nauka

Ovaj muzičar pravi pesme od podataka iz svemira

Met Ruso, muzičar i predavač na Univerzitetu u Torontu, pretvara astronomske podatke u muzičke kompozicije na svom sajtu SYSTEM Sounds.

Ljudi već hiljadama godina osećaju nekakvu povezanost između muzičkih šablona i kretanja planeta, zvezda i galaksija.

Grčki filozof Pitagora i astronom Johan Kepler obojica su razmišljali o tome da li astronomski objekti stvaraju neku vrstu zvezdane muzike, dok su kompozitori poput Jozefa Hajdna i Gustava Holsta inspiraciju za svoja dela pronalazili upravo u njihovim idejama o svemiru.

Met Ruso, predavač na Univerzitetu u Torontu, na neki način nastavlja ovu astro-muzičku tradiciju. Kao suosnivač SYSTEM Sounds, sci-art projekta kome je moto “letting the music of the cosmos be heard,” Ruso prevodi astronomske podatke u muzičke kompozicije, koje prate zapanjujuće vizualizacije.

“Muzika su ciklusi - ciklusi koji se dešavaju različitim brzinama - a takva je i astronomija, od samog svog početka”, rekao je Ruso u intervjuu za VICE koji je objavljen u utorak. “U nekim slučajevima moguće ih je zaista prevesti u bukvalne zvukove, tako da se na taj način može iskusiti kako se univerzum kreće u šablonima.”

Na primer, za zvezdani sistem TRAPPIST-1 Ruso kaže da je “najmuzikalniji zvezdani sistem dosad pronađen.” Nalazi se oko četrdeset svetlosnih godina udaljen od Zemlje, a orbitalni periodi sedam planeta koje se okreću oko ove zvezde mogu se prevesti u muzičku kompoziciju. 

Osim što ove orbite planeta pretvara u zvuk, SYSTEM Sounds je napravio melodije od fotografija koje je napravio svemirski teleskop Habl, od podataka o egzoplanetama, kao i od podataka prikupljenih od strane Apolo programa. Ruso i njegove kolege pokrenuli su sajt My Starry Night, koji noćno nebo vidljivo sa bilo koje lokacije na svetu pretvara u muzičku kompoziciju.