Ελληνικό Ποδόσφαιρο

Οι πιο WTF Στιγμές σε Τελικούς Κυπέλλου Ελλάδας

Κούπες χωρίς τελικό, κυπελλούχοι με «κορώνα-γράμματα» και ντου. Υπέροχες στιγμές ποδοσφαιρικής μαγείας.
VICE Staff
Κείμενο VICE Staff
Screen Shot 2019-05-10 at 5
Φωτογραφία αρχείου: Μενέλαος Μυρίλλας για το VICE

Ημέρα τελικού η σημερινή, όπου ΠΑΟΚ και ΑΕΚ θα αναμετρηθούν για το ποιος θα κατακτήσει το Κύπελλο Ελλάδας στο ποδόσφαιρο. Γελάνε τα τσιμέντα, βέβαια, όταν αυτός ο τελικός έρχεται έπειτα από τις επικές μάχες στους ημιτελικούς του Τσου-Λου (aka Champions League), καθώς ξέρουμε ήδη όλοι ότι μάλλον δεν θα δούμε μπαλίτσα. Επίσης, γελάνε τα παγκόσμια τσιμέντα με το γεγονός ότι δεν θα καταφέρουμε ως χώρα να διοργανώσουμε έναν τελικό παρουσία φιλάθλων και των δύο ομάδων, αλλά είμαστε συνηθισμένοι πλέον σε τέτοιες καταστάσεις. Σήμερα, 8.30 μμ λοιπόν, η σέντρα του τελικού που θα γίνει κεκλεισμένων των θυρών, αλλά θα επιστρατευτούν 3.000 άνδρες της αστυνομίας για τη διασφάλιση της τάξης. Μάλιστα, όιπως διαβάζουμε, θα έρθουν και κάποιες διμοιρίες από την περιφέρεια, προκειμένου να ενισχύσουν τις δυνάμεις του Λεκανοπεδίου. Για ένα ματς χωρίς οπαδούς, ξαναλέμε! Οι Αρχές προφανώς ανησυχούν για το πού μπορεί να καταλήξουν οι προσκλήσεις που εξασφάλισαν οι ομάδες, παρότι ο συνολικός αριθμός τους είναι 1.040. Δηλαδή, για καθέναν από τους κατόχους προσκλήσεων στο ΟΑΚΑ θα αντιστοιχούν τρεις αστυνομικοί.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Ελληνικό Ποδόσφαιρο: Πατήστε το Κουμπί

Ναι, κάπως έτσι ξεκινάει τραγελαφικά άλλος ένα τελικός κυπέλλου Ελλάδας. Και λέμε «άλλος ένας», διότι δυστυχώς η παράδοση δεν είναι με το μέρος μας. Ίσως να είναι λιγότεροι οι τελικοί που ξεκίνησαν και τελείωσαν ομαλά, σε σχέση με αυτούς που ΔΕΝ. Και μάλιστα, η ιστορία «κουφών» περιστατικών πάει χρόνια πίσω. Διαλέξαμε, λοιπόν, τις πέντε πιο WTF στιγμές σε τελικούς Κυπέλλου Ελλάδας και σας τους παρουσιάζουμε περήφανα - not.

Ο τελικός των 229 λεπτών

Πότε: 19 Ιουνίου 1949
Πού: Λεωφόρος Αλεξάνδρας
Ποιοι: ΑΕΚ - Παναθηναϊκός

Αν η καλή μέρα φαίνεται από το πρωί, τότε έπρεπε να καταλάβουμε ότι ο θεσμός του Κυπέλλου Ελλάδας θα είχε πολλές WTF στιγμές στην πορεία του. Το 1949, την έβδομη φορά που διεξαγόταν ένας τελικός Κυπέλλου στα μέρης μας, ΑΕΚ και ΠΑΟ βρέθηκαν αντιμέτωποι στη Λ. Αλεξάνρας. Κακό θέαμα, στο μηδέν και οι δύο ομάδες, είχε καθυστερήσει να ξεκινήσει το ματς, δεν υπήρχαν ακόμα και πυλώνες φωτισμού στο γήπεδο… στο 109' της παράτασης ο αγώνας διακόπηκε εξαιτίας του σκοταδιού.

Τελικά, τρεις εβδομάδες μετά, έγινε ο επαναληπτικός στο ίδιο γήπεδο και η ΑΕΚ κέρδισε στην παράταση με 2-1, σε έναν τελικό που κράτησε συνολικά 229 λεπτά και έγινε σε δύο δόσεις.

