Karticama Ivane Radmanovac protiv kreativne blokade

FYI.

This story is over 5 years old.

Kultura

Karticama Ivane Radmanovac protiv kreativne blokade

Pre nego što dozvoliš Guglu da izleči problem kreativne blokade time što ti govori da je LSD jedino rešenje, evo nešto drugačijeg rešenja.

Problem kreativne blokade i nedostatka inspiracije je nešto što se iznenada nepozvano pojavi i ponekad prilično zadrži. Slušamo ambijentalnu muziku, čitamo knjigu pored reke, celonoćno surfovujemo internetom, beremo cveće u šumi, pijemo apsint, radimo jogu i dalje ništa….Talas inspiracije i kreativnosti je baš rešio da se pojavi kada mu je pojavljuje, poput mačke koja se mazi samo kada ona to želi. Pre nego što dozvoliš Guglu da izleči problem kreativne blokade time što ti govori da je LSD jedino rešenje, ili da odsečeš sebi uvo, evo nešto drugačijeg rešenja.

Reklame

Ivana Radmanovac je grafička dizajnerka koja se u okviru svog master projekta "Make it work" bavi istraživanjem metoda za podsticanje kreativnosti i prevazilaženje kreativne blokade. Njene kartice jarkih boja i simplifikovanih formi osmišljene su za pružanje instant inspiracije i brejnstorming.

- Dizajn verovatno spada u najkreativnije discipline današnjice, jer je njegova suština rešavanje problema i donošenje zaključaka, a bavljenje dizajnom je automatski pristanak na kreativno razmišljanje. Koliko je neko rešenje u dizajnu kreativno, i da li je moguće to izmeriti već otvara novu temu. Međutim, u svakodnevnom poslu grafičkog dizajnera kreativnost je umeće: zadovoljiti sebe, pa klijenta. Tim redosledom. Zvuči perverzno, ali nije.

- Ovi vizuali su prvenstveno namenjeni dizajnerima i vizuelnim umetnicima, ali i svakome ko je nekada imao kreativnu blokadu. Trenutno postoje 34 vizuala sa isto toliko saveta, a koriste se tako što osoba u momentu blokade izvlači kartu/vizual/savet, sa ciljem da razbije uobičajne načine razmišljanja i pokrene kreativne procese. Sličan metod osmisli su Brajan Eno i Piter Šmit, sedamdesetih godina, pod nazivom "Zaobilazne strategije".

Ivanin nepresušni izvor inspiracije pre svega je internet.

- Za dnevne zadatke često je dovoljno uraditi istraživanje po netu, popričati sa kolegama, uraditi par skica ili jednostavno sesti i razmisliti. Za velike ideje nažalost (ili na sreću),potrebno je mnogo više od toga. Čak iako nam nekad deluje da nam je ideja sinula sama od sebe, ona je ustvari rezultat svog akumuliranog prethodnog iskustva, razmišljanja, knjiga, filmova, šetnji, putovanja, snova, učenja…

Reklame

Ono o čemu razmišljaš sada, može za par godina da se pretvori u neku baš dobru ideju

Iako se kreativnost često dovodi u vezu samo sa poslovima na polju umetnosti, autorka projekta smatra da svako ko ume da razmišlja može biti kreativan, i inspirisan.

- Naše profesije su često rezultat naših predispozicija, ali kreativnost je kategorija koja je mnogo šira od umetnosti. U istoriji čovečanstva, najkreativniji ljudi verovatno su bili naučnici. Uzmimo za primer Alberta Ajnštajna i njegovu teoriju relativiteta, ili teoriju velikog praska, ili bilo koju teoriju nedokučivu standardnom malom ljudskom umu. Originalnost X vrednost = ∞ .

Ali to ne znači da moraš da budeš naučnik ili umetnik da bi bio kreativan.

Izdvojili smo za vas neke od omiljenih Ivaninih saveta. Proverite da li rade.

Više Ivaninih radova pogledajte ovde.

Kartica koja je prva nastala. Negde sam naletela na citat, imao je dosta smisla i poželela sam to da ilustrujem. Nakon toga sam ciljano tražila ovakve inspirativne rečenice. Neke je bilo lakše ilustrovati, neke teže, ali svaka je pritisnula neko dugmence u mojoj glavi.

Ovo je kartica za ljude koji imaju genijalne ideje koje zapisuju u svoje male beležnice koje nikad ne vide svetlost dana. Velika šteta. Izvršavanje ideja je mukotrpan proces u kom uspevaju samo najuporniji.

Ajnštajna sam već spomenula, njegovi citati su mi omiljeni. Ova kartica dobro objašnjava nastanak kreativne blokade. Ona umetnika stavlja u poziciju da ponovo razmotri gde se nalazi u kreativnom procesu i eventualno ga redefiniše.

Reklame

Da pakovanje ne prodaje proizvod, dosta proizvoda ne bi moralo ni da se pakuje. Ovo je jedan od načina na koji dizajn može da promeni svet. Ponesi svoj lep ceger u kupovinu i napuni ga pomorandžama.

Jedan od konkretnijih saveta u špilu, radi u 90% slučaja.

Pratite VICE na Facebooku, Twitteru i Instagramu