FYI.

This story is over 5 years old.

Ghidul VICE pentru Europa în 2014

Ghidul VICE pentru Viena

E un super oraș, plin de petreceri, și o avem și pe Conchita Wurst.
12.10.14

Toate fotografiile sunt realizate de DBBD cu unele excepții. 

Cred că majoritatea vedeți Viena ca pe un oraș de boșorogi, pentru că l-am dat pe Mozart și nu pe Joy Orbison. Ei bine, a) conform mamei mele oricum e mai bun al nostru și b) doar pentru că toți credeți că orașul nostru este o cutie imensă cu bomboane Mozart, nu înseamnă că așa și este. De fapt, e un super oraș, plin de petreceri, și o avem și pe Conchita Wurst. De-asta credem c-ar fi cool să dai o tură pe aici.

Sari la secţiunea din index care te interesează:

- UNDE SĂ PETRECI
- CARE-I FAZA CU DROGURILE?
- POLITICĂ, PROTESTE ȘI NIVELUL LOCAL DE RASISM  
- UNDE SĂ MĂNÂNCI
- CE MĂNÂNCĂ LOCALNICII?
- LGBT VIENA
- UNDE SĂ BEI
- UNDE SĂ STAI
- UNDE S-O ARZI CÂT EȘTI TREAZ
- CUM SĂ NU FII JEFUIT SAU BĂTUT
- CUM SĂ NU FII UN TURIST DE CĂCAT
- OAMENI ȘI LOCURI DE EVITAT
- BACŞIŞURI ŞI EXPRESII UTILE
- UN PLAYLIST DE YOUTUBE CU MUZICĂ LOCALĂ DUBIOASĂ
- HARTA VICE

UNDE SĂ PETRECI

În ultimii ani, noi, vienezii intelectuali, sofisticați, care trăiam în stil baroc, am învățat să ne îndesăm pastile pe cur și să ne distrăm, dar publicul e destul de restrâns, deci majoritatea cluburilor bagă muzică diferită în fiecare zi a săptămânii. De exemplu, nu există un club vienez dedicat muzicii techno hardcore. Cu toate astea, dacă-ți place muzica electronică, merită să dai o tură pe lângă Prater, unul dintre cele mai mari parcuri din Viena, unde dai de Fluc (un fost pasaj subteran) și de Pratersauna, care-i o fostă saună.  Dar nu încerca să sari în vreo piscină, că-s goale, deci o să ajungi să urli de durere în timp ce un austriac dubios încearcă să-ți dea droguri calmante în timp ce spune o rugăciune pentru tine. O altă opțiune e Grelle Forelle, un club misterios de pe lângă Canalul Dunării, care-și menține reputația prin faptul că fotografiile sunt interzise în local. Dar ăsta e un ghid turistic, așa că-ți spune noi cum arată: ca orice alt club.

Cât despre cluburi mai mici, îți recomandăm Celeste, care e de obicei plin, pute a transpirație și e destul de bun, dacă vrei doar să te îmbeți. Mai există și barul brut, care e și el plin, pute a transpirație și e destul de bun, dacă vrei doar să te fuți. Nopțile din Viena se termină pe la cinci-șase dimineața.

Vara, orașul are multe petreceri outdoor. Cele mai bune sunt Tanz Durch Den Tag (Dansează tot timpul zilei), Techno Sonntag (Duminica Techno) și petrecerea cu un spirit ceva mai dur Kein Sonntag ohne Techno (Nicio duminică fără techno)

Înapoi la index.

CARE-I FAZA CU DROGURILE?

Sincer, ca turist e destul de greu să faci rost de droguri în Viena. Sunt mulți malaci destul de tensionați care o ard hardcore p-aici și zeci de heroinomani în recuperare care stau pe lângă Karlsplatz, deci, între amenințarea cu bătaia și avertismentele din trecut, drogurile recreaționale nu prea au prins la puștimea de la noi.

Oamenii mai fac rost de căcaturi prin stațiile de metrou precum U2 Schottenring sau pe linia U4 care merge între Karlsplatz și Längenfeldgasse, dar lucrurile au rămas în stadiul de legendă urbană, iar cocaina de aici e aprope întotdeauna ketamină oricum.

MDMA și speed nu prea se găsesc, decât dacă nu e vreo petrecere de techno moca prin zonă. Acolo o să găsești și un laborator mobil care se oferă să testeze cât de ok sunt drogurile pe care le iei, numit „check it ."

