FYI.

This story is over 5 years old.

škola

Dizajnerka Dragana Ognjenović za VICE o novim školskim uniformama

Glavni motiv uvođenja obaveznih školskih uniformi je "ukidanje socijalnih razlika", navodi Ministarstvo prosvete. A šta predstavljaju nove uniforme koje je su pilot-projekat?
Fotografija: Marina Bugarčić

Ništa bolje ne ukazuje na početak jeseni kao žamor razdragane dece koja hrle ka školama i njihovih roditelja koji misle da su klinci željni znanja. A u stvari, jurcanje sa drugarima je, bar u početku, jedino što ih zanima. Ova jesen će za školarce biti posebna, jer su oni ta generacija koja bi trebalo da, posle nekoliko decenija, ponovo ponesu školske uniforme.

Glavni motiv za uvođenje školskih uniformi, kako Ministarstvo prosvete navodi, jeste "ukidanje socijalnih razlika". Prvom septembru prethodila je višemesečna debata o tome na koji će tačno način uniforme ukinuti pomenute razlike, posebno kada se uzme u obzir to da će iste koštati šest hiljada dinara po kompletu. Mesecima unazad smo mogli da vidimo i slušamo o tome zašto su uniforme dobre, zašto loše, ali i da li će zaista ukinuti sve primetnije ekonomske razlike među porodicama školaraca. A sa društenih mreža stižu neka zanimljiva pitanja:

Reklame

Prvog dana škole, prvaci osnovne škole "Sveti Sava" u Vrčinu su poput minijaturnih ljudi iz korporacija zablistali u plavim odelima i narandžastim kravatama. Nekadašnje uniforme koje su nosili njihovi roditelji, ili generacije pre njih, nisu bile ni nalik ovim, ali su sigurno na neki način odražavali tadašnje vreme i ideologiju.

Očigledno je zadatak školskih uniformi da popravi nešto što se u Srbiji godinama zanemaruje. I to jeste veliki pritisak. Zato smo porazgovarali sa poznatom dizajnerkom Draganom Ognjenović koja je prihvatila poziv Ministarstva prosvete i kreirala nove đačke uniforme, koje predstavljaju pilot projekat.

- U pitanju je pilot-projekat, da se vidi kako će se deca osećati u uniformama, dakle, nije im nametnuto kako će se oblačiti, a oni će moći da učestvuju u odabiru i osmišljavanju - kaže na početku razgovora Dragana Ognjenović.

VICE: U kakvom su Vam sećanju uniforme iz vaših školskih dana?

Dragana Ognjenović: Uniforme iz mojih školskih dana su bile teget, tamno-plave i bile su jednodelne. Sašivene od sintetičke tkanine.

Obzirom na to da živimo u potpuno drugačijem vremenu, šta Vas je inspirisalo za modele novih školskih uniformi?

Inspiracija za nove uniforme došla je iz razgovora sa decom iz raznih sredina. Bilo mi je važno da im se odeća dopada, jer su deca veliki kritičari i nije ih moguće naterati na bilo šta. Deca iz škole "Sveti Sava" iz Vrčina su, kao i njihovi roditelji, toplo primili uniforme. Mislim da su prilično adaptirani na tu ideju, jer se susreću sa uniformama u dečijim serijama koje se emituju na našoj televiziji, u reklamama. Deca prate modu, i imaju stav o odeći, iako to nama možda nekad ne izgleda tako. Naravno, konsultovala sam i sve moguće dostupne izvore. Uniforme u Evropi i svetu nisu novina, naprotiv, može se reći da su pre deo tradicije u obrazovanju. U Engleskoj su više formalne, dok su recimo u Japanu uvedene unforme koje su dosta savremenije.

Reklame

Fotografija: Marina Bugarčić

Šta mislite o tome da se školskim uniformama ukidaju socijalne razlike i da li mislite da ste dizajnom doprineli tome?

Apsolutno mislim da uniforme doprinose ukidanju socijalnih razlika. Odeća koju pojedina deca iz dobrostojećih porodica nose, danas je uglavnom preskupa za prosečnu srednju klasu, koja je u nestajanju. Važno je da uniforma može da se izabere i da će škole i roditelji učestvovati u tome, pa će tako sigurno moći da utiču na stil i detalje jednoobrazne odeće.

Uniforma je jedan od prvih vidljivih koraka kojim se odaje priznanje pripadnosti obrazovnoj ustanovi, znanju i školovanju. Nositi uniformu je pokazivanje ponosa članstvom u školskoj zajednici i činjenici da je čast biti učenik koji ima mogućnost i pravo da pohađa školu. Uniforma doprinosi zajedništvu, osećaju pripadnosti baš određenoj školi i kreira identitet kako učenika, tako škole i zajednice u kojoj se škola nalazi i olakšava integrisanje dece u novu zajednicu. Školska uniforma apostrofira personu i znanje, a ne socijalno poreklo i materijalne mogućnosti , koje se izražavaju i kupovinom skupih odevnih predmeta.

Kada su svi obučeni podjednako, možda je najvažnija činjenica da učenici ne moraju da budu pod pritiskom i ne brinu o tome kako izgleda njihova odeća. Nema takmičenja i pažnja nije usmerena na oblačenje u trendu, a ta činjenica oslobađa velikog pritiska učenike i roditelje. U sredinama koje nemaju uniforme, zabeleženo je izostajanje učenika koji su doživeli uvrede, između ostalog i na račun odeće i svog socijalnog porekla. Uniforme doprinose i bezbednosti, jer na ovaj način je i jednostavnije identifikovati nepoželjne osobe u školskom okruženju.

Reklame

Koliko je teže ili lakše kreirati garderobu za decu u odnosu na garderobu za odrasle i službenu odeću?

Uniforma je teška disciplina za dizajn, jer u sebi sadrži mnogo zahteva i potrebno je da pokrije i zadovolji mnoge aspekte. Neki od tih su različite osobine ljudskog tela, koje bi trebalo da budu prijatni osobi koja ih nosi, a ne da ističe nedostatke. Deca su čak i osetljivija od odraslih, i u tim godinama često imaju komplekse vezane za fizički izgled, što bi psiholozi mogli bolje da objasne. U tom smislu je zahtevnije kreirati nešto što će deci da se dopadne da odgovara različitim uzrastima, visinama i stasu. Mislim da se sve to manje potencira kada sva deca nose u školskim uslovima, pa je onda to manje uočljivo.

Zašto devojčice nose suknjice, a ne pantalone?

Anketirali smo devojčice prvog jedan Osnovne škole "Sveti Sava" iz Vrčina, a one su se opredelile za suknjice. Bile su im ponuđene i pantalonice, što mislim da je neophodno. Svako dete ima pravo na to.

Šta kažete ma primedbe da uniforme sputavaju decu da se u njima igraju?

Sva odeća se pere, pegla i održava, pa tako i ova. Meni ne deluje da će uniforme da sputavaju decu da se igraju, jer oni svakako i inače nose i pantalone i suknje i košulje, jedino što to sada izgleda oficijelno i zove se uniforma, pa izgleda kao da se u ovim pantalonama ne igra fudbal, a u drugima da.

Oni se nisu sada susreli sa nečim što inače ne nose. Košulje pantalone i suknje sigurno nose, samo možda ne u toj boji.

Još na VICE.com:

Srednjoškolke iz Beograda o rakunima, pravilima oblačenja i poštovanju škole

Vraćaju se školske kecelje? Evo šta kažu oni koji su ih nosili

Išla sam u šoping sa beogradskim tinejdžerkama da ocenimo kakva je moda