Όταν Γκάλης και Γιαννάκης Πέτυχαν 135 Πόντους στον Ίδιο Αγώνα

Η μονομαχία που άφησε εποχή, στο κλειστό της Νίκαιας.
galis_giannakis
Φωτογραφία: sport-retro.gr

Το ελληνικό επαγγελματικό ποδόσφαιρο και μπάσκετ είναι δύο κόσμοι, που πρέπει να τους δεις με όση σοβαρότητα τους αναλογεί. Λιγότερο γνωστές ιστορίες, βέβηλο χιούμορ, καλοί και κακοί, άφθονο καλτ, παικταράδες, θρυλικές ατάκες και πρωταγωνιστές των γηπέδων και της εξέδρας. Η στήλη «Στα Τρία Κόρνερ, Πέναλτι» επιχειρεί να εξηγήσει γιατί η μπάλα είναι μόνο η αφορμή. Το σημερινό άρθρο είναι αφιερωμένο στον πιο θρυλικό αγώνα μπάσκετ που παίχτηκε στην Ελλάδα.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Υπάρχουν χιλιάδες άνθρωποι που ισχυρίζονται ότι βρέθηκαν στο Woodstock, τόσοι που αν τους προσθέσεις, θα μαζευτούν μερικά εκατομμύρια. Κάτι αντίστοιχο συνέβη στις 24 Ιανουαρίου 1981 στο κλειστό γήπεδο μπάσκετ της Νίκαιας. Όσοι ορκίζονται ότι βρίσκονταν εκεί, είναι πολλοί περισσότεροι από τους 2.000 που πήραν πράγματι θέση στις κερκίδες. Οι υπόλοιποι μπορεί να το ονειρεύτηκαν. Καμιά φορά, βλέπεις, έχουμε τόση ανάγκη να πιστέψουμε σε ένα ψέμα, ώστε αυτό γίνεται υποσυνείδητο βίωμα και τελικά πιο δυνατό από την ίδια την αλήθεια. Αυτά που συνέβησαν εκείνο το απόγευμα στον «Πλάτωνα», όμως, ήταν όλα αλήθεια. Τηλεοπτική εικόνα δεν υπάρχει κι έτσι όσα γνωρίζουμε είναι από τις περιγραφές των αυτοπτών μαρτύρων και όσα έγραψαν τις επόμενες μέρες οι αθλητικές εφημερίδες.

Αντίπαλοι στο παρκέ βρέθηκαν ο Νίκος Γκάλης, 24 ετών τότε, και ο Παναγιώτης Γιαννάκης, 22 ετών. Ο πρώτος με τη φανέλα του Άρη και ο δεύτερος με του Ιωνικού. Τα δύο θηρία θα συναντιούνταν τρία χρόνια αργότερα στην ομάδα του «Αυτοκράτορα» Άρη στη Θεσσαλονίκη. Όμως, πρώτα έπρεπε να γραφτεί μπασκετική Ιστορία. Και υπήρχαν όλα τα συστατικά για τη μεγαλύτερη παράσταση όλων των εποχών.

Ο Γιαννάκης είχε αναδειχθεί πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος την προηγούμενη σεζόν (1979-80) με μέσο όρο 29,6 πόντους/αγώνα. Εκείνη ήταν η πρώτη χρονιά του Νικ στον Άρη και είχε βγει τρίτος σκόρερ. Θα γινόταν πρώτος τα επόμενα 11 συνεχόμενα χρόνια. Από τα πρώτα λεπτά του αγώνα στο κλειστό της Νίκαιας, η μπάλα πήγαινε πάνω-κάτω και υπήρχαν μεγάλοι περίοδοι που σκόραραν μόνο οι δύο τους. «Τους βλέπαμε να παίζουν σαν τρελοί. Το είχαν πάρει λίγο προσωπικά, δεν ξέρω. Ε, μας άφησαν κι εμάς να βάλουμε δυο-τρία καλάθια. Ήταν πολύ ανταγωνιστικοί και πολύ μεγάλοι παίχτες. Τα εσωτερικά διπλά στην Εθνική να βλέπατε, θα καταλαβαίνατε τι εννοώ», δήλωσε αργότερα ο Μιχάλης Ρωμανίδης του Άρη.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

VICE Video: Άθληση και Συμπληρώματα Διατροφής

Παρακολουθήστε όλα τα βίντεo του VICE, μέσω της νέας σελίδας VICE Video Greece στο Facebook.

Τα στατιστικά του αγώνα είναι διαστημικά. Έως τα μέσα του πρώτου ημιχρόνου ήταν οι μοναδικοί που σούταραν και σκόραραν. Ήταν ένα παράλληλο ρεσιτάλ. Οι φίλαθλοι στην κερκίδα το απολάμβαναν, όμως παράλληλα άρχισαν να διαμαρτύρονται για διαιτητική εύνοια προς τους φιλοξενούμενους. Υπήρξαν πολλές ενστάσεις από τους πάγκους και διακοπές του αγώνα. Κάποια στιγμή, κυριάρχησε το σύνθημα «ΕΟΚ πουλημένη, η Νίκαια δεν πεθαίνει». Τη μεγάλη ένταση πυροδοτούσε το γεγονός ότι δεν υπήρχε χρονόμετρο στο ταμπλό του γηπέδου, όπως έγραψαν την επομένη οι αθλητικοί ρεπόρτερ. Υπήρχαν αμφισβητούμενες φάσεις, στις οποίες αθλητές και προπονητές έτρεξαν να πάρουν το ρολόι από τα χέρια του χρομομετρητή.

