FYI.

This story is over 5 years old.

Různě

Pripravte sa. Spets. Štart!

Spets bola krátkotrvajúca, ale divoká populárna TV show o brutálnych aktivitách ruskej mafie počas neskorých 90-tych rokov.
26 duben 2012, 5:00am

Autor (hádajte, ktorý z nich to je) s Vitalim (druhý sprava) a jeho crew po ich strieľajúcej session na lietajúce terče.

Spets bola krátkotrvajúca, ale divoká populárna TV show o brutálnych aktivitách ruskej mafie počas neskorých 90-tych rokov a na začiatku nového milénia. Série sú založené podľa života Vitaliho Dyomochka, usvedčeného vraha a zločineckého bossa z regiónu Vladivostoku, ktorý tiež bol aj režisérom, spisovateľom, producentom a hviezdou.

Akosi – pomocou prostriedkov, ktoré tu nebudem hovoriť – som usporiadal stretnutie s Vitalim a odcestoval do Ruska minulý rok. To bolo prvý krát čo som bol v tej krajine a po mojom príchode som si rýchlo uvedomil ako fascinujúco boli Spets prirovnaný k stojatému polokontinentu, ktorým Rusko je. Vďakabohu som tam nebol pozerať pamiatky. Letel som cez pol sveta, aby som sa porozprával s jedným z najzastrašujúcejším (a najzábavnejším) zločincom našej doby.

Mal som dovolené vstúpiť do Vitaliho skrytej kancelárie až po preverení a prehľadaní tromi rôznymi pracovníkmi. Vitali ma potom začal volať teploš, zobral môj pas, zmizol, znovu sa zjavil, ohrozoval môj život a potom sa spýtal či by som mu pomohol publikovať obchod v USA.

Nejako po tom všetkom sme si potriasli rukami a stali sa z nás kamoši. Keď som sa vrátil domov tak som si znovu pozrel nejaké epizódy Spets, aby som sa pozrel či som zozbieral nejaké iné pohľady na show po stretnutí s jej tvorcom. Pretože vy nikdy nebudete schopný nájsť nejaké DVD mimo ruský snuff-film (film, kde reálne niekoho zavraždia) bazár, tak vám milostivo pripomínam niektoré z mojich obľúbených momentov, z tohto úžasného programu, takže aj vy môžete spoznať tento skutočný skvost.

Na začiatku prvej epizódy Vitali (ktorý nosí jazdeckú helmu pre akýkoľvek dôvod) a jeho crew, zorganizovali autonehodu. To je časť vydieračského systému, Rusi to volajú Podstava, ktorá bola často vykonávaná Vitaliho ľuďmi v ich rozkvete a tiež sa to stalo meno Vitaliho skutočného gangu. Je to založené na tom, že Vitaliho stúpenci nás vozili okolo Moskvy, je to pravdepodobne niečo čo robia, keď sa chcú hrať. Akcia začala keď Vitaliho človek v japonskom športovom aute núti vodiča zozadu narážať na Vitaliho SUV. Potom vodič vyskočí von ako ostrý chlapík, pokukuje cez Vitaliho otvorené okno, všimne si tam obscénne množstvo zbraní a srdečne odovzdá svoje prachy a identifikácie. Potom mu povedia, aby sa vrátil s viac cennosťami ak chce svoje auto späť. Nie je to moc sofistikovaný zločin, ale je to veľmi efektívne.

Tu je Vitaliho stúpenec podieľajúci sa na jednej z niekoľkých rekreačných zábavkách, ktoré nezahrňujú ťažké ublíženie na zdraví alebo vraždu: fajka v bathhouse. V Spojených štátoch je tento typ správania zvyčajne považovaný za homosexuálny a „poctiví“ muži si fajčia tajne, ale moskovskí gangstri si to priznajú. Jeho crew zorganizovala túto zaparenú saciu session pre nás, ale Vitali sa nakoniec rozhodol, že chce namiesto toho jazdiť na koni. Možno najbližšie.

