FYI.

This story is over 5 years old.

Ελληνικό Ποδόσφαιρο

In Photos: Το Ντέρμπι των «Μισητών» Συμπολιτών στη Θεσσαλονίκη

Τα γκολ, οι κάρτες, οι μεγαλύτεροι θρίαμβοι και οι πιο «μαύρες» συντριβές των αγώνων Άρης-ΠΑΟΚ, από το 1926 έως χθες το βράδυ.
VICE Staff
Κείμενο VICE Staff

Το ματς αυτό το περίμενε όλη η Θεσσαλονίκη. Από την αρχή της περασμένης εβδομάδας, παντού στην πόλη, στους δρόμους, τα καφενεία, τις πιάτσες των ταξί, όλοι συζητούσαν για τον αγώνα της Κυριακής στο Χαριλάου, μεταξύ του Άρη και του ΠΑΟΚ. Το ντέρμπι της πόλης, ανεξάρτητα από το μπάτζετ των ομάδων και τη θέση στον βαθμολογικό πίνακα, υπερβαίνει τον φίλαθλο κόσμο. Είναι δύσκολο να το κατανοήσει όποιος δεν ζει στη Θεσσαλονίκη. Και η συγκυρία ήταν εξόχως ιντριγκαδόρικη. Ο Άρης επέστρεψε φέτος στην πρώτη κατηγορία του πρωταθλήματος και ο ΠΑΟΚ του εκατομμυριούχου Ιβάν Σαββίδη καλπάζει για να κατακτήσει το πρωτάθλημα. Την τελευταία φορά που είδαμε ματς στο γήπεδο Κλεάνθης Βικελίδης μεταξύ των δύο «μισητών» αντιπάλων, ήταν πριν από τεσσεράμιση χρόνια, για την ακρίβεια στις 16 Μαρτίου 2014.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Το γήπεδο ήταν ασφυκτικά γεμάτο. Πριν την έναρξη κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Βασίλη Μποέμη, που τραγούδησε τον ύμνο του Άρη και έφυγε από τη ζωή προ ημερών. Οι παράγοντες του ΠΑΟΚ διαμαρτυρήθηκαν για ένα υβριστικό πανό-αρτικόλεξο, που σηκώθηκε στη Θύρα 3. Ο Ιταλός διαιτητής Ντανιέλο Ντόβερι σφύριξε την έναρξη και μετά από 120 δευτερόλεπτα, από μια φάση που ξεκίνησε από τον τερματοφύλακα του Άρη, ο Ματέο Γκαρσία σούταρε δυνατά διαγώνια και η μπάλα αναπαύτηκε στη δεξιά γωνιά της εστίας του ΠΑΟΚ. Το γήπεδο σηκώθηκε στον αέρα. Το χθεσινό παιχνίδι είχε μεγάλη ένταση και πολλές φάσεις, ήταν πολύ «ανοιχτό» και υπήρχαν διαστήματα που φαινόταν ότι η τακτική πήγαινε περίπατο. Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε με πέναλτι του Σέρβου Πρίγιοβιτς στο 35΄. Στα μισά του δευτέρου ημιχρόνου ο Άρης έχασε πέναλτι με τον Γιούνεζ και στο 83΄, λίγες στιγμές πριν περάσει εκτός γηπέδου, ο Πρίγιοβιτς σκόραρε για δεύτερη φορά. Άρης-ΠΑΟΚ: 1-2.

1540191189940-_AAV5459
1540191198790-_AAV5500

Το βράδυ του Σαββάτου, η αστυνομία απέτρεψε ραντεβού οπαδών των δύο ομάδων. Οπαδοί του Άρη κατέβηκαν στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης και την ίδια ώρα οπαδοί του ΠΑΟΚ είχαν συγκεντρωθεί στην Τούμπα. Το ραντεβού δεν έγινε και αποφεύχθηκαν τα χειρότερα.

