Sve filmske uloge Henrija Rolinsa

FYI.

This story is over 5 years old.

pop kultura

Sve filmske uloge Henrija Rolinsa

Zaronimo u više od četvrt veka dugu filmsku karijeru legende panka.

Sem njegove muzike, književnih nastupa, nekoliko napisanih knjiga i naratora svakog snimljenog rok dokumentarca, Henri Rolins je za ovih nešto više od 25 godina nakupio i deseti sporednih, pa i glavnih uloga u TV serijama i filmovima. Tako je postao poznat i drugoj grupi gledalaca, kao "onaj tip iz onog filma". Za prosečnog gledaoca, on je onaj polupoznati, mišićavi tip polusede kose sa gomilom tetovaža koje pokazuje kad zavrne rukave u ulogama pandura broj dva, drugačijeg pandura ili radnika obezbeđenja koji je u stvari penzionisani pandur. Ali se obožavaoci njegove muzike i bendova Black FlagRollins Band uvek prijatno iznenade kada ugledaju Henka u nekom neočekivanom filmu sa izuzetno velikim šansama da ga raskomadaju do špice.

Reklame

Rolins nije uobražen kada je u pitanju njegov talenat za glumu, niti je previše probirljiv oko uloga koje prihvata. "Nisam ja glumac", rekao je jednom. "Mislili biste da će u Holivudu to provaliti". Njegov osvežavajuće radni pristup glumi doneo mu je skoro kultno sledbeništvo generacije Eks jer, pa, sve što ga okupira dovoljno dugo da ne pokreće treću reinkarnaciju benda Black Flag je dobrodošlo skretanje pažnje.

Nedavno smo proveli pet savršenih dana gledajući samo filmove gospodina Henrija Rolinsa da vi ne biste morali. Za vas smo napravili i listu njegovih uloga, poređanih od najgorih do najboljih.

Osnovna pravila za ocenjivanje i listu:

  • Samo filmovi. Bez TV serija. (Izvinite, obožavaoci serije Sons of Anarchy.)
  • Bez uloga u kojima je samo pozajmljivao glas.
  • Ništa od onih filmova u kojima glumi samog sebe.
  • Redosled određuje veliki broj faktora: koliko je vremena na ekranu, koliko mu je legla uloga, koliko je dobar film, kako deluju njegovi mišići, i tako dalje.

I, da, biće spojlera.

19. Mesta zločina (Scenes of the Crime) (2001)

Uloga: Lik koji sedi u kolima

Mesta zločina  su, u osnovi, film Drive da ga je napravio studio koji snima sve one popodnevne filmove za domaćice a glumci imaju savršene fenkare frizure. Rolins se pojavljuje ujedva dve sekunde filma i nije baš sasvim jasna njegova uloga, sem što sedi u kolima dok nekog prati. Veliko razočarenje, iako, da budemo iskreni, sam Henk bi mogao da odglumi svaki lik u ovom filmu i ne bi ga spasio.

Reklame

18. Novi tip (The New Guy) (2002)

Uloga: Zatvorski čuvar

Dve godine pošto je  DJ Qualls stvorio sebi ime kao mršavi luzer na koledžu u filmu  Road Trip, vratio se istoj ulozi, samo u gimnaziji, u ovom filmu. Kao i većina gimnazijalaca Kvolsa kul nastupu uči osuđenik u lokalnom zatvoru, u kome Rolins glumi čuvara. Još nekoliko muzičara se pojavljuje u dosta mlitavim ulogama - Vanila Ajs, Džin Simons i Tomi Li. I svi zajedno čine sliku nekog besmislenog benda koji svira muziku za gikove koja je odgovarajuća onoliko koliko i prdež na sahrani.

17. Pozdravi se sa Napoleonom (Kiss Napoleon Goodbye) (1990)

Uloga: Džekson

Ovo je indi film koji je Rolins snimio sa Lidijom Lanč 1990. godine. Ima i seksa, njih dvoje. Nema na čemu/Žao nam je.

