FYI.

This story is over 5 years old.

svět

Susret Trampa i Putina: Pet stvari na koje treba da obratite pažnju

Kada se sretnu Don i Vlad svašta može da se desi.
Tramp i Putin na APEC samitu u Danangu, Vijetnam, Novembar 2017. Fotografija: Rojters/Jorge Silva/File Photo

Prethodno objavljeno na VICE News.

Na prvi bileteralni samit Donalda Trampa i Vladimira Putina već je bačena senka kontroverze - nimalo nezanemarljivu ulogu u tome igra Trampova teška nedelja u Evropi tokom koje je napao NATO saveznike i uvredio britansku premijerku Terezu Mej.

Međutim Trampovi i Putinovi prijateljski odnos postali su dodatno opterećeni u petak, nakon što je američki specijalni tužilac optužio desetak ruskih bezbednjaka za navodno hakovanje mejlova demokrata i deljenje njihovih sadržaja u pokušaju da utiču na predsedničke izbore 2016.

Reklame

Bez posebno izdvojenih tema na agendi za ovaj samit, i sa mnogo otvorenih pitanja o kojima mogu da raspravljaju Tramp i Putin će održati sastanak iza zatvorenih vrata, a pratiće ga veoma javna konferencija za medije.

Kada se Don i Vlad sretnu, svašta može da se dogodi.

Evo na šta treba da obratite pažnju:

Mešanje u izbore i sajber rat

Zamenik državnog tužioca SAD Rod Rozentajn organizovao je konferenciju za štampu u petak ujutru kako bi saopštio da su podignute optužnice protiv ruskih vojnih obaveštajaca zbog mešanja u predsedničke izbore, zbog čega su demokrate zatražile od Trampa da otkaže susret sa Putinom.

Tramp, koji je očigledno brifovan o optužnicama ranije, upitan je u petak da li planira da suoči Putina sa optužbama za umešanost na izborima.

“Čvrsto ću postaviti pitanje", odgovorio je Tramp. Ali je predvideo da će Putin verovatno demantovati.

“Ne verujem da ćete dobiti 'O, da. Uradio sam to. Uhvatili ste me', rekao je Tramp. “Neće biti Peri Mejson, ne verujem."

Samit će, možda, biti ponovljena ranija "razmena" između Trampa i Putina. Nakon susreta na marginama G20 samita u Hamburgu prošle godine, Tramp je tvrdio da je pitao Putina o umešanosti u izbore, a zatim ozbiljno ponovio Putinove tvrdnje da Rusija nije uradila ništa slično.

“Predsednik Tramp će javno ukoriti Rusiju zbog umešanosti u izbore", napisao je Kris Vafer, dugogodišnji ekonomski analitičar u Moskvi u mejlu za VICE News. “Putin će možda ponovo demantovati umešanost, ili će samo delovati nezainteresovano. U oba slućaja reč je o dobro uvežbanoj predstavi."

Reklame

Uprkos teatralnosti, američki bezbednosni zvaničnici se nadaju da će Tramp držati čvrst stav. U petak šef obaveštajnih službi SAD Den Kouts upozorio je da su ruski agresivni sajber upadi "doslovno napali" digitalnu infrastrukturu Amerike.

“Svetlo za opasnost je ponovo crveno", rekao je Kouts.

Ukrajina

Američki vojni saveznici u NATO, grupa koja je bila kičma američko-evropske kolektivne bezbednosti još od Hladnog rata, izrazili su nervozu da bi Tramp mogao da odobri Putinu ustupke koji bi ih ostavili izloženim.

Tramp je na konferenciji za štampu, koju je održao u petak u Britaniji, rekao da će dvojica lidera pričati o ukrajinskoj krizi.

Rusija je aneksirala Krim početkom 2014. godine, što je izazvalo seriju ekonomskih sankcija od strane Evrope i SAD.

U petak, Tramp je okrivio svog prethodnika, Baraka Obamu, da je dozvolio Rusiji da se provuče sa Krimom - ali je odbio da govori o detaljima o tome kako će se suprostaviti sukobima u regionu.

“Da znam, ne bih vam rekao, jer bi nas sto stavilo u nepovoljan položaj", rekao je Tramp. "Videćemo kao će sve to da ispadne".

Sirija

Tramp je takođe rekao da će dva lidera pričati o Siriji i Bliskom istoku.

Rusija i Iran su se izdvojili kao najjača podrška sirijskog diktatora Bašara Asada, koji je zahvaljujući njima zadržao prevlast u krvavom građanskom ratu.

Američke trupe koje se bore protiv ISIS-a u Siriji ušle su u sukob sa ruskim plaćenicima u februaru, u kom je, kako navodno nastradalo 300 Rusa. Dva meseca kasnije Rusija je zapretila da će oboriti rakete koje su bile Trampov odgovor na korišćenje hemijskog oružja od strane Asadovih snaga.

Reklame

Ipak, dvojica lidera će imati mnogo više tema za razgovor od obostrane tenzije u Siriji. Uprkos tome što je rat protiv ISIS Trampov prioritet u spoljnoj politici, njegov tim mora da ponudi širu viziju rešenja problema u Siriji. Putin s druge strane želi da održi Asada na vlasti, što je pozicija koja je do nedavno bila neodbranjiva u SAD.

Sada, pitanje je da li će dvojica lidera uspeti da dođu do rešenja sirijskog sukoba - ili da naprave neku vrstu dogovora kada je reč o budućnosti ove zemlje.

Taj gasovod u Nemačkoj

Tramp se nedavno ostrvio na Nemačku zbog njihovog oslanjanja na ruske izvore energije i posebno se osvrnuo na projekat gasovoda Severni tok 2 .

“Nemačka je pod potpunom kontrolom Rusije", rekao je.

Trampov navodni stav protiv izvoza ruske energije teško da je prihvatljiv Putinu. Ruska ekonomija se oslanja na izvoz nafte i gasa, pogotovo na evropsko tržište.

Portparol Kremlja Dmitri Peskov momentalno je odgovorio Trampu.

“Ovo je ništa više nego pokušaj da se prisile evropski kupci da kupuju mnogo skuplji tečni gas od alternativnih izvora", rekao je Peskov.

Nuklearke

Obojica lidera ne kriju svoju ljubav prema nuklearnom naoružanju kao ni činjenicu da kontrolišu dva najveća svetska arsenala. Tramp je obećao da će proširiti i modernizovati američki nuklearni arsenal. Putin je, u međuvremenu, počeo da govori o “nevidljivom" nuklearnom oružju uz animaciju ruskih bojevih glava koje padaju na nešto što mnogo liči na Floridu.

Ali kada se sretnu u Helsinkiju najverovatnije će da razgovaraju o Nju start dogovoru iz 2011. godine, paktu koji je Tramp često ismevao.

Aktuelni sporazum ističe 2021. godine ali dva lidera mogu da donesu odluku da ga produže do 2026.

Tema o kojoj će, kako se očekuje, razgovarati - bilo da do produžetka sporazuma dođe, ili ne - svakako je smanjenje njihovog nuklearnog oružja.

“Proliferacija je bitna, mislim za mene, to je najveći problem na svetu, nuklearno oružje, najveći problem na svetu", rekao je Tramp u petak pre nego što je dodao da će razgovarati o tome sa Putinom “Ukoliko možemo da uradimo nešto da značajno smanjimo (nuklearno oružje), mislim idealno bi bilo da ga se rešimo, možda je to san, ali svakako da ću o ovoj temi razgovarati sa njim"