desiatok kusov. Každý jeden musel byť rovnako dobrý, kvalitný a ušitý. Na prehliadkach sa väčšinou prezentuje vždy len sample alebo jeden kus od produktu, ktorý sa následne po vyžiadaní klientov došíva podľa ich potrieb. My sme na to išli naopak. Vznikala ako všetky predošlé kolekcie : moodboard, nákresy, výber materiálov, výroba samplov, výroba, show, koniec.

Kolekcia nesie názov No Season. Narážate ním na to, že sa z módy neustálou produkciou nových kolekcií vytrácajú sezóny? Existujú ešte vôbec?
Je pravda, že módny biznis stále rastie a vzniká viac a viac značiek a viac a viac kolekcií, no sezóny sú vždy len dve - SS a FW. Myslím, že tak to vždy pri high-ende aj ostane. Záleží, ako sa na to pozeráme. Niektoré brandy robia naopak viac capsule kolekcií. Tu sa ale nebavíme o konzistentných kolekciách spolu so všetkou tou parádou okolo. Názov NO SEASON vznikol preto, že väčšinu z produktov z kolekcie môžete nosiť celú sezónu, ako napr. kabát, neoprénovú bundu, šuštiaky, džínové nohavice...

Ako vo všeobecnosti vnímaš street fashion v Čechách a na Slovensku?
Ide si ju veľa mladých, ale aj starších ľudí, za čo som rád a mám pocit, že sa to uberá dobrým smerom.

Cítiš, že sa u nás zvyšuje záujem o lokálnu módu, odkedy začali streetové značky a obchody spolupracovať s lokálnymi dizajnérmi?
Určite áno.

Ako dlho sa podľa teba bude držať fenomén kempovania na tenisky a pod.?
Tenisky vždy mali, majú a budú mať svojich skalných fanúšikov. Určite momentálny hype opadne a zase sa vráti. Je to taký kolobeh.

Sú Yeezy dead?
Dostávajú druhý dych v podobe nových modelov ako napr. posledný drop Yeezy 500 ''Desert Rat'', ale ja som ich fanúšikom nikdy nebol.

Najlepšia silueta tenisky?
Air Jordan 1.

Vec, ktorá ťa nikdy neomrzí nosiť?
Tenisky.

3 najinšpiratívnejšie street fashion účty na Instagrame?
@hypebeast @liljupiter @minimalarchive

Reklama