In Photos: «Κάηκε» η Νάπολη Μετά την Κατάκτηση του Ιταλικού Πρωταθλήματος

Ένα τρελό πάρτι στήθηκε στους δρόμους της ιταλικής πόλης. Η προηγούμενη κατάκτηση μετράει 33 χρόνια πίσω, επί Μαραντόνα.
VICE Staff
Κείμενο VICE Staff

Ιστορικές στιγμές εκτυλίχθηκαν χθες το βράδυ στην έδρα της Ουντινέζε, όπου η Νάπολι ήρθε ισόπαλη (με σκορ 1-1) με τους γηπεδούχους, εξασφαλίζοντας το πρωτάθλημα της Serie A, πέντε αγωνιστικές πριν την ολοκλήρωσή του.

Αυτό είναι το τρίτο πρωτάθλημα στην ιστορία της ομάδας. Η προηγούμενη κατάκτηση μετράει 33 χρόνια πίσω και είχε έρθει από την ομάδα στην οποία αγωνιζόταν ο θρύλος του παγκοσμίου ποδοσφαίρου, Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, όμως, δέχθηκαν γκολ στο 13ο λεπτό. Ωστόσο, η ισοφάριση ήρθε νωρίς στο δεύτερο μέρος και πιο συγκεκριμένα στο 52ο λεπτό, έπειτα από φάση διαρκείας κατά τη διάρκεια της οποίας ο Οσιμέν πέτυχε το σημαντικότατο αυτό γκολ - στέλνοντας στα ουράνια τους 10.000 φίλους της Νάπολι που είχαν ακολουθήσει την ομάδα σε αυτή την εκτός έδρας αναμέτρηση.

Με τη λήξη του αγώνα, οι φίλοι της Νάπολι όρμησαν στον αγωνιστικό χώρο για να πανηγυρίσουν την κατάκτηση του τίτλου και ακολούθησαν σκηνές απείρου κάλλους. Οπαδοί της Ουντινέζε τους επιτέθηκαν (είχαν προειδοποιήσει πριν τον αγώνα ότι δεν θα δεχθούν πανηγυρισμούς στον αγωνιστικό χώρο), όμως τα επεισόδια δεν πήραν μεγάλες διαστάσεις.

Όπως είναι φυσικό, ακολούθησε ένα μεγάλο πάρτι στους δρόμους της ιταλικής πόλης. Δείτε φωτογραφίες από τους πανηγυρισμούς στη Νάπολη, τη νύχτα που δεν κοιμήθηκε κανείς!