FYI.

This story is over 5 years old.

VICE vodič za sad i odmah

Pogledajte ovaj vrtoglavi silazak u 300 metara duboku bušotinu na Južnom polu

Naučnici su spustili kameru niz uski tunel u Rosovoj ledenoj ploči, da bi proučili uticaj toplije vode ispod.

Ovaj tekst je originalno objavljen na sajtu Motherboard.

Topljenje ledenih kapa na Zemlji je jedan od najočiglednijih pokazatelja uticaja čoveka na klimatske promene. Naučnici su ovaj višedecenijski trend uočili iz svemira, nadgledanjem iz satelita, ali grupe kao što su Aotearoa-novozelanđanski program za Rosovu ledenu ploču imaju aktivniji pristup, tako što iz bliza proučavaju ove ekstremne životne uslove.

Reklame

Otprilike velika kao Francuska, Rosova ledena ploča je najveća od svoje vrste na Južnom polu, ali ne zna se mnogo o tome šta vreba ispod njene površine. I normalno, u sklopu programa za Rosovu ledenu ploču, koji je plod saradnje novozelanđanskih univerziteta i istraživačkih instituta, u njoj je izbušena rupa duboka 300 metara, i tokom proteklih nekoliko meseci, vršena su ispitivanja o tome kako donji deo ploče reaguje na sve topliju vodu.

Zahvaljujući vrtoglavom poniranju kamere ekipe u bušotinu, imamo snimke napravljene na skoro pola kilometra dubine u zaleđenom ambisu – snimanje ne prestaje čak ni kada objektiv zaroni u polarni okean. Gledajte i užasnite se nad pomisli da vam nešto vredno upadne u ovaj 25 sanitimetara širok košmarni tunel.

Članovi ekspedicije su podelili neka inicijalna otkrića studije u članku koji je objavio The Conversation, i izjavili da njihovi „novi podaci ukazuju na to da je okean topliji u odnosu na merenja obavljena tokom sedamdesetih, naročito na većim dubinama“.

Nejasno je kako će sve toplija voda ispod Rosove ledene ploče uticati na njenu „dugovečnost“, kažu iz tima. Iako je u pitanju najveća i najstabilnija od svih ledenih ploča na Južnom polu, poslednjih godina doživljava neuobičajeno visoku stopu topljenja. Zbog toga što ove ledene ploče služe kao prirodni podupirač za slojeve leda na kopnu, njihov integritet je od ključnog značaja za sprečavanje topljenja leda na kontinentu. Kada popuste, kao što se dogodilo sa antarktičkom Larsenovom ledenom pločom, mogu da ubrzaju globalni trend rasta nivoa mora.

Reklame

Članak ekipe se pojavio samo nekoliko dana posle sugestije predsednika Trampa, iznete tokom intervjua sa Pirsom Morganom, da su polarne ledene kape na „rekordno“ visokom nivou. Kao dugoročni trend, istina je sasvim suprotna, i ova sumorna stvarnost motiviše klimatske naučnike da se trude da bolje shvate topljenje polarnih kapa i njegov uticaj na globalnu životnu sredinu. Ovaj duboki zaron u Rosovu polarnu ploču je samo najnoviji – i verovatno najizazovniji – napor da se kvantifikuju mehanizimi koji stoje iza ovih promena, i procene budući rizici.

Još na VICE.com:

Pogledajte kako ovaj puž rizikuje život da bi popušio buksnu

Pogledajte kako ovaj srednjoškolac ležerno uništava obruč

Pogledajte ovaj hipnotišući video kobasica na roštilju