Όλα όσα έγιναν το βράδυ της Τετάρτης (13/2) στο κλειστό γήπεδο μπάσκετ του ΟΑΚΑ.
VICE Staff
Κείμενο VICE Staff
395287181_dc0c653ac1_o
Η φωτογραφία είναι του χρήστη του Flickr jurek d.

Όσα συνέβησαν το βράδυ της Τετάρτης στο κλειστό του ΟΑΚΑ ήταν δυσφήμιση για το ελληνικό μπάσκετ – από όπου και να το πιάσεις. Ο Παναθηναϊκός υποδέχθηκε τον Ολυμπιακό στον ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 40-25 υπέρ των Πράσινων, όμως η ομάδα του Πειραιά είχε έντονα παράπονα από τα σφυρίγματα των διαιτητών.

Στη διακοπή του αγώνα, υπήρξε επικοινωνία της ομάδας με τους αδερφούς Αγγελόπουλους κι εκείνοι έδωσαν την εντολή να μην κατέβουν οι παίκτες του Μπλατ να αγωνιστούν στο δεύτερο 20λεπτο. Η απόφαση φαίνεται ότι είχε ληφθεί νωρίτερα, όταν ήδη από τα πρώτα λεπτά του αγώνα οι παίκτες του Ολυμπιακού είχαν χρεωθεί με πολλά φάουλ.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Ωστόσο, η επιβεβαίωση της αποχώρησης ανέβηκε στον επίσημο λογαριασμό της ομάδας στο Twitter πριν ακόμη εκπνεύσει η προθεσμία, που είχαν δώσει οι διαιτητές. Ο αγώνας δεν ολοκληρώθηκε ποτέ, το ματς κατακυρώθηκε στον Παναθηναϊκό, που θα αντιμετωπίσει στον τελικό τον ΠΑΟΚ.

VICE Video: Ο Νίκος Παππάς τα Λέει Χύμα Μέχρι την Κόρνα της Λήξης

Παρακολουθήστε όλα τα βίντεo του VICE, μέσω της νέας σελίδας VICE Video Greece στο Facebook.

Ο διευθυντής της ΚΑΕ Ολυμπιακός, Χρήστος Σταυρόπουλος, δήλωσε: «Αυτή είναι η απόφαση της διοίκησης. Τα έχουμε πει, κάναμε προσπάθειες αλλά αηδιάσαμε. Έχουμε αηδιάσει. Έπρεπε να φύγουμε και πιο πριν στο παιχνίδι. Αλλά τέλος. Πρέπει να δώσουμε τέλος στην κωμωδία. Πρέπει η πολιτεία να πάρει τα μέτρα της για να καθαρίσει η βρωμιά».

Η ατμόσφαιρα στο ΟΑΚΑ ήταν ηλεκτρισμένη, οι οπαδοί αποκαλούσαν κότες τους παίκτες του Ολυμπιακού, ενώ ο Δημήτρης Γιαννακόπουλος, ηγέτης των Πράσινων, άφησε ένα στρινγκ στον πάγκο των φιλοξενούμενων, σε μια μάτσο κίνηση, που δεν αφήνει κανένα περιθώριο συζήτησης για αθλητικό πνεύμα.

«Όλα αυτά που γίνονται είναι μεθοδευμένα. Έχουν απλήρωτους παίκτες. Έχουν ρίξει λευκή πετσέτα. Οι Αγγελόπουλοι θέλουν να φύγουν από τον Ολυμπιακό. Αυτά τα πράγματα είναι απαράδεκτα. Και εμείς έχουμε χάσει, αλλά δεν φεύγουμε από το γήπεδο», ανέφερε ο Δημήτρης Γιαννακόπουλος.

Την καλύτερη απάντηση σε όλα θλιβερα συνέβησαν στο ΟΑΚΑ έδωσε με ανάρτηση στο Twitter ο Γιάννης Αντετοκούνμπο.