Ο τελικός που δεν τελείωσε ποτέ

Πότε: 27 Ιουνίου 1962
Πού: Νέα Φιλαδέλφεια
Ποιοι: Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός

Αυτοί που Πήραν Πρωτάθλημα με τον ΠΑΟΚ

Την αγωνιστική περίοδο 1961-62, η διοργάνωση του Κυπέλλου πραγματοποιήθηκε κανονικά ως τον τελικό, ωστόσο καμία ομάδα δεν κατέκτησε το τρόπαιο. Στο γήπεδο της Νέας Φιλαδέλφειας αναμετρήθηκε ο Ολυμπιακός με τον «αιώνιο» αντίπαλο, Παναθηναϊκό. Το ματς είχε πολύ σκληρά φάουλ και τραυματισμούς, με αποτέλεσμα το πρώτο ημίχρονο να διαρκέσει 66 λεπτά, λόγω των διακοπών. Στην ανάπαυλα του ημιχρόνου, οι θεατές άρχισαν να πετούν αντικείμενα στον αγωνιστικό χώρο, θεωρώντας ότι οι ομάδες επεδίωκαν την ισοπαλία, ώστε να παίξουν και δεύτερο αγώνα και να έχουν περισσότερα έσοδα. Ο αγώνας τέλειωσε ισόπαλος χωρίς σκορ και πήγε στην παράταση. Με όλα αυτά, όμως, είχε πλέον βραδιάσει και καθώς στο γήπεδο δεν υπήρχαν προβολείς, ο Ελβετός διαιτητής αναγκάστηκε να διακόψει το ματς. Επαναληπτικός αγώνας δεν ορίστηκε ποτέ, υπό τον φόβο επεισοδίων. Ως κυπελλούχος στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις της επόμενης χρονιάς δηλώθηκε ο Ολυμπιακός. Το σκεπτικό ήταν ότι το πρωτάθλημα είχε κατακτήσει ο Παναθηναϊκός κι έτσι κανείς δεν θα έμενε παραπονεμένος.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Κύπελλο μέχρι ημιτελικό

Πότε: 1964
Πού: Πουθενά
Ποιοι: ΑΕΚ (μόνο)

Η διοργάνωση του Κυπέλλου Ελλάδας την περίοδο 1963-64 σημαδεύτηκε από πρωτοφανή επεισόδια, σε βαθμό που δεν πραγματοποιήθηκε ποτέ τελικός αγώνας. Τα έκτροπα σημειώθηκαν στην ημιτελική φάση, σε ματς Παναθηναϊκού και Ολυμπιακού στη Λεωφόρο, που έμεινε στην ιστορία ως αγώνας-ολοκαύτωμα. Εκείνη την εποχή, ο κανονισμός προέβλεπε ότι σε περίπτωση ισοπαλίας στην παράταση, δεν θα εκτελούνταν πέναλτι, αλλά θα γινόταν επαναληπτικός αγώνας. Οι παίκτες λέγεται ότι εμφανίστηκαν νωθροί στο γήπεδο. Οι θεατές θεώρησαν ότι επεδίωκαν την ισοπαλία, ώστε να γίνει και δεύτερο ματς κι άρχισαν να φωνάζουν ρυθμικά «Θα μπούμε μέσα». Τελικά μπήκαν. Ξήλωσαν ό,τι βρήκαν στον αγωνιστικό χώρο, κατέστρεψαν τους προβολείς κι άναψαν εστίες φωτιάς στο τερέν. Τα άγρια επεισόδια επεκτάθηκαν και στο κέντρο της Αθήνας, που θύμιζε την επόμενη μέρα πεδίο μάχης. Επαναληπτικός αγώνας δεν έγινε, έτσι ο ημιτελικός έμεινε στη μέση. Στον δεύτερο ημιτελικό η ΑΕΚ είχε κερδίσει τον Πιερικό και περίμενε τον αντίπαλό της. Στα χαρτιά κυπελλούχος αναδείχθηκε η Ένωση.

Νικητής με κορώνα-γράμματα

Πότε: 9 Ιουλίου 1969
Πού: Στάδιο Καραϊσκάκη

Υπάρχει ένας τελικός Κυπέλλου Ελλάδας που κρίθηκε με στρίψιμο κέρματος. Η αναμέτρηση έγινε στο γήπεδο Καραϊσκάκη. Αντίπαλοι ήταν ξανά οι δύο «αιώνιοι». Το ματς στην κανονική διάρκεια έληξε ισόπαλο, με σκορ 1-1. Στην παράταση δεν άλλαξε τίποτα κι έτσι, επειδή δεν είχε ακόμη καθιερωθεί η διαδικασία των πέναλτι, αποφασίστηκε ο νικητής να κριθεί παίζοντας «κορώνα-γράμματα» στην κυριολεξία. Ο διαιτητής και οι αρχηγοί των δύο ομάδων στάθηκαν στη σέντρα του γηπέδου κι έστριψαν το κέρμα. Αυτό αναπήδησε κι έκρινε νικητή και κυπελλούχο για την αγωνιστική χρονιά 1968-69 τον Παναθηναϊκό. Οι Πράσινοι κέρδισαν την ίδια περίοδο επίσης το πρωτάθλημα - ήταν το πρώτο νταμπλ της ιστορίας τους, έστω με αυτόν τον παράδοξο τρόπο. Την επόμενη σεζόν καθιερώθηκε η διαδικασία των πέναλτι.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Τον καπετάνιο δεν θα τον ξανακουμπήσεις, τον καπετάνιο!