Situația cu legile este cam aceeași în toată Europa. Nu aprinde cuiul în fața unui polițist, idiotule, că ei oricum au probleme mai importante. O să fie mai duri dacă te prind cu altceva, dar asta presupune că ar găsi ceva asupra ta (nu prea se întâmplă așa ceva.

Înapoi la index.

POLITICĂ, PROTESTE ȘI NIVELUL LOCAL DE RASISM

Față de vecinii noștri din Ungaria, noi n-avem atâtea miliții de extremă dreapta sau găști de motocicliști antisemiți. Dar avem niște organizații de extremă dreapta despre care străinii probabil nu știu nimic, decât dacă n-ajung din greșeală la un protest de-al lor. Pe lângă asta, protestele din Viena sunt niște bășini mici comparativ cu cele din restul lumii. Dar lucrurile s-au aprins anul trecut, în ianuarie, când o grupare mică de stânga a protestat la Akademikerball, un eveniment organizat de partidul de dreapta Freedom Party, unde veniseră și Marine Le Pen și Filip Dewinter. Deși nu s-a agravat și nu a dus decât la câteva vitrine sparte, protestul a fost urmat de o blocadă a poliției și numeroase arestări.

Un nou element al culturii protestelor de la noi sunt așa-zisele „Proteste de luni", unde hipioți bătrâni, teoreticieni ai conspirației și alți activiști aleatorii se unesc ca să protesteze față de politica austriacă, dominația occidentală, NATO, mass-media mainstream și orice altceva le mai trece prin minte. Până acum, nu au reușit să-și unească teoriile într-o superconspirație, au rămas doar niște nebuni inofensivi care ocupă săptămânal Heldenplatz și recită tot felul de poeme (deși e adevărat că unele sunt un pic antisemite). Dacă treci prin Heldenplatz lunea, să nu-ți uiți pălăria din aluminiu.

Avem și squateri. De fapt, avem o casă plină de squateri, numită EKH. Sunt acolo din 1990 și organizează concerte și lupte ilegale, dar pentru că suntem în Austria, chiar și ei plătesc chirie din 2008, deci sunt niște pokemoni.

Refugiații sunt o temă centrală a activiștilor din Austria. În 2012, un val de protestatari au susținut o tabără de refugiați printr-un marș de 35 de kilometri, care a plecat din cel mai mare centrul de refugiați din Austria, Traiskirchen, și s-a încheiat în Viena. Tabăra a mai rezistat câteva săptămâni, apoi a fost demolată și distrusă de poliție, lucru care n-a fost interesant pentru absolut niciun jurnalist din țară.

Refugiații au migrat la Biserica Votive, au ținut greva foamei pe termen lung și numeroase conferințe de presă, înainte să fie parțial arestați, parțial deportați la o mânăstire, unde mulți dintre ei încă așteaptă să afle, dacă vor primi azil în Austria.

Înapoi la index.

UNDE SĂ MĂNÂNCI

Plachutta
Wollzeile 38, 1010
Vita este mai importantă ca apa în Austria, iar Tafelspitz-ul (vita fiartă) din acest local este ar putea fi mai specific austriac, doar dacă ar fi servit de Michael Haneke pe un clavecin.

Anzengruber
Schleifmühlgasse 19, 1040
Dacă o să consulți mai multe ghiduri turistice, o să-ți recomande Figlmüller pentru șnițele și n-ar greși, pentru că ei îți fac cea mai mare halcă de carne din oraș. Dar, dacă vrei să eviți o mulțime de turiști care se îndoapă cu șnițele, acest local de artiști este pentru tine.

Konoba
Lerchenfelderstrasse 66-68
Comandă orice pește îți recomandă oamenii din acest local croat. Chelnerii știu ce-i mai bun și n-ai vrea să te cerți cu ei, că-s înspăimântători.

Yume
Bergmillergasse 3
Aflat în Hütteldorf, ăsta este cel mai periferic punct al orașului în care o să ajungi. Dar merită să vii până aici, atât pentru mâncare, cât și pentru spectacolul pe care-l face bucătarul. E un chinez numit Martin, care de obicei se așază să bea cu tine, uneori o face și fără tricou.

Schweizerhaus
Prater 116, 1020
Stelze („ciozvârtele de porc") de la Schweizerhaus sunt numite la fel de greșit ca degetele de pește. De fapt, sunt ciolane de porc și sunt geniale.

Înapoi la index.

CE MĂNÂNCĂ LOCALNICII?

Blunzngröstl 
Sângeretele a suferit mult din cauza impresie unor snobi, că toată carnea ar trebui să arate ca ceva imprimat 3D de un hypermarket. Iar rețeta asta din sângerete copt cu cartofi este cea mai bună.

