Un puști de șapte ani a stat șase zile în pădure, după ce ai lui l-au abandonat ca pedeapsă

După aproape o săptămâna singur într-o pădure densă plină de urși, un puști japonez de șapte ani a fost găsit în viață.

Părinții lui Yamato Tanooka l-au lăsat pe marginea drumului ca să-l pedepsească pentru că arunca cu pietre în oameni și mașini, dar când s-au întors după el, după câteva minute, băiatul dispăruse.

Videos by VICE

Acum armata îl ridică-n slăvi pe Yamato pentru că a supraviețuit în pădure, iar povestea lui a dus la o dezbatere despre părinți în Japonia.

La cinci după amiază, pe 28 mai, părinții l-au dat afară din mașina lor pe marginea drumului.

L-au văzut ultima dată la marginea unei păduri dense populată de urși care pot crește și la 1.8 metri înălțime.

Îmbrăcat doar cu o șapcă de baseball, în tricou și blugi, puștiul de clasa a doua a ajuns până la o bază militară aflată la o distanță de cinci kilometri. Acolo a găsit o ușă deschisă la un internat cu saltele și apă curentă, dar care nu era încălzit și nu exista nimic de mâncare.

Temperatura din zonă a scăzut la șapte grade Celsius și a plouat mult în următoarele șase zile de la dispariția băiatului.

Peste 180 de oameni, unii pe cai și alții cu câini l-au căutat disperați, conform știrilor locale. Și armata s-a alăturat eforturilor de salvare pe un perimetru de 15 kilometri de pădure, din locul în care a fost văzut ultima dată.

Vineri dimineața, un soldat care se pregătea pentru antrenamente și nu era parte din echipele de căutare l-a găsit pe băiat în internat. Yamato era ușor deshidradat și avea zgârieturi pe brațe și picioare, dar în rest era sănătos.

Puștiul a zis că-i era foame, așa că soldatul i-a dat o porție de orez. Apoi a fost dus la spital pentru o verificare.

Conform lui The Asahi Shimbun, o publicație asiatică și japoneză, baza militară nu a fost inclusă în perimetrul de căutare pentru că poarta prin care a trecut puștiul era de regulă închisă. Un drum leagă baza de zona în care băiatul a fost ultima dată văzut, deși n-a fost clar dacă el a ajuns acolo pe drum sau prin pădure.

Părinții lui Yamato s-au bucurat să-l găsească teafăr, dar tatăl sau a recunoscut că încercarea lui de pedeapsă a fost „exagerată.”

„Gestul meu exagerat i-a oferit fiului meu o experiență oribilă”, a declarat pentru presă tatăl băiatului, Takayuki Tanooka, în afara spitalului, dând din cap. „Le-am creat probleme oamenilor din școala lui și celor care l-au căutat. Îmi cer sincer scuze.”

„Am făcut asta crezând că îl va ajuta pe fiul meu, dar acum simt că mi-am depășit limitele.” Cuvintele sale în japoneză au fost traduse și prezentate de The Asahi Shimbun.

„I-am oferit băiatului meu iubire până acum, dar vreau să mă ocup de creșterea lui cu mai multă atenție.”

La început, părinții copilului au zis poliției că și-au pierdut băiatul când căutau plante comestibile în pădure, dar mai târziu au recunoscut că l-au abandonat ca să-l pedepsească. Poliția japoneză nu a zis încă dacă îi vor pune sub investigație pe părinți pentru acțiunile lor.

Urmărește VICE pe Facebook

Mai citește despre pedepse:
Armata Japoneză devine agresiv de drăgălaşă
Cum au reușit niște bande de școlărițe să declanșeze nebunie în Japonia
Fotografii cu cei mai temuți mafioți din Japonia

Thank for your puchase!
You have successfully purchased.