FYI.

This story is over 5 years old.

vesti

Šta može da ubedi Bernijeve sledbenike da glasaju za Hilari Klinton

Pošto je Berni Sanders saopštio da će podržati Hilari Klinton u predsedničkoj trci, ostaje da se vidi kako će ubediti svoje pristalice da joj daju glas.

Ljudi na aprilskom mitingu pozdravljaju Bernija Sandersa. Foto: Andrew Harrer/Bloomberg via Getty Images

U subotu, na Državnoj konvenciji Demokratske stranke u Nju Hempširu, Elizabet Voren je demonstrirala veštine koje su je dovele do užeg izbora kandidata Hilari Klinton za potpredsedničku funkciju. Senatorka iz Masačusetsa je predavala pravo na Harvardu, radila važne poslove u ekonomskim komisijama visokog profila, omogućila rađanje Biroa za finansijsku zaštitu potrošača posle finansijske krize. Ali ono što zaista uzbuđuje neke demokrate ovih dana jeste njena uloga kao političkog ekvivalenta komičara čiji se štih sastoji isključivo od uvreda.

Reklame

Preselivši sukob sa Tvitera u stvaran svet kao Drake, Voren je uputila seriju direkta ka Donaldu Trampu. Izrecitovala je spisak napuštenih preduzeća republikanskog kandidata, a potom ga proglasila "dokazanim propalitetom". Upotrebila je izraz "svileni rasistički siledžija" najmanje dvaput i "glavni i odgovorni prevarant" jednom. I bila je opasno blizu da ga nazove pičkicom, pitajući se zašto već "ne stisne petlju i podnese udarce" kad je u pitanju tužba koju su bivši studenti podigli protiv Univerziteta Tramp .

"Zaista bih ovo mogla da radim čitav dan", rekla je usred jedne svoje tirade.

Ono što je izbegavala da uradi čitav dan jeste da pomene Bernija Sandersa, koji još uvek odbija da zvanično prizna poraz u trci za demokratskog kandidata 2016. godine, iako je Klintonova kandidat sa većom podrškom . Voren i Sanders su oboje radili na tome da po ekonomskim pitanjima pomere demokrate ulevo, ali se Voren ipak držala po strani kad se radilo o unutrašnjoj borbi na primarnim izborima koja je podelila stranku. Ona se verovatno delom i razmatra za poziciju potpredsednika zbog svoje sposobnosti obraćanja strastvenim sledbenicima Sandersa koji još nisu spremni za Hilari, ali ipak deluje rešeno da ne pomene 74-godišnjeg slona u prostoriji.

Voren je izbegavala da pomene konkretne strategije u kojima se ona i Sanders slažu, kao što je obećanje da će se ostrviti na velike banke . Čak i kad je govorila o minimalnom dohotku, bilo je to samo da bi rekla da treba da je viši, a ne da bi zauzela stranu u debati Klinton-Sanders o tome koja je cifra pravičnija, 12 ili 15 dolara po satu.

Reklame

Iako Voren nije uradila mnogo na tome da se maslinova grančica pruži preko partijskog jaza, neki Sandersisti u masi nisu pokazali mnogo interesovanja za pregovaranje. U nekoliko navrata tokom njenog govora, omanja grupa njih je skandirala: "Berni!" i mahala transparentima svog kandidata.

Ovo je Greg. Pogodite kog kandidata podržava? Foto: autorka

Jedna od njih, delegatkinja Feliša Teter, rekla je kasnije da ju je "govor Vorenove pomalo rastužio". Teterova je za VICE rekla da joj se u prošlosti dopadala spremnost Vorenove da podjednako kritikuje Demokratsku stranku baš kao i konzervativce i da je bila razočarana što je ova samo prozivala Trampa. I zaista, Voren je 2014. godine naširoko doživljavana kao glas pobunjene levice unutar stranke kada se usprotivila pogodbi koja je podrazumevala slabljenje Dod-Frankovog zakona o regulisanju finansija.