16. Propast (Suck) (2009)

Uloga: Rokin Rodžer, radio DJ

Najkraće rečeno: Propast je propast. Ovo je film o bendu iz kraja koji pokušava da se probije i reše da postanu vampiri da bi uspeli. Možda zvuči nategnuto, ali obžderavanje judskim mesom zvuči mnogo pre kao dobra promotivna strategija nego kao svirka na festivalu za otkrivanje budućih zvezda. Producenti ili ko već su nekako ubedili nekoliko muzičkih selebritija da učestvuju u ovom filmu, i, nažalost, Rolins je dobio najmanju ulogu od svih. Elis Kuper igra jezivog vlasnika bara i pruža najbolji nastup (jedini?) otkako je naučio Bejna i Garta šta, ustvari, znači Milvoki. Igi Pop igra producenta kome prerežu grkljan. Čak je i Mobi dobio priliku da se zajebava na račun sopstvenog veganizma u ulozi batice po imenu Mesnati, vođu metal benda koji peva samo o mesu. Ali je jadni Henk dobio samo jednu scenu, pametnjakovića koji brblja pred mikrofonom radija koji niko ne sluša. Bez sumnje, ova uloga je donela katarzu Rolinsu, jer je konačno mogao da se osveti za sve one užasne intervjue kojima je bio izložen od tipova sa radija koji se zoveu Nepristojni Dejv u ranu zoru ili Teri i momci iz klonje. Ali, jebiga, ne mogu svi da budu kao Nardvauar.

Reklame

15. Praznik (Feast )(2005)

Uloga: Trener, motivacioni govornik

Rolinsova uloga u filmu Praznik opisana je kao "Tobi Robins za siromašne". On je jedan od tipova - među kojima je i Džuda Fridlender, koji brane bar od jata zagorelih demona koji se bezobzirno jebu da bi se razmnožilo što više demona. Rolins ne radi baš mnogo toga u filmu sem što mu cepaju pantalone iz nekog razloga i smrve ga do smrti već pominjani demoni-jebači. A pored fantastične mogućnosti gledanja dva glumca u loše skrojenim kostimima demona koji guze jedan drugog, nema svrhe gledati ovaj film čak ni zbog kratke scene u kojoj možete da vidite Rolinsa u paru ružičastoj trenerci.

14. Očajan, ali ne i ozbiljan (Desperate But Not Serious) (2000)

Uloga: Barmen

Jednog dana, Akademija će izvući glavu iz peska i prepoznati vrednost umetnosti zidarki. Kada se to desi, Rolins će dobiti sve Oskare za ulogubarmena, potencijalnog ubice u zidarki u ovoj ortačkoj komediji o praznini Los Anđelesa koja deluje kao nešto između Romi i Mišel i užasne verzije Clueless. I, da, glumi Džoi Lorens.

13. Laži i alibi (Lies & Alibis) (2006)

Uloga: Napućeni revolveraš

Šta je to  tako divno u prizoru Henrija Rolinsa u košulji kratkih rukava, sa kravatom oko vrata? Izgleda kao Dilbert koji diže tegove. Glumi iznajmljenog revolveraša u ovom filmu o agenciji koja pokriva bračne prevare. Lik kog glumi se zove Puti (Pućko) i čovek stvarno mora da se zapita da li je ova uloga bila namenjena tom tipu iz Sajnfelda, što, kad već pominjemo - da li ih je neko nekad video zajedno?

Reklame

12. Vrelina (Heat) (1995)

Uloga: Hju Beni, snagator

Kada se priča o najvećim imenima Holivuda 1990-ih, nemoguće je izbeći veliku trojku: Paćino. De Niro. Rolins. Sva tri titana filma pojavljuju se u ovom krimi trileru o besnim muškarcima koji učestvuju u profesionalnoj patkometriji i super agresivno spuštaju slušalice. Rolins mora da je imao neke druge obaveze tokom snimanja Skorsezeovog filma ili već nešto tako, jer se pojavljuje samo par sekundi na ekranu u filmu Vrelina, u kojima ga Al Paćino zgrabi za facu i baci ga kroz prozor.

11. Loši momci (Bad Boys II) (2003)

Uloga: TNT vođa, Miami PD

Bad Boys II je visoko vrednovan među Rolinsovim obožavaocima jer ga ima u svakom sekundu početnih scena kao vođe jedinice za specijalne operacije policije Majamija. Svi znaci ukazuju da je ovo tipična Rolinsova uloga u kojoj se mršti i izgleda kul u martinkama, povremeno izbacujući neku rečenicu u dijalogu sve dok ga neko, neizbežno, surovo upuca negde u trećemčinu. Ali ne. Rolins neobjašnjivo nestaje posle prvih pet minuta i NIKADA GA VIŠE NE VIDIMO TOKOM ČITAVIH DVA I PO SATA OVOG FILMA! Čak nije ni počastvovan da ga raznese bomba dok pokriva Vila SMita koji puca vozeći porše dok pravi krug od 360 stepeni i udara u auto dilera drige i viče: "Eto tako mi, loši momci, radimo u nastavku". Jebi se, Majkl Bej. Mada, do jaja su ti eksplozije.