«Δεν νοείται αγώνας Α’ Εθνικής και μάλιστα ντέρμπι, χωρίς ηλεκτρονικό χρονόμετρο. Το παιχνίδι θα τελείωνε ομαλά, αν ήξεραν οι παίκτες και οι προπονητές το χρόνο, από το να κοιτούν συνεχώς το χρονόμετρο χειρός», έγραψε ο Τάκης Ευσταθίου στην Αθλητική Ηχώ. Σε μία κρίσιμη επίθεση ο «Δράκος» βιάστηκε να σουτάρει στην τελευταία επίθεση, διότι δεν τον είχαν ενημερώσει ότι απέμειναν 11 ολόκληρα δευτερόλεπτα – σε μπασκετικό χρόνο, μια ολόκληρη ζωή.

1558089464189-ionikos-aris

Το ημίχρονο βρήκε μπροστά τον Ιωνικό με σκορ 53-51. Το φινάλε ήταν εξίσου δραματικό. Λίγο πριν το τέλος του δεύτερου ημιχρόνου, ο Νυδριώτης των γηπεδούχων με δύο ελεύθερες βολές ισοφάρισε σε 101-101 και η αναμέτρηση κρίθηκε στον έξτρα χρόνο. Ο Ευσταθίου κατέγραψε στην Αθλητική Ηχώ τα τελευταία δευτερόλεπτα ως εξής: «Στην παράταση η άνοδος του Παραμανίδη με τρία συνεχόμενα καλάθια, άλλαξε το σκορ από 104-103, σε 104-109. Στο 1.38 ο προπονητής του Άρη, Ίβκοβιτς, επιτίθεται στον χρονομέτρη, ισχυριζόμενος ότι ο κ. Κλεφτάκης σταματάει το χρόνο. Στο μεταξύ, ο Παραμανίδης σημείωσε καλάθι, οι διαιτητές το μέτρησαν, ο Ιωνικός υπέβαλε ένσταση και ο αγώνας ξεκίνησε μετά από ένα 15λεπτο και τεχνική ποινή στον Άρη. Ο Γιαννάκης και ο Μπεζαντάκος μείωσαν τη διαφορά στον πόντο (113-114) για να καταλογιστεί στον πρώτο πέμπτο ανύπαρκτο επιθετικό φάουλ στο κέντρο του γηπέδου. Ο Νάστος αστόχησε και στις δύο βολές, δόθηκε νέο επιθετικό φάουλ στον Πετρίδη, ο Μπεζεντάκος έκλεψε την μπάλα, αλλά την έχασε και το ματς έληξε».

ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Το ιστορικό ματς ολοκληρώθηκε μέσα σε φοβερή ένταση, με νίκη των φιλοξενούμενων. Ο Τάκης Μακαρώνας έγραψε στο ΦΩΣ: «Οι δύο σόουμεν των ελληνικών καλαθιών. Ο Παναγιώτης Γιαννάκης και ο Νίκος Γκάλης. Ο νεαρός Νικαιώτης φόρτωσε με 73 πόντους το καλάθι του Άρη, ενώ ο σκόρερ των Kιτρίνων πέτυχε 62 πόντους στο καλάθι των γηπεδούχων». Ο Γιαννάκης πέτυχε 35 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, 29 στο δεύτερο και 9 στην παράταση. Ο Γκάλης 37, 23 και 2, αντίστοιχα. Είχαν πετύχει μαζί 135 πόντους!

Ο «Δράκος» ήταν απαρηγόρητος μετά το τέλος του αγώνα. Λέγεται ότι κάποιος από την ομάδα τον πλησίασε στα αποδυτήρια και τον ρώτησε: «Ξέρεις πόσους πόντους έβαλες;» Εκείνος τον κοίταξε απορημένος και φέρεται να του απάντησε: «Πού να ξέρω; Τους μετράω; Καμιά 35αριά; Σαράντα;»

Για την ιστορία, οι συνθέσεις και πόντοι κάθε παίχτη ήταν οι εξής:

ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Αναστασάτος): Νυδριώτης 12, Αλεξανδρίδης 10, Μπεζαντάκος 2, Κατσαφάδος, Πετρίδης 2, Γιαννάκης 73, Γουργιώτης 14, Μπολάτογλου, Λάζαρης, Μίσσας.
ΑΡΗΣ (Ίβκοβιτς): Σκόνδρας 8, Γκάλης 62, Παραμανίδης 14, Ανανιάδης 2, Ρωμανίδης 5, Στυλιανού 21, Τσαχτάνης, Βαμβακούδης 2, Νάστος, Οικονόμου.

Για τα καλύτερα θέματα του VICE Greece, γραφτείτε στο εβδομαδιαίο Newsletter μας.