Teter je rekla da je od stranke očekivala da promeni kurs i kandiduje Sandersa. "Jeste, prestravljena sam od mogućnosti da Donald Tramp postane predsednik, ali Demokratska stranka u ovom trenutku ima priliku da to zaustavi", rekla je ona. Kad bi demokrate samo promenile kurs i kandidovale Sandersa, ustvrdila je Teter, on bi glatko porazio narandžastu napast.

U nameri da smanje tenzije, organizatori konvencije zamolili su delegate da sve što počinje sa "Klinton" ili "Sanders" ostave kod kuće (demonstranti tokom govora Vorenove priznali su da su se ponašali protivno željama lidera stranke). Bilo je prisutno nekoliko desetina držača transparenata sa Sandersovim imenom, ali su se zadovoljili stajanjem kraj puta ispred konvencije. Među njima su bili Viki Abot (70) i njena prijateljica Mari Klark, koji, poput Teterove, još nisu ubeđene da Sanders neće postati predsednik.

Reklame

"Tek smo počele", rekla je Klark. "Što se nas tiče, na ovo se čekalo 40 godina."

Mari Klark (levo) i Viki Abot (desno). Foto: autorka

Klark i Abot su izložile standardne argumente za Sandersa eliminisanog po normalnim standardima: još se prebrojavaju mnogi glasovi, stranka bi trebalo da podrži Sandersa kao kandidata sa više šanse za izbor koji može da osvoji nezavisne, pa čak i republikanske glasove protiv Trampa, bilo šta može da se desi na Demokratskoj nacionalnoj konvenciji. Ako ništa drugo ne pomogne, možda bi Berni trebalo da razmisli o kandidaturi treće strane.

Drugi sledbenici Sandersa, poput delegatkinje Karen Dej, nisu zadovoljni time kako je Klinton bila favorizovana kod superdelegata u ranim fazama procesa, ali očekuju da se stranka ujedini posle nacionalne konvencije. Dej je spremna da se preseli u Klintonov kamp ako zaista bude morala. "Ko god dobije nominaciju, dobija i moj glas", rekla je ona. (Ankete su pokazale da bi velika većina Sandersovih sledbenika ipak glasala za Klintonovu , pod uslovom da ih on zvanično pozove da glasaju za nju.)

Još jedan delegat koji podržava Sandersa, Dejvid Mekenzi, rekao je da on sada podržava Klintonovu i očekuje od drugih da učine isto. Ali, dodao je, još nije spreman da njegov prvi kandidat izađe iz trke i podrži glavnog kandidata. Mekenzi je rekao da misli kako će Sandersova odluka da bude tvrd orah možda primorati Demokratsku stranku da se pomeri ulevo kako bi udovoljila strastvenoj progresivnoj bazi senatora iz Vermonta.

Reklame

Neki sledbenici Sandersa su očigledno pokušavali da raščiste sa svojim stavom u hodu. Aleks Rego, student koledža koji se kandidovao za državnog predstavnika Nju Hempšira, rekao je da mu smeta prošlost Klintonove, naročite njene izjave o " supergrabljivcima" i uloga njenog muža u promociji masovnih zatvaranja.

Rego je rekao kako "nije baš siguran da će na kraju glasati za Hilari". Trenutak kasnije, međutim, dodao je da bi to uradio ako bi se ispostavilo da je stvarno neophodno kako bi demokrata zauzeo najviši položaj u zemlji.

I u tome i jeste kvaka: malo je levičara koji se na slažu sa Klintonovom a koji bi radije videli Trampa u Beloj kući. Na kraju će glasanje za Klintonovu ispasti pitanje izbora manjeg zla; takođe može da znači i prolazak kroz šest stadijuma ožalošćenosti.

Delegatkinja Zoranda Pringl rekla je da je podržavala Klintonovu u teškoj borbi 2008. godine protiv Baraka Obame, tako da zna kako se danas osećaju Sandersovi glasači. Ali ona smatra da će oni promeniti mišljenje, baš kao što je i ona.

"Sećam se bola i bio je to pravi bol", rekla je ona. "Plakala sam, a sigurna sam da i oni sada plaču."

Pratite VICE na Facebooku, Twitteru i Instagramu