Alle billeder af Grey Hutton.
”Jeg valgte den her baggrund, fordi den minder mig om min mor. Jeg er 16 år gammel, og billedet her er min eneste forbindelse til mine venner og min familie.”
”Jeg efterlod mine fem børn i Jordan for at komme til Tyskland og starte på en frisk. Jeg har ikke medbragt noget som helst af betydning, kun den her telefon.”
”Det her er en libanesisk popstjerne, der hedder Elissa. På min rejse kunne jeg ikke få mig selv til at høre musik. Nu hvor jeg er i Tyskland, har jeg lyst til det igen.”
”Vores telefoner betyder ekstremt meget for os.” (somalisk par)
”Denne telefon betyder mere end min sjæl.”
”Jeg tog det her billede, efter jeg fik mit visum. For mig symboliserer billedet min rejse.”
”Jeg kan forblive i kontakt med alle gennem Viber, WhatsApp og Facebook.”
”Det her er min datter. Hun er stadig i Syrien, men vi snakker sammen hver morgen, aften og nat.”
”Det her var baggrundsbilledet på min gamle telefon. Jeg ved ikke, hvordan jeg kan overføre det til den nye telefon, min mor gav mig. Det er et billede af min bror, der blev dræbt af IS. Min anden bror blev slået ihjel af Assads styrker.”
”Det her er mine fire børn. Telefonen var virkelig nyttig til at lære dem et par tyske ord og holde dem beskæftiget med spil, mens vi rejste.”
”Jeg mistede min smartphone i havet på rejsen. Jeg køber mig en ny, så snart jeg har penge til det.”
”Vi brugte balloner og tape til at beskytte vores telefoner fra vandet.”
”Det her er pashtunernes traditionelle klæder. Det minder mig om, hvor jeg kommer fra i Pakistan. Der går ingen med jeans.”
”Det her er min vens søn. Billedet er taget i en lejr i Hamburg. Det er et minde om et fantastisk øjeblik.”
”Jeg brugte GPS'en til at navigere båden til Grækenland. Men kun om dagen. Om natten kunne politiet se lyset.”
”Jeg ved ikke hvorfor, men jeg elsker bare det her billede af mig selv.”
”Vi var fire yazidier, der rejste fra Sinja sammen. Det tog os 50 dage. Jeg spekulerer ikke længere over, hvor hård turen var, fordi jeg er her. Hvis jeg skulle bruge Skype eller Viber, lånte jeg en vens telefon.”
”Det her er bare et standardbillede. Jeg ved ikke, hvordan man ændrer det.”
”Vores gruppe bestod af 25 syrere. En person havde ansvaret for GPS, en anden for togene og så videre. Jeg havde ikke noget job.”
”Jeg fandt bare det her billede på min telefon. Min ven fik for nyligt stjålet sin. De kom bare løbende bag ved ham og tog den.”
”Rejsen ville ikke have været mulig uden den her telefon. Jeg brugte den hele tiden både til lands og til vands.”
”Det her er et billede af min datter. Jeg elsker hende meget højt.”
”Det her er et billede af min svigermor. Hun blev dræbt af IS i Libyen. Jeg har haft den her telefon i 10 år. Jeg bruger den i virkeligheden kun til vigtige ting.”
”Det her er et billede af mig og min kristne ven, der fisker i Kurdistan. Det er et dejligt minde, og jeg kan godt lide at have det med mig.”