Fiaker-Gulasch
Icirc;n Austria, am ajuns la ideea că micul dejun englezesc nu-i deloc o idee rea, dar nu suntem gata să renunțăm la dieta noastră. Așa că le-am combinat. Astfel avem un gulaț cu ouă prăjite și cârnați, care-i absolut delicios.

Bosna mit Käsekrainer
Ia un hot dog clasic, umple-l cu brânză, apoi adaugă tone de ceapă și curry. Ne așteptăm ca americanii să preia chestia asta. Cremwurștii și brânza nașpa sună ca un vis umed pentru ei.

Schweinsbraten
Asta e o friptură de porc la cuptor cum n-ai mai prins. Senvișurile tale cu șuncă sunt hrană pentru copiii invalizi ai Schweinsbraten-ului nostru.

Înapoi la index.

(Foto: Stefanie Katzinger)

UNDE SĂ BEI

Margaretenstraße
Al patrulea sector din Margaretenstraße este locul în care începe o seară în oraș. E și locul în care se termină una, cu multe localuri mișto apropiate, precum Schikaneder, Transporter și Kiosk.

Zollergasse
Pentru fiecare bar precum Liebling și Europa, există un butic drăguț  pe o stradă lăturalnică, ceea ce face ca Zollergasse să fie ecosistemul perfect pentru oamenii care vor să bea și să facă shopping toată ziua.

Schadekgasse
Este situat în zona superbă de lângă faimosul Flakturm, unul dintre puținele turnuri antiaeriene care au supraviețuit celui de-al doilea război mondial. Și are o zonă exterioară foarte drăguță numită Futuregarden, care sună ca un film SF cu Tom Cruise, sau o trupă formată din Odd Future și Savage Garden, dar e, de fapt, un loc mișto în care să pierzi timpul.

LINK

Kärntner Straße
Toți europenii ar trebui să urască americanii pentru fazele din Irak și pentru Kimye, dar noi îi iubim. Kärntner Straße este cea mai bună dovadă, pentru că e un fel de Rodeo Drive al Vienei. Are cea mai mare densitate de localuri americane din oraș, inclusiv micuțul Loos Bar, unde Quentin Tarantino i-a spus barmaniței că are piciorușe superbe. Sunt curios dacă s-a culcat cu el. Va trebui să afli (n-o întreba așa ceva).

Karmelitermarkt
Variantă austriacă de hipster se numește „bobo" și vine de la „burghez boem." Dacă vrei să găsești un bobo, care să nu fiu eu, du-te în Karmelitermarkt. În jurul micului târg dai de baruri cu mâncare bună precum Tachles sau Shabu, unde poți să joci biliard cu ciuperci. Aici e și cea mai bună pizzerie din Viena, Pizza Mari, dar nu prinzi loc fără rezervare.

Înapoi la index.

UNDE SĂ STAI

Nu va trebui să-ți golești conturile din bancă ca să stai la Hotel Urania (54 de euro camera), dar are un fler vienez care îți va umple contul de Instagram și dă impresia de fițe. Există și un observator astronomic prin apropiere, care e un punct forte pentru orice călător adevărat.

Dacă ai bani de cheltuit și vrei să mergi într-un local care pare rupt din Williamsburg, încearcă Hotel Daniel (95 de euro camera), care are propria sa patiserie și închiriază și bicle. Un favorit al hipsterilor sunt locurile din Urbanauts (120 de euro camera). Conceput de un colectiv format din trei arhitecți din vestul Austriei, proiectul convertește sedii de firme abandonate în blocuri rezidențiale, ceea ce sună mai specific Europei Centrale, decât Midge Ure, care se ascunde într-o bancă Elvețiană pentru că e fugărită de un mistreț, care cântă la clarinet.

Nicio listă a hotelurilor din Viena n-ar fi completă fără să menționăm Hotel Orient, deși nu e genul de loc în care să stai peste noapte. Nici nu poți închiria camere decât în weekend. Prețurile variază între 63 și 95 de euro pentru o ședere de trei ore, deci nu-i de joacă. Este un upmarket, un hotel destinat sexului, așa că vino cu o prietenă. O prietenă cu care să te culci. Ceea ce-ar fi ciudat, pentru că oricum ești în concediu cu o prietenă pe care o fuți, deci se presupune că aveți deja o cameră de hotel în care să faceți asta.

Înapoi la index.

(Foto: Stefanie Katzinger)

VIENA LGBT

Există câțiva căcănari homofobi în fiecare țară, dar Viena e un loc destul de ok în care să fii gay. Nu ar trebui să fie o problemă că vă țineți de mână sau vă lingeți în public și-s multe petreceri foarte cool, unde ar vrea să vină chiar și oamenii hetero.