10. Đavolji grob (The Devil's Tomb) (2009)

Uloga: Fulton, sveštenik

Đavolji grob je film u kom Kuba Guding Junior predvodi tim vojnika među kojima je i onaj žutooki nasilnik iz filma A Christmas Story, propalica belac kome razbiju glavu kao zatovreniku u seriji Orange Is the New Black, i još nekoliko manje prestižnih i odlikovanih glumaca. Dok grupa poluprepoznatljivih vojnih likova možda deluje kao prirodno okruženje za nekog sa Rolinsovim talentom, ovde je, na ogromno iznenađenje svih, dobio ulogu sveštenika. Rolinsov lik ima neka saznanja o palom anđelu koji teroriše ovu četvrt i tokom celog filma je potresen i zastrašen. Nažalost, godine u kojima je glumio tvrdoglavog čvrstog tipa nisu baš pripremile Rolinsa na pokazivanje "emocija" i njegov pokušaj da pokaže strah deluje kao da mu se baš mnogo piški. Povremeno Kuba pritiska Rolinsa da mu otkrije još neke podatke, a on izbrblja gomilu biblijskog žargona poput klinca koji je uleteo kod roditelja u sobu da tužaka brata. Ali dobija gomilu poena zato što je izašao iz zone u kojoj se oseća sigurno.

Reklame

9. Džek Frost (Jack Frost) (1998)

Uloga: Sid Gronik, hokejaški trener male lige

Jack Frost je film o tatici (glumi ga Majkl Kiton) koji gine u užasnoj saobraćajnoj nesreći - ovo je porodična komedija, da naglasimo - i vraća se u život kao antromorfni snežni čovek zahvaljujući magičnoj harmonici. Henri Rolins glumi napetog trenera omladinskog hokejaškog tima. Na saundtreku možete da čujete kako bend Henson obrađuje "Merry Christmas, Baby." 1998. godina je bila baš čudna, čoveče.

8. Pogrešno skretanje 2: Ćorsokak (Wrong Turn 2: Dead End) (2007)

Uloga: Dejl Marfi, opasni marinac/voditelj TV emisije

Rolinsova uloga u filmu koji nikad nije prikazan u bioskopima Wrong Turn 2 je skoro pa previše direktna. Igra bivšeg marinca koji je postao TV voditelj i treba pohvaliti i njegovo stoičko vojničko ponašanje i činjenicu da ga nije sramota da prihvati bilo kakvu tezgu kao TV voditelj zbog finog honorara. Da je njegov lik u mladosti predvodio bend iz 1990-ih u tesnom biciklističkom šortsu, prosto bi igrao samog sebe. Rolins doduše ima fenomenalnu borilačku scenu i bije se sa nekim kanibalom iz neke vukojebine, pa čak ima i priliku da izbaci jednu Švarcenegerovsku rečenicu pošto je odvalio još jednog žderača ljudskog mesa: Pozdravi gospođu u moje ime". Nego šta!

Rolinsov lik je verovatno trebalo da pogine u uvodnoj sceni ali se on verovatno pojavio na snimanju prvog dana, sav utegnut u uniformu marinaca i reditelj mu je dozvolio da se probija kao Rambo kroz šumu svih 90minuta. Ovaj film je uglavnom zaboravljivi horor preživljavanja koji ne bi vredeo ni trunke pažnje da nema Rolinsa, koji nosi čitav film na svojim širokim, ubojitim ramenima. Kad već to pominjemo, Rolins ima i scenu bez majice i izgleda neviđeno mišićavo za 46-godišnju pank ikonu, ako se ložite na to.

