Klimatske promene

Dobro jutro. Na Antarktiku je 18 stepeni.

Najviša temperatura ikad izmerena na južnom kontinentu. Toplije nego što je juče bilo u Orlandu.
rekordna temperatura izmerena na Antarktiku

Ovih dana biste mogli da se prošetate Antarktikom u majici kratkih rukava.

Argentinska istraživačka stanica je u četvrtak izmerila rekordnih 18,3 stepena Celzijusas, što je toplije nego što je juče bilo u Orlandu na Floridi, a bogami je i najviša temperatura ikad zabeležena na Antarktiku.

Očitavanje dolazi sa stanice na Esperanci, poluostrvu na samom severnom vrhu Antarktika, koja beleži temperna merenja od 1961. Kako se planeta zagreva, polovi postaju topliji brže nego ostatak sveta. Viša temperatura donosi topljenje leda, što povećava nivo mora i ugrožava stanovništvo i privredu širom sveta.

Reklame

Cilj U.N.-a je da se globalni rast temperature zadrži na manje od 2 stepena Celzijusa. Već sada je svet topliji za oko 1 stepen Celzijusa u odnosu na predindustrijsko doba. Ali na polovima planete se sve zagreva dosta brže. Tamo je već za 3 stepena toplije. I rekordi se obaraju tempom zbog koga su čak i naučnici zabrinuti.

Poslednje rekordno merenje u Esperanci je očitano pre svega pet godina, 24. marta 2015. Tada je izmereno 17,5 stepeni Celzijusa. Ovaj novi rekord od četvrtka je za skoro čitav stepen viši.

“Iznenađujuće je videti novi rekord tako brzo, ali ko zna koliko će i taj potrajati? Možda uopšte ne toliko dugo", rekao je za Gardijan klimatolog Džejms Renvik sa Viktorija unoverziteta u Velingtonu, na Novom Zelandu.

Nažalost, ono što se dogodi na polu, ne ostaje na polu. Zagrevanje na Antarktiku topi glečere i ledene ploče rekordnom brzinom.

Led koji se odronjava u more podiže nivo mora širom sveta. Ledene ploče Antarktika trenutno gube 127 gigatona mase godišnje, kako tvrdi NASA. Zamislite da svake godine ubacimo 20.000 velikih piramida iz Gize u okean - e, toliko otprilike leda spadne sa kontinenta. Naučnici su nedavno zabeležili temperature od preko 2 stepena Celzijusa u vodi koja je u osnovi jednog od najbrže nestajućih glečera na Antarktiku.

Pojedini glečeri se tope toliko brzo da se na vrhovima stvaraju jezera. Prošlog meseca, britanski plivač-dugoprugaš Luis Pju je je preplivao jedno takvo jezero — u Speedo gaćicama i kapici za plivanje.

Naslovna slika: Led snimljen u svitanje u blizini Polet ostrva, Antarktik (Allan Scullard / VWPics via AP Images)

Članak je prvobitno objavljen na VICE US.