18+

Toți tipii de pe net cu care o să ieși, dacă ești gay în România

Din experiența mea de pe platforme de dating online ca GayRomeo sau Grindr, am ajuns la concluzia că astea 12 tipuri de băieți sunt esența.
Autorul

Ca gay, când trăiești în clandestinitate, e dificil să te cuplezi. Ai câteva opțiuni în offline (în club, la diferite petreceri, în grupurile de prieteni, la job, la școală), dar cele mai multe șanse vin tot din online. Iar cum nu toată lumea preferă locurile de cruising din București, cum ar fi Gara de Nord sau Esplanada de lângă Biblioteca Națională, cel mai simplu e pe platformele online.

Pe vremuri era mIRC-ul, un instrument de chat de care sigur n-ai auzit dacă ai sub 20 de ani. Prin liceu am descoperit GayRomeo, încă cea mai tare platformă de cuplat pentru gay în România. De câțiva ani a apărut și Grindr, care cică e mai mult pe hook-up. Romeo au scos și ei platformă cu GPS, dar consumul de Romeo tot pe computer e mai bun. Lumea se combină și pe Facebook, vezi un băiat drăguț, te uiți câți prieteni comuni gay aveți în listă și bang, îi scrii, asta dacă nu-l știi dinainte, de pe la vreo petrecere sau din club.

Publicitate

În orice caz, într-o țară ca România, unde încă ești discriminat și trebuie să te ascunzi în dulap, net-ul te ajută foarte mult. Și după toate experiențele mele de agățat online, pentru relații mai scurte sau de durată mai lungă, am zis să fac o listă cu tipurile de bărbați peste care dai în călătoriile tale pe platformele online dedicate. Sigur că experiențele sunt individuale, dar în niște pattern-uri ne înscriem toți, oricât de diferiți vrem să ne credem.

Mr. Fun Only

Cred că aici se subînțelege că tipul ăsta caută doar sex, nu vrea să-și complice viața, nu e foarte out, nici nu stă prea mult la discuție după partidă, iar tot procesul durează maximum câteva ore: „Salut, salut, ce faci, ce cauți, avp, poze xxx, ai loc?” Partea cu locul e cea mai complicată și dacă ai loc de întâlnire ești rege, iar șansele să te combini îți cresc exponențial.

Tipul care înșală

Fotografie de Martin Schulz via Flickr

Da, sunt și tipi în relații care din când în când mai caută o distracție-două când partenerul nu e acasă. Stai liniștit, nu e tehnică aplicată doar în cuplurile gay. Știu destui heterosexuali care fac același lucru. Orele în care te poți vedea cu el sunt între 9 și 18, când iubitul e la serviciu. Apare și dispare de pe platformele de dating când nici nu-ți dai seama. Evident, nu are poze cu fața.

Tipul care tocmai a ieșit dintr-o relație

Fotografie de Hotlanta Voyeur via Flickr

Găsești de multe ori și tipi care au fost în relații de lungă durată și după despărțire încearcă să se readapteze la jungla care e scena de dating online. Pentru mulți, schimbările sunt absolut șocante, dar printre tipii ăștia găsești și oameni mișto și niște date-uri drăguțe. Conversațiile sunt uneori despre relațiile din trecut, dar pe mine personal nu mă deranjează. Lucrurile în situația asta pot merge fie spre sex și atât, fie spre prietenie, care nu e de lepădat.

Publicitate

Tipul elitist și supărat

Tipul asta e cel care are în profilul lui online o listă lungă de NU-uri: fără grași, fără băieți de moravuri ușoare, fără bătrâni, fără ne-educați, fără poze xxx, fără frustrați, fără efeminați etc. Lista e atât de lungă, încât te întrebi dacă există Făt Frumosul pe care-l caută băiatul asta. De ieșit, recunosc, nu am ieșit cu niciun tip cu astfel de descriere, dar îmi imaginez că ascultă Bach toată ziua și citește Heidegger, alături de un pahar scump de whisky.