Toto je z druhej epizódy, keď sa veci začali naozaj vyostrovať. Vitali je v posteli so svojou frajerkou, Irou, keď sa jej manžel nečakane vráti. Vitali ako diskrétny džentlmen, ktorým je, vyskočí z okna spálne a dopadne na zaparkované auto. Dvaja chlapi v aute mali horúcu debatu až kým sa strecha nad nimi takmer neprevalila. Vystúpili a naháňali ho. Toto bol blbý nápad, lebo Vitali je stavaný ako keňský bežec na dlhé trate. Prenasledovatelia boli rýchlo zachytení SUV plného Vitaliho ľuďmi, ktorí čakali za rohom.

Je samozrejmé, že Rusko má najtemperamentnejšieho zločineckého génia a to je chlapík typu „do it yourself“. Schovávanie tela v betóne nie je niečo, čo sa človek naučí v obchodnej triede. Tu Vitali pracuje na tajnom domácom remeselnom projekte zahrňujúci niektoré dlaždice a kovové potrubia. Rozsekal potrubie na pásy a súbory na konci s ostrými hrotmi. Ďalej vyvŕtal diery v pásoch a pretiahne potrubia cez ne, špicami nahor. Je šanca, že plánuje použiť tento vynález na spravenie dier v pneumatikách (alebo v očiach). Najlepšia časť je, keď má telefonický hovor celú dobu, čo znamená, že musí používať najtichšiu vŕtačku na svete.

Len asi každý má spojeného Vitaliho, že trávi čas divokým sexom – vrátane jeho nepriateľov. Kým mi neponúkal osobné tréningové typy počas mojej návštevy, mal komentáre na moju zúfalú postavu. Predvádzanie svalov zobrazené tu je pravidelná dodávka trápnosti zločincov, ktorí sú zmätení z Vitaliho nedostatku odvety po nedávnej konfrontácii. Niektorí z nich si myslia, že ho minulosť pripravila, kým ostatní varujú, že mu priamo nahrávajú do rúk. Nejako ten chlap dokáže vykonať celý tréning s jeho smiešnym netopierím tetovaním v kamerovom zábere. Možno je tam nejaké skryté múdre posolstvo, o ktorom neviem.

Spravodlivosť je v ruskom prostredí rýchla, ako sa títo úbohý bastard naučili, keď nájomný vrah najatý Vitalim vykonával náhlu popravu. Spočiatku vrah čaká na znamenie – brat lídra konkurenčného gangu – mimo kaviarne. Strelec začína unášať preč, ale precitol v zhone, keď vidí svoj cieľ, že ide so ženou. Vyštartuje po nich, kričiaci „Počkaj!“ Vodič zdvorilo odstaví auto a jeho pasažier je okamžite strelený do ksichtu. Nemám dobrú anekdotu aby som s týmto súhlasil, ale som si skoro istý, že tento scenár je ako naháňanie booger aby platili tak dlho ako budú Vitaliho dennodenné aktivity.

V epizóde 5 Vitali a jeden z jeho kumpánov sa ocitnú v reálnom prdeli. Jazdili okolo v efektnom červenom športovom aute, keď húf maskovaným ostreľovačov ich prepadli a podpálili. Auto vybočilo z cesty a cez to, čo musí byť ruský najužší most vyhodilo vodiča. Obyčajne šoféroval divnú ruskú verziu Firebird s T-top a Vitalimu sa podarilo utiecť cez strechu chvíľu predtým ako auto začalo horieť celé. Povedal by som, že je to pičovina, ale po strávení nejakého času s ním by som bol prekvapený ak každé auto z jeho zbierky je vybavené prinajmenšom dvomi východmi, ktoré nie sú dverami. Ten chlap má bezchybnú predvídavosť.

Sila výbuchu auta zložila Vitaliho na kolená. Keď sa znovu postavil na nohy, tak sa zarmútene pozrel spoza ramena a šepká žiadosť o odpustenie mŕtveho vodiča. Počas mojej návštevy všetci tí chlapíci vyzerali byť superlojálny, takže to nevyzeralo byť pritiahnuté za vlasy alebo banálne. Proste táto scéna je skurvene silná.

Nasledujúca nehoda na diaľnici, Vitali manažuje celý jeho zbor na útok plážového klubu a nakopať tam do prdele každého do radu. Väčšina obetí boli členovia konkurenčného gangu, ale pár bolo nevinných okoloidúcich. Otrasný plážový odev je jedna vec, ktorú mali všetci spoločnú a po zoznámení sa s Vitalim by som mu naservíroval energetickú bitku pre chabý módny cit. Má svoje normy.