**Πότε: **19 Απριλίου 1995
**Πού: **ΟΑΚΑ
Ποιοι: Παναθηναϊκός-ΑΕΚ, 1995

Στις 19 Απριλίου 1995, Μεγάλη Τετάρτη ήταν, έγινε ένας από τους πιο αξιομνημόνευτους τελικούς στην ιστορία του Κυπέλλου Ελλάδος. Ένα παιχνίδι ανάμεσα σε Παναθηναϊκό και ΑΕΚ που κρίθηκε στο τέλος της παράτασης, με 1-0 υπέρ του τριφυλλιού, με ένα αμφισβητούμενο πέναλτι.

Στο τέλος του πρώτου μέρους και ενώ ο Σαραβάκος -με τη φανέλα της ΑΕΚ- είχε εκτελέσει ένα πέναλτι αλά Ρομπέρτο Μπάτζιο (aka στα πουλιά), επικρατεί ένας μικρός συνωστισμός ποδοσφαιριστών στη φυσούνα. Η ένταση μεταφέρεται στα αποδυτήρια, όπου ο ισχυρός άνδρας του ΠΑΟ Γιώργος Βαρδινογιάννης επιχειρεί να εισβάλλει. Τότε, ένας αστυνομικός ονόματι Ζουμπούλης προσπαθεί να τον εμποδίσει. Βγαίνοντας από τα αποδυτήρια, ο «καπετάνιος» γίνεται έξαλλος, ζητώντας να μάθει πώς λένε τον αστυνομικό που έκανε σωστά τη δουλειά του και ο ανώτερός του, τον δίνει στεγνά φωνάζοντας «Ζουμπούλη», ενώ παράλληλα προσπαθούσε να συνετίσει τον Ζουμπούλη. Την ίδια ώρα στις εξέδρες πέφτει ανελέητο ξύλο. Το 1995, ο Γιώργος Βαρδινογιάννης ήταν ο τελευταίος άνθρωπος από ολόκληρη την Ελλάδα στον οποίον θα σε έπαιρνε να κουνηθείς. Ο τρόμος στα μάτια του Ζουμπούλη είναι ανεκτίμητος.

Ο Ζουμπούλης τελικά όχι μόνο δεν χάθηκε από προσώπου ΕΛ.ΑΣ, αλλά έφθασε μέχρι τον βαθμό του ταξίαρχου, παρακαλώ.

Και για να μην ξεχνιόμαστε:

• 1966: Η ΑΕΚ παίρνει το Κύπελλο χωρίς να δώσει αγώνα. Για την ακρίβεια, τόσο η Καβάλα (ημιτελικό) όσο και ο Ολυμπιακός (τελικό) αρνήθηκαν να κατέβουν στο γήπεδο διαμαρτυρόμενοι για τις αποφάσεις της ΕΠΟ.
  • 1975: Ο Παναθηναϊκός σε ένδειξη διαμαρτυρίας για την διεξαγωγή του τελικού, κόντρα στον Ολυμπιακό στο στάδιο Καραϊσκάκη, κατέβηκε με αναπληρωματικούς στο ματς για να εξευτελίσει τη διοργάνωση και έχασε 1-0.
  • 1981: Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ βρίσκονται αντιμέτωποι στη Νέα Φιλαδέλφεια και ο χουλιγκανισμός κάνει την εμφάνισή του. Ντου και ξύλο στη σκεπαστή, με πολλούς να μην βλέπουν καν το ματς.
  • 1989: Ο τελικός στο ΟΑΚΑ ανάμεσα σε ΠΑΟ και Πανιώνιο (3-1) διεξάγεται χωρίς τηλεοπτική κάλυψη στα 60 λεπτά, λόγο στάσης εργασίας των υπαλλήλων της ΕΡΤ. Τελικά, μετά από απαίτηση του κοινού, η στάση εργασίας έληξε και μεταδόθηκαν τα 30 τελευταία λεπτά.
  • 1996: Ο τελικός ανάμεσα σε ΑΕΚ και Απόλλων (7-1) διεξήχθη Τετάρτη στις 5:30 το απόγευμα, διότι το ίδιο βράδυ η ΕΡΤ επρόκειτο να μεταδώσει τον δεύτερο τελικό του Κυπέλλου UEFA μεταξύ της Μπορντό και της Μπάγερν.
  • 2011: Η ΑΕΚ κερδίζει τον Ατρόμητο 3-0, αλλά αυτό που θα θυμόμαστε είναι χούλιγκαν των κιτρινόμαυρων να μπαίνουν στον αγωνιστικό χώρο μετά το τέλος του ματς και να κάνουν ντου στους παίκτες του Ατρομήτου.
  • 2017: ΠΑΟΚ εναντίον ΑΕΚ στο τελικό της ντροπής στον Βόλο. Δεν χρειάζεται να πούμε πολλά περισσότερα. Απλώς, αφήνουμε εδώ αυτό.