Reklame

7. Izgubljeni autoput (Lost Highway) (1997)

Uloga: Zatvorski čuvar

Dejvid Linč je briljantno dodelio neobične uloge u filmu Lost Highway: pojavili su se Ričard Prajor (RIP), Robert Lođa (RIP) i Geri Bjuzi (RIP?). Zato je prirodno što je Rolins dobio malu ulogu zatvorskog čuvara. Henk ima par rečenica i baš puno drži ruke So naturally, Rollins got a small part as a prison guard. Hank has a couple of short lines of dialogue and folds his arms a lot in this movie, as he does. If you needed someone to fold his arms in your movie in the 1990s, Henry Rollins was the guy. No one could fold their arms like Rollins. No one.

6. Poslednja pljačka (The Last Heist) (2016)

Uloga: Bernard, religiozni ekstremista

Rolins igra religioznog ludaka koji ima i fetiš na oči, pa trči po banci i vadi ljudima očne jabučice dok se oko njega odvija ogromna pljačka. Treba naglasiti da ovaj film ima 0% rejting na sajtu Rotten Tomatoes. Nula. Ni jedan jedini kritičar nije pogledao ovaj film i bio dirnut slikom Rolinsa u crnoj žaketi , kako mu sve više i više krvi prska belu košulju, dok ljudima vadi oči iz duplji. Sami su krivi.

5. Morganova skela  (Morgan's Ferry) (2001)

Uloga: Monro, odbegli zatvorenik

Da odmah pređemo na stvar: u ovom filmu ćete videti Rolinsovu kitu. Delimično. U jednoj sceni on, Bili Zejn i onaj lik iz serije The Big Bang Theory se tuširaju na otvorenom i onda se Henk uspravi, potpuno go. Iako je na jednom nastupu prepričao ovaj događaj, rekavši da mu je trebalo skoro dva sata da dobro snimi tu scenu, u stvari mu se ne vidi baš kita - doduše, nisam siguran koliko ste spremni da izbliza pogledate sve. Doduše, na kratko se vidi njegovo mokro dupe. Ni Bil Zejn, ni lik iz serije The Big Bang Theory nisu morali da budu goli na snimanju, ako ste se ponadali da vidite i njihovu obdarenost.

Reklame

Pored oklembešene kite, ovo je jedan od onih filmova u Rolinsovoj karijeri koji ga poštuje kao glumca. Glumi glavnu ulogu odbeglog zatvorenika i čak progovara južnjačkim akcentom, sa manje ili više uspeha. Rolins glumi solidno i uverljivo, ako zanemarimo činjenicu da se radnja odvija 1950-tih, a on ima tetovažu Misfitsa. Kao i kod većine Rolinsovih filmova, međutim, slobodno ga prekinite kad ubiju njegovog lika.

4. Džoni Mnemonik (Johnny Mnemonic)(1995)

Uloga: Spajder, fleš inženjer

Johnny Mnemonic je vizija budućnosti kako smo je zamišljali 1995. godine, u kojoj su reči poput "daunloud" i "gigabajti" društvena valuta i svi se trudimo da nađemo  nekog za seks u saberspejs barovima, što se ispostavilo kao delimično istinito. A u ovom distopijskom digiskejpum svi naučnici izgledaju kao Henri Rolins. U stvari, on je "fleš inženjer", da budemo precizni, alt-doktor sa naočarima debelih okvira koji kucka na samosklopljenim računarima u njegovoj sklepanoj podzemnoj garaži, a gledaoce šutira temama o opasnosti preterivanja sa tehnikom. Rolins će doživeti puno, puno nimalo ceremonijalnih smrti tokom glumačke karijere, ali neće biti više nijedne u kojoj će ga raskomadati besni Dolf Lundgren - zaista najveća čast koju neki glumac može da dobije, ili bar prestižnija od nagrade magazina "Pipl". Najbolje što može da se desi onom ko se pojavi u filmu pored Kijanua Rivsa je da niko neće obratiti pažnju koliko je njegova gluma kruta. I zato Henk izgleda kao Marlon Brando pored Kijanua dok glumi kompjuteraša pre Matriksa. A, da, tu je i Ajs Ti. I on se pojavio u ovom filmu iz nekog razloga.