Táto scéna odhaľuje to, pod tým všetkým, že Vitali je veľmi citlivý. On a Ira idú niekam osláviť ich výročie, keď sa otočí konverzácia na tému deti. Ona sa ho spýta, či by chcel mať niekedy svoje deti. On jej povie, že by radšej vychoval syna ako dcéru, pretože mladí chlapci sa ľahšie pripravia na to, byť vražednými strojmi. Potom povie a odhalí, že na tom aj tak nezáleží, lebo je neplodný. Nanešťastie som nemal šancu sa ho spýtať na jeho neplodnosť alebo ako vychovať chladnokrvného vraha. A tým „nemal som šancu“ som myslel to že, Vitaliho prítomnosť mi spôsobovala trasenie mojich gulí.

Ako sme sa dozvedeli už skôr, Ira je vydatá. Jej manžel nakoniec zistil, že ho podvádza so šéfom mafie a zdvorilo Vitaliho požiadal aby prestal strkať svoj penis do nej. Vitali sa otočil chrbtom a prehodnocoval svoj ďalší krok. Ďalšia scéna zobrazuje Vitaliho plačlivé stretnutie s Irou v aute (čo majú s tými autami?). Potom jej manžel z ničoho nič zaútočil v žiarlivostnom hneve. Rozbil okno a vyhrážal sa Vitalimu. Jasné, že by si nikdy nezobral ženu, ktorá ho bude podvádzať  s jedným z najnebezpečnejších mužov v Rusku. Vitali sa otočil a oplatil to rozzúrenému manželovi a ruským roadkillom ho zrazil. Podarilo sa mi nazbierať odvahu a spýtať sa Vitaliho či táto scéna bola založená na skutočných udalostiach a on čumel cezo mňa akoby som už bol duch.

Toto je bod v show, kde traja Vitaliho najlepší muži boli zavretí do basy pre ich bezohľadné aktivity. Veľký V je stand up chlapík, tak sa rozhodol získať prachy na kauciu tým, že sa vzdá svojho bytu a presťahuje sa do svojho auta s dievčaťom. Ona mávala okolo divným ruským jablkom a vyjadrovala netrpezlivosť s ich životnou situáciou, ale Vitali sa nezdá byť vykoľajený. Jeho silný vzťah k jeho chlapom a jeho hladká čeľusť tromfla jej pičovanie. Len skutočný chlap sa vie správne oholiť v týchto podmienkach a viem dosvedčiť, že jeho tvár je vždy bez strniska.

Neskôr v epizóde meganasratý Vitali odíde z benzínovej stanice a začne ničiť predchádzajúce auto bez nejakého zjavného dôvodu. Je pochopiteľné, že vodič je nasratý. Vystúpi z auta a kričí na Vitaliho oháňa sa ruskými nadávkami, ktoré znejú ako fonetické paródie. Ako sme sa naučili skôr, toto chovanie nie je správne. Ak sa Vitali rozhodne, že chce zničiť váš majetok alebo pretiahnuť vašu priateľku, len tak stojte a zoberte to ako chlap. Bude to lepšie. Moja teória je, že ničí veci z nudy, čo znamená, že musel byť trochu zabavený, keď ma požiadal aby som s ním chodil na ryby miesto vybíjania zubov s piatimi železami.

Finále sa koná na pretekacej dráhe (čo?) medzi Vitaliho crew a konkurenčným gangom. Vitali nečakane skočí za kolesá, čo je tajný signál pre jeho chlapov aby vyložili vojenský arzenál z kufrov.

Vitali uteká ako vodič z cesty a jeho muži strieľajú ako o život na každého, kto nie je na ich strane. Vzhľadom k tomu, že sa blížili policajti, Vitaliho ľudia unikajú proti pozadiu horiacich áut. Netuším ako Vitalimu prešlo toľko sračiek, ale stretnúť ho bola pravá inšpirácia a dúfam, že jedného dňa skončí môj životopisný film rovnakým spôsobom.