Την αλληλεγγύη τους στο ιατρονοσηλευτικό προσωπικό θέλησαν να δείξουν οι μοδίστρες του Εθνικού Θεάτρου, με μία σημαντική πρωτοβουλία. Έχοντας μεταφέρει στα σπίτια τις μηχανές, το ενδυματολογικό τμήμα του Εθνικού ράβει μάσκες για το Ψυχιατρικό Νοσοκομείο Αττικής «Δρομοκαΐτειο».
«Ο πρώτος αριθμός ιατρικών μασκών έχει ήδη παραδοθεί. Νέες ράβονται καθημερινά από τους ανθρώπους των ενδυματολογικών τμημάτων του Εθνικού Θεάτρου. #Μένουμε_σπίτι και συνεχίζουμε με πρωτοβουλίες και δράσεις έμπρακτης αλληλεγγύης», σημειώνει σε δημοσίευσή του στο Facebook ο φορέας.
ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ
Μάλιστα, είχε προηγηθεί και εθελοντική αιμοδοσία στο Rex από το Εθνικό Θέατρο και το Σωματείο Εργαζομένων Εθνικού Θεάτρου σε συνεργασία με το Νοσοκομείο Παίδων «Η Αγία Σοφία». Στο πλαίσιο της συγκεκριμένης πρωτοβουλίας διενεργήθηκε συλλογή πρώτων υλών.
Για τα καλύτερα θέματα του VICE Greece, γραφτείτε στο εβδομαδιαίο Newsletter μας.
Με την εγγραφή σας στο newsletter του VICE συμφωνείτε να λαμβάνετε ηλεκτρονικά ενημερώσεις που αφορούν το VICE, οι οποίες ορισμένες φορές ενδέχεται να περιλαμβάνουν διαφημιστικό ή/και χορηγούμενο περιεχόμενο.