Reklame

3. U kući muva (In the House of Flies) (2012)

Uloga: Glas, kidnaper

Rolins igra tipa koji drži jedan par kao zarobljenike u betonskom bunkeru i tokom čitavog filma, samo je zlokobni glas na drugoj strani telefonske veze i nikad mu ne vidimo lice. Ne daje im hranu i vodu, iako ih ipak ne izlaže najgorem mogućem mučenju: ne prisiljava ih da slušaju album Loose Nut LP. Možda vam ova uloga zvuči kao da je Henri odradio preko telefona, on u stvari pruža nastup koji ledi krv u žilama. Svako ko je bar jednom poslušao njegovo monotono čitanje dnevnika Upadaj u kombi (Get in the Van), naročito deo u kome priča kako su ga razne devojke šutnule preko telefona, zna da mu nije previše teško da odglumi usamljenog sociopatu. Rolins dokazuje da može da bude zastrašujuć a da ne napinje vene na vratu.

2. Nikad nije umro  (He Never Died) (2015)

Uloga: Džek, besmrtni kanibal

Posle 20 godina pojavljivanja na sceni u ulozi rekvizita i usled hrabrog odabira glumaca, Rolins je dobio prvu pravu glavnu ulogu u filmu He Never Died iz 2015. godine. On glumi besmrtnog sociopatu (ponovo, nimalo teška uloga za njega) čija je dnevna rutina da ispija u tajnosti kese krvi. Prekida je pojava njegove davno otuđene ćerke koja iznenada ulazi u njegov život. Pored akcije i gadosti koju Rolins poslušno izvršava dok kida tipu kitu golim rukama i usisava žedno krvavu fleku sa poda, ovaj film mu priža šansu da prikaže i duhovitu stranu, humor koji krije u sebi. Na primer, dok igra bingo i čitav minut kenja o ama baš svakom poslu koji je obavio od Srednjeg veka na ovamo - doduše, ne pominje tezgu kod proizvođača sladoleda Hagendas, zajedno sa Janom Mekejem. Iako Rolinsov pokušaj da prikaže preduboku tugu sakrivenu u umornim, starim očima nije uspeo da osvoji pohvale kao kod glumaca poput Mikija Rurkea, u manjoj meri, ova uloga nosi osećaj nagrade ne samo za glumca koji je dve decenije obavljao stoički sve dužnosti kao iznajmljeni mišićavac na ekranu, već i za sve pankere koji jednako dugo prate njegovu neobičnu i sumanutu glumačku karijeru.

Reklame

1. Potera (The Chase) (1994)

Uloga: Policajac Dobs

Film The Chase je vrhunac Rolinsa tokom 1990-ih. Govorim o dobu kada su u sede kose bile ograničene na onu zbunjujuću mrlju na zadnjem delu lobanje, a gornje dugme na košulji jedva preživljavalo. U filmu vidimo Rolinsa kako se miri sa činjenicom da, iako je godinama pevao  pesmu o tome koliko mrzi pandure, izgleda baš kao pandur. Koristi svoju pojavu tipa sa četvrtastom glavom i rupicama na obrazima da odglumi ružan stereotip policajca u Los Anđelesu tokom 1990-ih, posle prebijanja na smrt Rodnija Kinga, pandura brzog na obaraču kome se diže na zločine i pati od kompleksa boga. Rolins ne radi mnogo više od vožnje policijskim kruzerom, doduše, vrlo agresivno u odnosu na zeleni ekran: povremeno izbacuje jednu ili dve rečenice koje su, prema  vema pouzdanom izvoru poznatom kao "Trivija" deo na sajtu, Rolins i njegov partner Džoš Mostel (koga možda najpre prepoznate kao napaljenog direktora iz filma Billy Madison) izmišljali na licu mesta.

Sa današnjim iskustvom, lako je shvatiti zašto bi Rolins bio savršen za ulogu pandura drkadžije, ali 1994. godine je to bilo iznenađenje koliko i izjava Džona Kenedija da Amerika ide na jebeni Mesec. Film The Chase je najzaslužniji za mapiranje staze Rolinsove glumačke karijere za ceo život, utrevši put za dugu listu uloga mangaša, grubijana i siledžija. I iskreno, Holivud - ma, ceo svet, bolje je mesto zbog toga.

Den Ozi bi bio presrećan da čuje šta misle fanovi serijeSons of Anarchy na Tviteru.

Još na VICE.com

Pank i pobuna u Sibiru osamdesetih

Tajna istorija najsmrtonosnije pankerske bande u Los Anđelesu

Deset godina posle smrti Hantera S. Tompsona, rasprava o samoubistvu i dalje traje