După aproape o săptămâna singur într-o pădure densă plină de urși, un puști japonez de șapte ani a fost găsit în viață.
Părinții lui Yamato Tanooka l-au lăsat pe marginea drumului ca să-l pedepsească pentru că arunca cu pietre în oameni și mașini, dar când s-au întors după el, după câteva minute, băiatul dispăruse.
Videos by VICE
Acum armata îl ridică-n slăvi pe Yamato pentru că a supraviețuit în pădure, iar povestea lui a dus la o dezbatere despre părinți în Japonia.
La cinci după amiază, pe 28 mai, părinții l-au dat afară din mașina lor pe marginea drumului.
L-au văzut ultima dată la marginea unei păduri dense populată de urși care pot crește și la 1.8 metri înălțime.
Îmbrăcat doar cu o șapcă de baseball, în tricou și blugi, puștiul de clasa a doua a ajuns până la o bază militară aflată la o distanță de cinci kilometri. Acolo a găsit o ușă deschisă la un internat cu saltele și apă curentă, dar care nu era încălzit și nu exista nimic de mâncare.
Temperatura din zonă a scăzut la șapte grade Celsius și a plouat mult în următoarele șase zile de la dispariția băiatului.
Peste 180 de oameni, unii pe cai și alții cu câini l-au căutat disperați, conform știrilor locale. Și armata s-a alăturat eforturilor de salvare pe un perimetru de 15 kilometri de pădure, din locul în care a fost văzut ultima dată.
Vineri dimineața, un soldat care se pregătea pentru antrenamente și nu era parte din echipele de căutare l-a găsit pe băiat în internat. Yamato era ușor deshidradat și avea zgârieturi pe brațe și picioare, dar în rest era sănătos.
Puștiul a zis că-i era foame, așa că soldatul i-a dat o porție de orez. Apoi a fost dus la spital pentru o verificare.
Conform lui The Asahi Shimbun, o publicație asiatică și japoneză, baza militară nu a fost inclusă în perimetrul de căutare pentru că poarta prin care a trecut puștiul era de regulă închisă. Un drum leagă baza de zona în care băiatul a fost ultima dată văzut, deși n-a fost clar dacă el a ajuns acolo pe drum sau prin pădure.
Părinții lui Yamato s-au bucurat să-l găsească teafăr, dar tatăl sau a recunoscut că încercarea lui de pedeapsă a fost „exagerată.”
„Gestul meu exagerat i-a oferit fiului meu o experiență oribilă”, a declarat pentru presă tatăl băiatului, Takayuki Tanooka, în afara spitalului, dând din cap. „Le-am creat probleme oamenilor din școala lui și celor care l-au căutat. Îmi cer sincer scuze.”
„Am făcut asta crezând că îl va ajuta pe fiul meu, dar acum simt că mi-am depășit limitele.” Cuvintele sale în japoneză au fost traduse și prezentate de The Asahi Shimbun.
„I-am oferit băiatului meu iubire până acum, dar vreau să mă ocup de creșterea lui cu mai multă atenție.”
La început, părinții copilului au zis poliției că și-au pierdut băiatul când căutau plante comestibile în pădure, dar mai târziu au recunoscut că l-au abandonat ca să-l pedepsească. Poliția japoneză nu a zis încă dacă îi vor pune sub investigație pe părinți pentru acțiunile lor.
Urmărește VICE pe Facebook
Mai citește despre pedepse:
Armata Japoneză devine agresiv de drăgălaşă
Cum au reușit niște bande de școlărițe să declanșeze nebunie în Japonia
Fotografii cu cei mai temuți mafioți din Japonia
More
From VICE
-

Nickelodeon -

Nickelodeon -

Illustration by Reesa. -

Screenshot: Capcom