Tipul HIV+

Fotografie de Enrico via Flickr

Un lucru oarecum îmbucurător este faptul că apar mai multe profiluri de tipi care recunosc că sunt HIV-pozitiv. Chestiunea HIV este una importantă în comunitatea noastră, iar faptul că nu avem campanii de prevenire de vreo șapte ani încoace a dus la accentuarea acestei situații. În general tipii HIV+ pe care-i cunosc își iau cu regularitate tratamentul, merg la controale medicale constant, mănâncă sănătos, consumă alcool mai puțin, au grijă de ei, dar și de partenerii lor. Viața cu HIV nu mai e ce a fost acum ceva vreme, iar studiile ne spun că speranța de viață a persoanelor HIV+ este aproape egală cu a persoanelor seronegative.

Monogamul în serie

La categoria asta sunt de fapt mai multe tipuri de bărbați gay, dar oamenii ăștia se axează pe găsirea unui partener pentru o relație mai de lungă durată. Din păcate, nu toate relațiile pe care le încearcă băiatul asta reușesc să treacă de două-trei luni, însă el tot încearcă să-și găsească sufletul pereche, poate ca o formă de a compensa nevoia de a fi iubit. În definitiv, e plăcut în relație, când ai pe cineva alături de tine, cu care să împărtășești toate nimicurile vieții. Atenție, totuși, nu te muta prea repede cu un monogam în serie.

Relație deschisă

Fotografie de fshh via pixabay

Aici găsim două tipuri de gay, cei care sunt într-o relație deschisă și caută sex separat și cei care caută parteneri pentru threesome-uri. În orice caz, nimic rău despre relațiile deschise, atât timp cât există încredere și o bună comunicare între parteneri. Chiar dacă relațiile deschise nu-s pentru toată lumea, sunt și oameni care, după ani buni de relație, ajung la concluzia că nu are rost să-și mai ascundă dorințele sexuale de moment și, până la urmă, de ce să nu-i dai celui de lângă tine o mai mare libertate?

Publicitate

Tipul căsătorit

Personajele din imagine nu au legătură cu conținutul articolului. Fotografie de Blavou - Wedding Photography via Flickr

Un prieten de-ai mei are o vorbă, anume că România e țară cu cei mai mulți bisexuali pasivi căsătoriți. Da, fie ca rezultat al presiunii sociale, fie pentru că și-au făcut coming out-ul față de sine mai târziu, mulți gay sunt căsătoriți cu femei, unii au și copii. Din când în când mai caută niște distracție cu un partener de același sex ca să elimine din tensiunile care se acumulează. Bărbații ăștia sigur nu au loc, așa că e mai complicat să te vezi cu ei.

Studentul străin

Marile centre universitare din România oferă o fructuoasă recoltă de băieți din toate colțurile lumii, gata să intre ca pâinea caldă în scena gay locală. În general, studenții caută sex, nu te poți aștepta să legi ceva mai mult cu ei, din moment ce sunt temporar în țara noastră, dar trebuie să recunosc că sunt și excepții. Odată am văzut un polonez plimbându-se prin București ținându-se cu iubitul de mână.

Băiatul îndrăgostit de sală

Fotografie via Pixabay

Dacă ai văzut ultimele filme mainstream despre gay sau dacă ai citit puțin despre evoluția identității gay în Vest, ai observat probabil că în comunitatea noastră s-a dezvoltat un nou tip de gay: hiper-masculin, pachet de mușchi, trage constant de fiare, se epilează, bagă mâncare bună în el. Surprinzător este că, deși arată decent, e mereu nemulțumit de aspectul său fizic, mereu e loc de mai bine. Din punct de vedere al performanței sexuale, nu ai garanția că dai de-un armăsar care să te satisfacă, așa că mare atenție.

Publicitate

Ursul și toate formele lui

Comunitatea de bears, împreună cu toate declinările sale: cub (ursuleț, mai tânăr), chub (grăsuț), otter (mai slăbuț, dar foarte păros) etc. are tradiție în comunitatea gay, iar date-urile pot fi foarte fun. Urșilor le place să experimenteze, pot fi foarte funny, iar adesea găseși și „chasers”, tipi care caută în special bears. Ca să citez din Adrian Schiop, poate fi plăcut când „te calcă Tuaregul”.

Twinks

În general, un twink este un băiat tânăr, slăbuț și, uneori, efeminat. Are grijă de el, mănâncă bine, îi place și distracția, dar pot zice că nu există neapărat o caracteristică comună tututor twink-ilor, sunt atât de mulți și atât de diferiți, încât ai de unde alege.