FYI.

This story is over 5 years old.

vesti

​Pilula za dugovečnost iza koje stoji petoro nobelovaca

U pitanju je dodatak ishrani koji navodno pojačava „metaboličko zdravlje".

Dakle, najzad imamo donekle uverljivu pilulu za produženje života.

Zovu je Basis (kao, pruža osnovu na kojoj se bazira dug život); u pitanju je dodatak ishrani koji navodno pojačava „metaboličko zdravlje". Stvorila ga je kompanija po imenu Elysium Health, koja kombinuje nauku istočne obale i želju za večnim životom Silicijumske doline. Osnivač i predsednik je Erik Markotuli, finansijer iz Menlo Parka; vođa projekta je Leonard Gvarente koji se na MIT-u od 1982. bavio procesom starenja i predvodio prethodni projekat iste vrste, pod nazivom Elixir.

Reklame

Iako Elizijum navodi kao cilj „pružanje pomoći ljudima da shvate i iskoriste naučna otkrića vezana za zdravlje", svaki posetilac njihovog bloga lako će ustanoviti da je glavni cilj kompanije da uspori proces starenja tj. zaustavi takozvani časovnik" .

Pojava ko-zna-koje po redu čarobne pilule na internetu ne bi trebalo da nas previše uzbudi, ali postoji zanimljiv detalj: Elizijum u svojstvu savetnika ima čak petoro dobitnika Nobelove nagrade (dve na polju hemije, tri medicine). To privlači pažnju iz dva razloga. Pre svega, Bejsis se prodaje pod etiketom „dijetetskog suplementa" zato što je neophodno utvrditi kakvo dejstvo preparat ima na ljude da bi ga FDA tretirala kao lek. Tržište ovih dodataka ishrani samo u USA ima promet od oko 18 milijardi dolara godišnje, ali klasična medicina je kritična prema tom pristupu, ističe da pozitivni efekti obično nisu naučno potvrđeni.

E sad, petoro naučnika-nobelovaca ulažu svoju reputaciju da bi podržali pilulu koja je – koristeći prirodne supstance iz mleka (nicotinamide riboside) i borovnica (pterostilbene) – uspela da produži funkcionisanje mišjeg metabolizama i tako ih održi zdravim duže nego što je bilo očekivano. Naravno, daleko od toga da Bejsis nije podložan kritici. Per Pjuserver, biolog sa Harvarda, kaže za Boston glob: „Nije mi sasvim jasno šta hoće da postignu ovom tabletom. Šta im to znači da metabolički pospešuje zdravlje?" Takođe je istakao da suplement mora biti testiran na ljudima pre nego što mu se pripiše ikakvo pozitivno dejstvo.

Iako iz Elizijuma obećavaju testiranja na ljudima u najkraćem roku, kao i javnu objavu rezultata, konkluzivni dokaz mogao bi da usledi tek posle više decenija. Čak i tada, Bejsis bi teško dobio FDA atest jer ta agencija ne klasifikuje starost kao bolest. Pa ipak, ako se Elizijum bude držao svojih deklarativnih principa u pogledu naučne discipline i transparentnosti, ta kompanija bi mogla da postane jedan od prvih kredibilnih prodavaca suplemenata.

To nas dovodi do drugog važnog detalja vezanog za Elizijum: u pitanju je grupa naučnika koja se bavi produženjem života i prodajom pilula. Mnogi tvrde da istraživački rad na tom polju nema odgovarajuću finansijsku podršku, delom zato što investitori ne vide odakle bi mogla da usledi dobit: generalno, istraživačke laboratorije ne izbacuju kratkoročno profitabilne proizvode. Obri de Grej, naučnik koji se istom disciplinom bavi, objašnjava to ovako: „Ljudi ulože danas a žele da vide zaradu sutra. Sa produženjem životnog veka, stvari idu malo sporije." Ali Elizijum, sa svojom zbirkom nobelovaca i svojim dodacima hrani koje naplaćuju po 50 dolara mesečno, možda nudi model po kom bi ulaganje u ovu vrstu istraživanja moglo da se isplati.

Rano je za procene, ali pokušaj pet dobitnika Nobelove nagrade će možda ostati upamćen kao ključna tačka u razvoju tržišta dugovečnosti.