Cea mai mișto seară specifică e Rhinoplasty, care are loc la Club U, o dată la două săptămâni. E organizată de niște travestiți competitivi și e perfectă pentru o petrecere hardcore, deci să nu te mire că miroase a lubrifiant p-acolo.

O dată pe an, Rainbow Parade transformă centrul Vienei într-o orgie de penisuri și vagine rotative, dar asta e ceva normal, nu? Mai interesant este Life Ball, care atrage gayii din jurul lumii, și pe Bill Clinton, și lasă tot orașul sub valuri de sclipici. Anul ăsta au avut posterul ăsta genial.

Înapoi la index.

(Foto: Stefanie Katzinger)

UNDE S-O ARZI CÂND EȘTI TREAZ

MuseumsQuartier
Deși se numește „cartierul muzeelor", nu este un cartier deloc, ci un bloc cu cafenele, baruri și muzee pe exterior, și un spațiu imens pe interior. Deși facilitățile din zonă sunt ok, atracția principală o reprezintă scaunele din mijloc, numite Enzis, care sunt colorate diferit anual. Sunt urâte cu spume, dar sunt locul în care vine tineretul din oraș, ca să testeze alcool și droguri.
LINK

Prater
Știi de Prater pentru roata mare de acolo, care e locul în care Harry Lime își ține monologul în The Third Man (secvența asta). Poți să joci tu în acea scenă sau să încerci ceva nou și să nu ții un discurs deprimant despre cât de ieftină e viața umană, ci să te bucuri de soare, ca un puștan simplu ce ești.

Naturhistorisches Museum
Dacă vrei să vizitezi un singur muzeu din Viena, fii sigur că e vorba de ăsta. Nu e hip, nici artistic, dar are destui dinozauri și dihănii împăiate ca să le amintească tuturor taxidermiștilor că meseria lor folosește la ceva. Arhitectura e mișto, iar parcul din fața clădirii e foarte drăguț.
LINK

Ve.sch
Deși arată ca o cameră goală, fără scaune sau bar, aici ne petrecem seara care ne înviorează la jumătatea săptămânii, în fiecare miercuri. Vino să ne cunoști. Serios, e mișto.
LINK

Gartenbaukino
Martin Scorsese spune că este cel mai mișto cinema din lume. Și deși nu știu sigur, îmi imaginez că Martin Scorsese are gusturi bune în materie de cinematografe.
LINK

Danube Lido
Dacă e vară și vrei să te răcorești, ia metroul U1 până la Arbeiterstrandbad, o fâșie de plajă pe Dunăre. Dacă vrei să te joci toată după-amiaza, du-te la Kritzendorf, care e la 45 de minute de acolo, în afara orașului, dar e un loc genial în care să plutești pe apele naturale și să faci cunoștință cu președintele Societății Vieneze de Esperanto, care vinde pepeni la un stand p-acolo.

Înapoi la index.

(Foto:Stefanie Katzinger)

CUM SĂ NU FII JEFUIT SAU BĂTUT

Deși circulă multe povești cu iPod-uri ciordite în plină zi, Viena este cel mai sigur oraș european, e practic o creșă cu palate. De obicei, cel mai rău lucru ar fi să-ți fure cineva bicla, sau să-i demonteze șaua sau roata. Ceea ce mereu mi s-a părut mai mult vandalism, decât hoție, dar ce știu eu. Poate că unuia chiar îi place să aibă o colecție de șei de bicicletă.

Dacă treci prin zona Gürtel, ai grijă la hoții de buzunare. Mai ales în rhiz, cel mai popular bar din zonă, unde oamenii o să-ți ia geaca, poșeta și mobilul în timp ce tu te chinui să dansezi pe indie rock nemțesc.

Într-o zi credeam c-am fost tâlhărit cât eram beat, după ce m-am trezit cu fața lovită, dar mi-am refăcut pașii și am găsit tot ce pierdusem. În Viena, noi bem atât de mult că suntem un pericol mai mare pentru noi înșine, decât pentru alții.

Înapoi la index.

(Foto:Stefanie Katzinger)

CUM SĂ NU FII UN TURIST DE CĂCAT

Sunt două feluri de turiști în Viena și ambele categorii sunt oribile. Primii sunt milionarii japonezi care vizitează Austria cu familiile lor bine îmbrăcate, pentru că sunt fani ai muzicii clasice, ai cailor și a dorinței jalnice de a fi trăit în Europa secolului 19.

