FYI.

This story is over 5 years old.

Bristol's In:Motion Just Announced Their Full Lineups For 2015

Everything from Ricardo Villalobos to Newham Generals. This is going to be big.
July 30, 2015, 11:49am

Bristol's Motion is a bit of an under-appreciated jewel in the crown of Britain's nightlife. A cavernous, skate-park that on approach looks like it might be swallowed by the muddy docks that surround it any second, it also hosts many of the best electronic nights the south of the country has to offer. We've just had a look at their announcements for this year, and it looks no different.

The next few months are packing an eclectic mixture of everything from hands-up house to weirdo-techno, wobbling bass to over-gassed grime. Bringing their rhythms to ramps, the lineups feature massive names like Ricardo Villalobos, Oneman, Dusky, and Bonobo, as well as a host of lesser known but equally large names across the bill. Don't take our word for it, check the full listings below.

Friday 2nd October

ROOM 1: HOSTED BY CHAMPAGNE STEAM ROOMS

KURUPT FM / PREDITAH / BIG NARSTIE / THE HEATWAVE

DJ MAXIMUM (BBK) / STICKY

+ SUPPORT FROM: TAKE OFF DJ'S

ROOM 2: LOBSTER BOY / REDLIGHT / MELÉ & SLIK DON

MAK & PASTEMAN / MELLA DEE / CHRISTOPHE

Saturday 3rd October

HOSPITALITY

HIGH CONTRAST / DANNY BYRD / SPY

ETHERWOOD / LOGISTICS / MADUK / HUGH HARDIE

SPECIAL GUEST ZINC (DNB & JUNGLE SET)

ROOM 2: ULTERIOR MOTIVE / JUBEI / ANILE

KEENO / WHINEY / SPMC

ROOM 3: NEED FOR MIRRORS / BLU MAR TEN / CONDUCT

NAUSIKA

Friday 9th October

TBA

Saturday 10th October

ONEMAN / NEWHAM GENERALS / LOGAN SAMA

BARELY LEGAL / VERY SPECIAL GUEST

ROOM 2: HOSTED BY HOYA HOYA

ILLUM SPHERE / KRYSTAL KLEAR / JONNY DUB / JON K / CHUNKY / FOX

ROOM 3: HOSTED BY STRIPES

SPECIAL GUEST TBA / CHUNKY / MONKEY WRENCH

MYSTRY / SPOILS / TRUE TIGER

Friday 16th October

GROOVE ARMADA

BEN PEARCE / SEFF / PETE DORLING / THIRD SON / APEX COLLECTIVE

Friday 16th October

VIPER

MATRIX & FUTUREBOUND / THE PROTOTYPES / CYANTIFIC / BMOTION / RHYMESTAR

FELON / TEXAS

@ Marble Factory

Saturday 17th October

BONOBO CURATES

BONOBO (DJ) / MOUNT KIMBIE (DJ) / DAUWD (LIVE) / DAN SHAKE

ROOM 2: ALEXANDER NUT / JOSEY REBELLE / THRIS TIAN / BANOFFEE PIES

ROOM 3: FALLING UP

Friday 23rd October

ROOM 1: KATY B / MS DYNAMITE

MATT JAM LAMONT (2 HOUR SET) / SPYRO / NASTEE BOI / BLAZEY

ROOM 2: HOSTED BY SPRUNG X COOKOUT

SIOBHAN BELL / SPRUNG DJS / UMBRO BOYS / LABULL94

Saturday 24th October

SUBSOUL

ROOM 1: HUXLEY / WAZE & ODYSSEY / CHRIS LORENZO

ICARUS / SUBSOUL DJS

ROOM 2: BODHI / APRES / BILLION / SLY ONE

ROOM 3: HOSTED BY PLAYBACK

ARKIST / SAM HALL / FRED HOLT / CASABLANCA / JAKE VYE

Friday 30th October

THE BLAST X HALLOWEEN

ROOM 1 & 2: SHY FX / TODDLA T / TBA

TBA / 4 OWLS / WOZ / CHIMPO / FLAVA D / GENERAL LEVY / BONKAZ / UNCLE DUGS

NICKY BLACKMARKET / LADY CHAN / JAYDROP / TS2W / FIREMAN SAM

HOSTED BY:

STAMINA / DRS / FEARLESS / KOAST / REMIDY

ROOM 3: HOSTED BY CONTACT

YOUNGSTA / COMMODO / PROXIMA / JAYDROP

GATEKEEPER / SGT POKES / KOAST

Saturday 31st October

JUST JACK HALLOWEEN FREAK BOUTIQUE

RICARDO VILLALOBOS / KYLE HALL

SONJA MOONEAR / AMIR ALEXANDER / JANE FITZ

DAN WILD / TOM RIO

Friday 6th November

RUN

ROOM 1: CAMO & KROOKED / FRICTION (90 MIN)

LOADSTAR / DILLINJA / BLACK SUN EMPIRE / BENSLEY / D*MINDS

HOSTED BY: DYNAMITE / LINGISTICS / JAKES / REMIDY

ROOM 2: HOSTED BY HENCH X FATKIDONFIRE

HATCHA (2 HOUR HISTORY LESSON) / JAKES / TRAMPA / KAIJU / BIOME

HOSTED BY: KOAST / CRAZY D

ROOM 3: HOSTED BY DIFFRENT

DEXTA / FEARFUL / LAKEWAY / CRYPTICZ / JEKYLL / SENSE MC (& XL)

Friday 6th November

RESPONSE

BLONDE (LIVE) + SUPPORT

@ Marble Factory

Saturday 7th November

TBA

Friday 13th November

DJ PREMIER / LEVELZ / MOUSE OUTFIT - LIVE

IVY LAB / KLASHNEKOFF - PERFORMING SAGA'S / THE BLAST DJ'S

ROOM 2: TOKYO HIFI

Saturday 14th November

DEFECTED IN THE HOUSE

LINE-UP TBA

Saturday 14th November

SHAPES 4TH BIRTHDAY WITH HYPERCOLOUR

AXEL BOMAN / LUKE VIBERT / CEDRIC MASON

VERY SPECIAL GUEST: BREACH

@ Marble Factory

Friday 20th November

TBA

Saturday 21st November

THE BLAST X BLACK BUTTER

ROOM 1: HOSTED BY BLACK BUTTER

GORGON CITY (DJ) / KIDNAP KID / SAM SURE - LIVE / NVOY / BLACK BUTTER DJ'S

ROOM 2: KLOSE ONE / DJ DIE / JAYDROP / FIREMAN SAM / TS2W

ROOM 3: HOSTED BY DURKLE DISCO / LAMONT / TITAN / BOYCOTT / LOJIK

HOSTED BY: KOAST / DASH VILLZ / SLOWIE

Friday 27th November

UKF

LINE-UP TBA

Saturday 28th November

APEX 3RD BIRTHDAY X SNOWBOMBING

LINE-UP TBA

Friday 4th December

DUSKY CURATES

ROOM 1: DUSKY (3 HOURS) / PALEMAN / VELVIT / COEXIST

ROOM 2: HOSTED BY THE BLAST

LTJ BUKEM / SPECIAL REQUEST / DJRUM / JAYDROP / TS2W

ROOM 3: PSYCHOTHERAPY SESSIONS

BRUCE B2B GRAMRCY / ROY BAR / FA-CADE / ANTE / JURANGO

Friday 4th December

FUTUREBOOGIE

GERD JANSON / LAUER / FELIX DICKINSON

DAVE HARVEY / CHRISTOPHE

@ Marble Factory

Saturday 5th December

ELROW

SURPRISE SPECIAL GUEST / DE LA SWING

TONI VARGA / TOM RIO

Friday 11th December

JOSÉ GONZALÉZ

Saturday 19th December

NIGHTOWL PRESENTS HOT CREATIONS

RICHY AHMED / PATRICK TOPPING / WAFF

MARK JENKYNS / RUSS YALLOP b2b ROBERT JAMES

WAIFS & STRAYS

Find out more and register for tickets here.