Μoda

Jarný multikulti fashion editorial z pražskej Sapy

Fotografky Zuzana Jánošová a Alexandra Hrašková zachytávajú trendy sezóny každá po svojom.

by Simona Luhová
21 květen 2018, 7:04am

foto: Zuzana Jánošová

Rok 2017 jasne ukázal, že solitair prístup v módnom priemysle je out. S kolaboráciami medzi značkami sa v zahraničí roztrhlo vrece a zdá sa, že si ich postupne obľubujeme aj u nás - Jan Cerny x Prestižky, Odivi x Queens, Chatty x Freshlabels, Dear Clothing x Nixon... Spolupracovať sa rozhodli aj slovenské fotografky Zuzana Jánošová a Alex Hrašková, ktoré nafotili jednu modelku, rovnaký styling, na rovnakých lokáciách a vznikol tak netradičný fashion editoriál kombinujúci dva pohľady do objektívu. To všetko s našim výberom aktuálnych trendov a kúskami od mladých lokálnych návrhárov.

Foto: Zuzana Jánošová a Alexandra Hrašková
Styling: Simona Luhová
Model: Vanesa Š.
MUA: Gabriela Pribišová

nohavice, bunda: Linda Vondrášková, top: ZARA (foto: Zuzana Jánošová)

VICE: Ako by si charakterizovala svoje fotografie?
Zuzana: Hra s farbami, tón v tóne, storytelling. Rada vnáram ľudí do prostredia, napríklad aj pomocou rekvizít, ktoré spontánne nachádzam počas fotografovania. A najviac ma poteší, keď sa sami sebe zdajú na fotkách krásni, o to viac pri streetstyle. Pretože, koniec-koncov, je to stále hlavne o tom.

oranžový komplet: Linda Vondrášková, pláštenka: Michaela Čapková, boty: Footshop (foto: Zuzana Jánošová)

Kde sa inšpiruješ?
Všade rôzne. Niečo vidím a chcem to skúsiť tiež - a poňať to po svojom. Najviac ma ale inšpiruje práca s inými kreatívnymi ľuďmi. Milujem brainstorming a výsledok, kam nás to dovedie.

bunda: Boris Kráľ, košeľa: vintage, džíny: ZARA (foto: Zuzana Jánošová)

Prečo si prišla s konceptom fotenia “jedna modelka, jedno miesto, jeden styling, dve fotografky”?
Bolo to vlastne úplne spontánne. Boli sme s Alex v Miláne na fashion weeku a popri pracovnom fotení sme si strihli aj oddychové fotenie v kaviarni. Uvedomila som si, že hoci je všetko ostatné rovnaké, naše umelecké vnímanie sa líši. A tiež, že sa takto môžeme jedna od druhej niečo naučiť, inšpirovať sa, rozšíriť obzory. Nie je nič horšie, ako stagnácia - keď sa človek zasekne v presvedčení, že sa už nemá kam posúvať. A potom som si spomenula, že som podobný koncept videla na YouTube, a že to bola vlastne i dosť sranda. A to bola presne moja predstava - mať fajn deň a pracovať pritom so super inšpiratívnymi ľuďmi. Som veľmi šťastná, že sa mi to splnilo.

top, legíny: Vivien Babicová, sveter, čižmy: ZARA, náušnice: Benumade (foto: Zuzana Jánošová)

Vysnívaná spolupráca?
Ja by som si najviac priala, aby boli všetky spolupráce aspoň také dobré ako táto! A aby ich bolo čím ďalej, tým viac! Ak bude možnosť, rada by som v tomto koncepte pokračovala, tak snáď mi to vyjde.

nohavice, bunda: Linda Vondrášková, top: ZARA (foto: Alexandra Hrašková)

VICE: Ako by si charakterizvoala svoje fotografie?
Alexandra: Prirodzené, jednoduché, ženské. Mám rada, keď prostredie vyzdvihuje charakter osoby a vytvára harmonický celok. Pri fotení sa sústredím viac na atmosféru než na technickú dokonalosť.

oranžový komplet: Linda Vondrášková, pláštenka: Michaela Čapková, boty: Footshop (foto: Alexandra Hrašková)

Kde sa inšpiruješ?
Inšpirujú ma miesta a ľudia. Najväčšia inšpirácia však prichádza pri fotení. Veľký vplyv má lokácia, svetlo, počasie a každý člen spolupracujúceho tímu. Okrem toho ma samozrejme inšpiruje tvorba iných fotografov a umelcov napr. na Instagrame, ale i v tlačených magazínoch, ktorých mám plný byt.

bunda: Boris Kráľ, košeľa: vintage, džíny: ZARA (foto: Alexandra Hrašková)

Prečo si sa pustila do tohto projektu?
Páči sa mi, že napriek podobnému vkusu máme so Zuzkou iný štýl tvorby, iný pohľad na fotenie a kompozíciu. Je pre mňa zaujímavé vidieť, že rovnako štylizovaný záber odfotí úplne inak. Takéto niečo je skvelá inšpirácia. Navyše, veľmi dobre si rozumieme.

top, legíny: Vivien Babicová, sveter, čižmy: ZARA, náušnice: Benumade (foto: Alexandra Hrašková)

Vysnívaná spolupráca?
Nič konkrétne ma nenapadá, respektíve, bolo by toho veľa. Každá spolupráca, ktorá ma baví, je skvelá. Toto bola super skúsenosť a teším sa na podobné projekty.