Se știe că mâncarea din închisori e groaznică. Dacă deținuții vor să mănânce delicatese, trebuie să fie creativi sau să facă trafic cu legume. Săptămâna asta, un deținut s-a săturat atât de tare de mâncarea de rahat din închisoare încât a hotărât să evadeze doar ca să pună mâna pe niște mâncare bună.
Conform Dallas Morning News, deținutul Joshua Hansen a evadat cu succes dintr-un penitenciar din Texas, dar a fost prins pe când încerca să intre înapoi încărcat de bunătăți.
Videos by VICE
Hansen a reușit să evadeze miercuri seara, dar n-a fost interesat să se bucure de libertate. Și-a dorit doar o masă decentă, gătită în casă.
Autoritățile l-au prins pe Hansen pe când încerca să se furișeze înapoi în celula lui cu o pungă plină în care i-au găsit bomboane, chipsuri, tutun, sticle de whiskey și coniac și „o cantitate mare de mâncare gătită în casă”, conform biroului șerifului din Jefferson County.
Conform Beaumont Enterprise, asistenții șerifului fuseseră informați că deținuții care ies din incintă ca să facă muncă în folosul comunității aduc adesea în închisoare gustări și bunuri de contrabandă. Departamentul șerifului a instalat miercuri seara un sistem de supraveghere care a surprins un vehicul care a lăsat o pungă cu bunuri pe o proprietate privată din apropiere și apoi pe Hansen, care a fugit până pe proprietatea respectivă ca să ridice plasa.
Nu se știe cine a adus plasa sau a gătit puiul și fasolea verde care l-au ademenit pe Hansen să evadeze, dar departamentul șerifului a început investigația.
Între timp, Hansen e înapoi în închisoare și a fost acuzat de evadare și posesie de marijuana. Probabil are un mare nod în gât de la mirosul ăla bun al mâncărurilor pe care n-a apucat să le guste.
More
From VICE
-

Screenshot: Microsoft -

Screenshot: Atlus -

Screenshot: The Coalition -

(Photo by Chris Polk/FilmMagic)