FYI.

This story is over 5 years old.

vesti

VICE otkriva: Piraterija na Dunavu, crvena tačka Srbije

U novom dokumentarnom filmu, VICE Srbije istražuje kako pirati na Dunavu, uglavnom u dogovoru sa posadama na internacionalnim brodovima skidaju naftu, rudu, metal ili đubrivo, koje dalje preprodaju na crnom tržištu.

Iako policija vrši redovne kontrole na Dunavu, glavnoj ruti domaćeg i međunarodnog rečnog transporta, piraterija sve više uzima maha, uglavnom u saradnji sa posadama stranih brodova, otkriva VICE u novom dokumentarnom filmu "Pirati sa Dunava" koji će biti emitovan u nedelju na televiziji B92 i našem sajtu.

Barže i brodovi koji prevoze naftu, ugalj i žito su najčešća meta krađa, posebno u oblasti oko Smedereva, međunarodne luke na Dunavu, a u poslednjih nekoliko godina je zabeležen porast ove vrste kriminala, delom uzrokovane odlaskom kompanije US Stil iz železare u ovom gradu koje je mnoge ostavila bez posla.

Reklame

VICE je razgovarao sa ljudima koji se, naizgled nesmetano, bave kriminalom na vodi, kao i sa predstavnicima policije, Lučke kapetanije i zastupnicima međunarodnih rečnih transportera.

Gledaoci će imati priliku da vide ekskluzivne snimke i razgovore sa ljudima umešanim u ovaj vid rečnog kriminala koji objašnjavaju kako se organizuju ovakve akcije.

Sagovornici otkrivaju za VICE da u jednoj dobro organizovanoj akciji pretakanja nafte sa barže u posebno napravljena skloništa na obali može da se zaradi nekoliko desetina hiljada evra.

Policijska uprava u Smederevu, zadužena za patroliranje i kontrolu Dunava u ovom delu poseduje, i to tek od nedavno, samo jedan čamac kojim obilazi velike transportne barže i otkriva skloništa osumnjičenih za krađe. Iako je kontrola povećana, godišnje se evidentira samo osam do deset krivičnih dela teške krađe.

- Vrlo često, posade brodova ostave neobezbeđenu robu po dva-tri dana, neki put uz obalu, ili na reci - kaže za VICE portparol policijske uprave u Smederevu Saša Nikolić.

U patroli sa rečnom policijom Smedereva, VICE ekipa je snimila nekoliko skrovišta u manjim slivovima Dunava, u koje "pirati" smeštaju ukradenu robu.

Pored nafte, na meti kradljivaca je i žito, a Jasenko Lazović, direktor lučke agenture "Agent plus" koja zastupa većinu međunarodnih brodara koji robu transportuju Dunavom, procenjuje da gubici nastali usled ove vrste kriminala "prelaze više miliona evra na godišnjem nivou."

Lazović kaže da je, prema podacima udruženja "Žita Srbije", u toku ove godine registrovano oko jedan odsto manjka koji je nastao usled takvih krađa.

- To je iznos od oko tri miliona evra - izjavio je Lazović za VICE.

Međunarodni transport Dunavom svakako neće biti zaustavljen zbog ovakvog oblika kriminala, ali je očigledno neophodno raditi više na prevenciji krivičnih dela rečne krađe, kao i bržim i efikasnijim delovanjem i policije i pravosuđa.

Pratite VICE na Facebooku, Twitteru i Instagramu