A doua categorie e formată din americanii care au văzut Before Sunrise (probabil după ce s-au uitat la Before Midnight) și vor să experimenteze magia acelor seri europene prin cimitire și speră să dea de niște franțuzoaice sau de o vrăjitoare romă.

Amândouă categoriile pleacă acasă dezamăgite pentru că „Viena autentică" pe care o caută ei, nu există. Orice ai face, nu ne aburi cu aspirațiile tale culturale, pentru că în ochii noștri ești doar un cocalar cu pretenții.

Înapoi la index.

(Foto:Stefanie Katzinger)

OAMENI ȘI LOCURI DE EVITAT

Clonele de Mozart din jurul monumentelor
Dacă vizitezi Viena, oamenii vor presupun că-ți plac caii, muzica clasică și opera. Ei cred acest lucru, pentru că asta încearcă să-ți vând în jurul unor locuri turistice precum Stephansdom (biserica noastră de 700 de ani). Toți negustorii se costumează ca niște versiune Disney ale lui Mozart, apoi când se întorc seara acasă, toți vecinii lor aruncă cu ouă în ei.

Vânzătorii din Naschmarkt
Naschmarkt are niște localuri și tarabe destul de bune, dar majoritatea sunt aprovizionate de aceiași distribuitori. Nu vă lăsați păcăliți de ăia care urlă mai tare, căutați tarabele cu bătrâne tăcute și luați lucruri mai bune de la ele.

Cei din Lugner City
Bagabonți de mall, care cred că Burger King este apogeul gastronomiei. Ca să-i eviți pe oamenii din Lugner City, evită Lugner City cu totul.

Christkindlmarkt
Piețele de Crăciun austriece sunt ca o secvență din Așteptându-l pe Godot, dar ar fi fost rescrisă de un negustor de kitschuri și ar fi fost jucată de o mie de aurolaci care visează să bea Glogg. (Glogg e vin fiert diluat, incultule)

Schönbrunn 
Mulți sunt îndrăgostiți de loc, dar hai să fim sinceri: e un palat vechi, e galben și are o grădină imensă. Știu că n-ai unul asemănător acolo de unde vii, dar eu zic că poți să treci peste,nu?

Înapoi la index.

(Foto:Stefanie Katzinger)

BACȘIȘURI ȘI EXPRESII UTILE

Bacșișuri
În Austria, oamenii primesc salarii ok, iar sistemul sanitar și educația sunt aproape gratuite. Așa că lasă maxim zece la sută bacșiș. Dacă lași 20 la sută, chelnerița probabil o să te dea în judecată pentru hărțuire sexuală.

Expresii utile
Budan? - Ăsta e cel mai primitiv mod în care să ceri sex și, după cum știm mulți, e și cel mai potrivit mod să ceri sex.

Geh scheißen - Dă-te-n căcat

Krügerl vs. Halbe- Ambele sunt sinonime pentru o halbă de bere, deci ai nevoie de ele. Totuși, primul se folosește în Viena, iar cel de-al doilea în tot restul Austriei. Paradoxal, primul se traduce ca „borcănaș", deși nu e o bere atât de mică, iar al doilea înseamnă „jumătate de litru de bere."

Oida- Termenul argotic pentru „frate", folosit des de cocalari și puștani. Se traduce ca „moșule", și se folosește ca semn de punctuație în toate enunțurile lor.

Tschick- Înseamnă „fum", adică așa ceri o țigară la noi. Și pentru că sună ca „chick", e folosit și la agățat.

Ur - Înseamnă „antic", în germană și „foarte" în austriacă. E folosit ca prefix ca să pui emfază pe orice: urcool (foarte cool), urgut (foate bine), urnett (foarte drăguț). Dar să nu-l folosiți decât în Viena, că restul austriecilor o să vă urască că-l folosiți, pentru că toți urăsc vienezii.

Wappler- Muist în dialectul austriac. Probabil o s-o auzi mai des decât o s-o folosești.

Înapoi la index.

UN PLAYLIST DE YOUTUBE CU MUZICĂ LOCALĂ DUBIOASĂ

Nu e sută la sută muzică locală, dar e ce-o să auzi în localurile de la noi. Și ne place mult Sam Smith. Nimeni nu-i perfect.

Înapoi la index.

HARTA VICE

Vino să ne vizitezi, dar încearcă să nu fii un cocalar p-aci.

Servus,

VICE Austria

Înapoi la index.

Vezi și:
Viena e un paradis
Cu puțin timp în urmă, broaștele erau folosite ca teste de sarcină
Cel mai important summit din ultimii zece ani a fost deprimant