Uznemiravajuće fotografije opisuju teškoće radne snage širom sveta
Zhang Huan, Podići nivo vode u ribljen jezeru, 1997. Ljubaznošću autora i 21c Museum Hotela

FYI.

This story is over 5 years old.

Fotografija

Uznemiravajuće fotografije opisuju teškoće radne snage širom sveta

Izložba fotografija „Labor & Materials“ prokazuje naše sve veće poverenje koje ukazujemo kompjuterima i tehnologiji.

Ovaj članak je prvobitno objavljen na VICE US.

Preko moćnih fotografija radnika širom sveta izložba „Labor & Materials“ istražuje evoluciju rada i industrije u 21 veku. Umetnine koje variraju od kolaža do fotografija, izložba istražuje kako su brojni sistemi i brzina tehnologije uticala na proizvodnju robe i usluga. Njen cilj je da razotkrije veo koji postoji oko nejednakosti širom sveta vezanog za proizvodnju modernih udobnosti kao što su pametni telefoni i kompjuteri.

Reklame

Umetnost prikazana u ovoj multimedijalnoj izložbi skreće pažnju na kontradiktorsnosti modernizacije i njene očekivane efikasnosti. Ujedno postavlja pitanje: „Preko čijih leđa taj proces ide?“

Piter Hugo, Abdulai Yahaya, Agbogbloshie Market, Accra, Ghana, 2010.

Preko radne snage i materije dobijamo jedan intiman pogled na život i uslove za rad koje je uhvatilo petnaest internacionalnih fotografa.Među različitim radnicima nalaze se i fotografije Pitera Huga sa bazom u Južnoj Africi, i Zanele Muhol koja nudi fotografije radnika koji su često u senci ili su ignorisani. Dodatno, fotografije Alehandra Kartagine izoštravaju pogled na nedostatke normalnog javnog prevoza u Monteriju, Meksiko, sa fotografijama iz vazduha na kojima su stoperi u krevetima prikolica kombija. Pjer Gonorizoštrava svoja sočiva na rudare iz španske regije Asturijas. A proslavljeni pekinški fotograf Zang Huan hvata ruralne radnike u poetskom poduhvatu ka zaposlenju i broju tela koje napajaju energijom neku industriju.

Pijer Gonor, Miroslaw, 2009

Izložba „Labor&Material“ je otvorena za javnost u 21c Museum Hotel-u u Bentonvilu, Arkansazu – sedištu nastanka Volmarta. Fokus izložbe o globalnim masovnim industrijama postavljaju pitanje kako može izgledati radna snaga u budućnosti implicirajući na naše konzumerističke navike. Putem mejla pričali smo sa autorkom Alis Grej Stajts o viziji i bezvremenosti izložbe.

VICE: Kako si izabrala fotografije za izložbu?
Alis Grej Stajts: Sve fotografije uključene u izložbu „Labor&Material“ kao i svi umetnici i umetnice prošli su selekciju jer su se angažovali u obraćanju temi industrije, tehnologije i uslova za rad danas, tokom perioda rapidne i duboke globalne promene.

Reklame

Mnogi radovi na izložbi su ikonični. Možeš li nam pričati o fotografijama Znaga Huana i Zanele Muholi?
Znag Huan, koji je napustio svoju ruralnu sredini u poteri za obrazovanjem u Pekingu, stekao je internacionalnu slavu zbog svoje zahtevne izvođačke umetnosti, koja spaja savremena saznanja o identitetu sa prirodom, istorijom, politikom i radnom snagu. U radu „Podići nivo vode u ribljem jezeru“ izvođači se intimno spajaju sa okruženjem, i povezuju se sa efemernim radom – dodavanjem dovoljno tela u riblje jezero da bi podigao nivo vode za metar – što implicira na vreme i trud koji je potreban da bi se odigrala značajna promena.

U svojoj seriji fotografija Masa i Mina Zanel Muholi okreće kameru ka sebi i svojoj porodici: „Projekat se zasniva na životnoj priči moje majke. Oživela sam u svom sećanju i odala poštu njenoj pripitomljenoj ulozi kao radnice koja je služila jednu familiju 42 godine. Serija fotografija odaje priznanje svim kućnim pomoćnicama širom sveta koje nastavljaju da rade sa dostojanstvom dok su često izložene fizičkom, finansijskom i emotivnom zlostavljanju na njihovim radnim mestima. Muhilina serija stavlja u istorijsku perspektivu rad svoje majke i drugih crnih žena koje su bile i nastavljaju da budu zarobljene u sistemu koji kontroliše crnu žensku radnu snagu.

Šta ovu izložbu čini aktuelnom?

Sadašnja automatizacija radne snage širom sveta je tema sve učestalijih rasprava, kao što su zabrinutost vezana za pristup poslovima, robi i uslugama u vremenu u kome se povećava socioekonomska nejednakost. Merila, obim i brzina tehnološke inovacije najavljuju jedinstvene promene u tome ko, kako i preko koga su roba i usluge proizvedene i prižene. Ekonomisti opisaju eksploziju radikalnosti novih platforma i proizvoda koji se pojavljuju u digitalnom dobu - roboti i i druge forme automatizovane radne snage, kola bez vozača, 3D štampanje, eksploziju bita i pikslea koji se prenose preko interneta, i rastuću globalnu mrežu trgovine prevoženu transportnim kontejnerima - kao tačke preloma: ovo je vreme u istoriji čovečanstva kada je način na koji radimo i živimo iz korena promenjen. Kako izgleda ta taćka preloma? Kako će rasprostranjena transformacija trgovine i konzumiranja uticati na materijalna dobra i poslove, na informacije i infrastrukturu?

Reklame

Zanele Muholi, Massa and Minah II, 2008

Zanele Muholi, Massa and Minah I, 2008

Alejandro Cartagena, Car Poolers #14, 2011–2012

Alejandro Cartagena, Car Poolers #26, 2011–2012

Purdy Eaton, American Habitat 2, 2009.

Purdy Eaton, American Habitat 2, 2009