Δείτε περισσότερες φωτογραφίες από το χθεσινό ντέρμπι και ιστορικά στοιχεία της ποδοσφαιρικής μάχης της Θεσσαλονίκης:

1540187447077-_AAA5257

Ο πρώτος αγώνας Άρης-ΠΑΟΚ έγινε το 1925, με «τρόπαιο» τα χρώματα της φανέλας. Ο Άρης κέρδισε 5-2 και κράτησε τα κιτρινόμαυρα.

1540191213669-_AAA5308

Στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα στην Α΄ Εθνική, δηλαδή μετά την περίοδο 1959-60, ο Δικέφαλος επίσης κέρδισε (0-1) στο Χαριλάου.

1540190773591-_AAA5279

Από τον πρώτο επίσημο αγώνα της ιστορίας τους, την περίοδο 1926-27, έως σήμερα, Άρης και ΠΑΟΚ έχουν αναμετρηθεί σε όλες τις διοργανώσεις συνολικά 201 φορές.

1540187558198-_AAA5334

Η μεγαλύτερη σε έκταση νίκη του ΠΑΟΚ έναντι του Άρη σημειώθηκε στις 16 Φεβρουαρίου 1975, με σκορ 5-0, στην Τούμπα.

1540187576962-_AAA5359

Στην έδρα του ΠΑΟΚ, όμως, σημειώθηκε και η μεγαλύτερη νίκη του Άρη, με σκορ 2-6, στις 9 Νοεμβρίου 1930.

1540191063544-_AAV5442

Τα περισσότερα εισιτήρια σε αγώνα Άρη-ΠΑΟΚ κόπηκαν σε αγώνα Κυπέλλου, στις 28 Ιουνίου 1970, στο Καυτανζόγλειο Στάδιο, με νικητή τον Άρη (σκορ 1-0): 46.695 εισιτήρια.

1540191831249-_AAA5422

Στον πρώτο επίσημο αγώνα της ιστορίας τους, τον Ιούνιο του 1927, ο ΠΑΟΚ κέρδισε με σκορ 2-1, στο γήπεδο τότε του Ηρακλή.

1540187620333-_AAA5602

Οι δέκα αγώνες Άρης-ΠΑΟΚ με τη μεγαλύτερη προσέλευση οπαδών έγιναν όλοι τη δεκαετία 1970-80.

1540191086550-_AAV5552

Τα πρώτα επεισόδια σε αγώνα Άρη-ΠΑΟΚ σημειώθηκαν στις 24 Απριλίου 1932 στο γήπεδο Χαριλάου. Ο αγώνας διακόπηκε σε βάρος του ΠΑΟΚ στο 76ο λεπτό, με το σκορ να είναι 2-0 υπέρ των γηπεδούχων.

1540187657871-_AAV5489
1540191120182-_AAA5874

Δύο φορές αναμετρήθηκαν σε τελικό Κυπέλλου. Το 1970 ο Άρης κέρδισε 1-0 με γκολ του Κεραμιδά.

1540187677053-_AAV5535

Στον τελικό Κυπέλλου το 2003, ο ΠΑΟΚ κέρδισε 1-0 με σκόρερ τον Γ. Γεωργιάδη.

1540187695317-_AAV5621

Στις μεταξύ τους αναμετρήσεις, τα περισσότερα γκολ για τον ΠΑΟΚ έχει πετύχει ο Λάμπης Κουϊρουκίδης (12 τέρματα) και για τον Άρη ο Νίκος Αγγελάκης (14 τέρματα).

1540192113724-_AAA5323

Από τη σεζόν 1926-27 ως σήμερα, στα μεταξύ τους παιχνίδια, ο ΠΑΟΚ έχει κερδίσει 27 πέναλτι (έχει ευστοχήσει στα 17) και ο Άρης 25 (έχει ευστοχήσει επίσης στα 17).

1540187738962-_AAV5754

Στην ιστορία των μεταξύ τους αναμετρήσεων, σε 201 αγώνες, έχουν αποβληθεί με κόκκινη κάρτα 37 παίκτες του ΠΑΟΚ και 31 του Άρη.