FYI.

This story is over 5 years old.

medicina

Novi lek bi mogao da nam omogući da jedemo šta god hoćemo bez gojenja

Naučnici su možda konačno pronašli način da žderemo bez posledica.
Gavin Butler
Melbourne, AU
Džank fud
Image via Shutterstock

Evo nečeg zanimljivog: naučnici su možda konačno pronašli način da žderemo a da se ne ugojimo. Suština je u jednom jedinom genu koji se zove RCAN1, čije "isključivanje" u miševima omogućava tim miševima da konstantno žderu masnu i zašećerenu hranu a da se ne ugoje. Istraživači misle da sličan pristup može da funkcioniše i kod ljudi, pa se nadaju da će razviti pilulu kojom će se boriti protiv gojaznosti.

Reklame

"Znamo da se mnogo ljudi muči da izgubi i da kontroliše svoju telesnu masu iz mnogobrojnih razloga", rekao je vođa projekta, profesor Demijan Kiting sa Flinders Univerziteta, prenosi Science Daily. "Otkrića u ovoj studiji nam možda omoguće da razvijemo pilulu koja će uticati na RCAN1, što bi dovelo da mršavljenja."

Rezultati studije su objavljeni prošlog meseca u naučnom časopisu EMBO Reports u kome su istraživači sa Flinders Univerziteta i Medicinskog centra Univerziteta Jugozapadni Teksas zaključili da "Miševi bez RCAN1 gena imaju podignut metabolizam i rezistentni su na gojaznost izazvanu dijetom." To je zato što RCAN1 funkcioniše kao inhibitor nekih metaboličkih procesa - najvažnije, nečeg što se zove "termogeneza bez propratnog drhtanja" (NTS) koja kalorije pretvara u toplotu umesto da ih čuva kao mast. NTS se smatra "efektnim načinom za borbu protiv gojaznosti i metaboličkih bolesti", piše u studiji. Kada se RCAN1 "isključi iz jednačine", kalorije koje bi se pretvorile u salo u potpunosti se potroše.

Drugim rečina, Demijan objašnjava da blokiranje RCAN1 pomaže telu da belo salo - kojim se čuva energija i koje izaziva gojaznost - pretvori u braon salo koja izaziva toplotu i troši kaloerije, prenosi FierceBiotech.

"Uklanjanje RCAN1 ima dva efekta", kaže Demijan. "Umanjuje se čuvanje masti u opasnim delovima tele, na primer oko stomaka. Takođe, to izaziva da mišice sagorevaju više kalorija tokom odmora."

Reklame

Autori studije ukazuju da je RCAN1 imao svoju ulogu u evolutivnom kontekstu: nekada, kada hrane nije bilo dovoljno i kada kalorije nisu bile svuda dostupne. U savremenom kontekstu "obilatosti kalorija", previše masti se čuva u telu što izaziva zdravstvene probleme. Istraživači ukazuju da RCAN1 danas u stvari doprinosi epidemiji gojaznosti.

"Ispitali smo veliki broj različitih dijeta i to u periodima od osam nedelja do šest meseci", kaži Demijan, "i svaki put smo uviđali poboljšanje zdravlja u odsustvu RCAN1 gena. Miševi koji su se hranili dijetom sa mnogo masti se nisu gojili."

Australijski Nacionalni savet zdravlja i medicinskog istraživanja je obezbedio novac za nastavak istržaivanja "i istraživanje potencijalnih opcija", navodi The Australian. Što se tiče Demijana, on smatra da "možemo stvarno da utičemo na borbu protiv gojaznosti."

"Idealno bi bilo da stvorimo neku vrstu pilule koja ne bi zahtevala da brinete o ishrani i da vežbate", kaže on. "Naravno, to sada izgleda kao pusti san, ali ono što smo otkrili u ovom istraživanju je novi put do tog cilja."

Pratite Gavina na Tviteru ili Instagramu.