FYI.

This story is over 5 years old.

politika

Top pet srpskih političara sa najdužom funkcionerskom apstinencijom

Treba to izdržati. Za dobre partijske vojnike, posle toga, samo nebo je granica.
Foto via wiki.commons/ korisnik Bruno Toič, MORS

Ponovno okupljanje kultnih bendova u teoriji uvek zvuči sjajno. Sve dok ih ne vidite kako se, istrošeni i švorc, trude da budu oni stari, i više nego što je objektivno potrebno. Slično je i sa foteljama na srpskoj političkoj sceni. Nakon decenijske vladavine demokrata i njihovih partnera na svim funkcionerskim top listama u zemlji, uvek surova publika odlučila je da oni nisu Bajaga i da je vreme da pauziraju i razmisle o sledećim albumima.

Reklame

Kada vam je scena zatvorena, ne prati vetrove svetskih trendova i ne daje minimalne šanse mladim bendovima, jedino osveženje tada može biti novi, 97. po redu album Riblje Čorbe. Tako je i srpska politička scena napravila skoro pa pun krug, i sada na funkcionerskim top listama gledamo nova-stara imena. Međutim, ni taj povratak na veliku scenu nije toliko gladak koliko može da zvuči. Pritisak publike još je veći, prati se svaki korak, a eventualni eksces, skandal ili nepromišljena izjava i te kako može da utiče na rangiranje, bez obzira na to koliko je muzika dobra ili loša. Glavnu reč, zna se, vodi menadžer.

Stoga sam jednom kratkom i brzopletom analizom biografija srpskih političara - koja se, već za pola sata može proširiti i doraditi - pokušao da utvrdim koji su to političari najduže izdržali bez ijedne funkcije i "platili veoma visoku cenu", kako to kaže Aleksandar Vučić sa funkcije premijera, novoizabranog predsednika Srbije, predsednika Srpske napredne stranke i koordinatora svih službi bezbednosti. Očigledno je da premijer zna o čemu govori.

Evo i naše top liste političara koji su između dve udobne fotelje prolazili kroz golgotu apstinencije:

5. Bratislav Gašić a.k.a Bata Santos

Uskoro pa pedesetogodišnjak iz Kruševca, vlasnik preduzeća "Santos" - u čijem sastavu funkcioniše televizija "Plus" i "Santos" proizvodnja čaja, nat proizvoda i kafe - izabran je za gradonačelnika Kruševca 2012. godine, iste godine kada je imenovan ii za potpredsednika Srpske napredne stranke. Sledeće godine, dobio je položaj predsednika Upravnog odbora JP "Srbijagas" Novi Sad. Sa mesta gradonačelnika Kruševca 2014. godine odlazi pravo na funkciju ministra odbrane na kome se nije zadržao duže od godinu i po dana. Nakon afere "Helikopter" i odlučnosti premijera Vučića da "ne da Batu" zbog te tragedije, ministar Gašić je u Trsteniku uputio neumesan, seksistički komentar novinarki koja je čučnula ispred njega kako ne bi zaklanjala kolege snimatelje iza nje.

Reklame

- Što volim ove novinarke koje ovako lako kleknu - izgovorio je Gašić uz osmeh, koji je brzo nestao sa njegovog lica. Posle višenedeljnog natezanja oko toga šta će se desiti, premijer Vučić obavestio je javnost da Gašić više neće biti ministar jer "ne možemo napredovati ako se tako ophodimo prema ženama."

Juče je, pak, premijer potvrdio da se Gašić u velikom stilu vraća na ni manje ni više nego mesto direktora BIA (Bezbednosno-informativne agencije), posle godinu i po dana "plaćanja visoke cene" za prethodnu aferu i nemanja nijedne funkcije.

APSTINENCIJA: GODINU I PO DANA

PLAĆENA CENA: VISOKA

4. Zoran Babić a.k.a Babić

Diplomirani mašinski inženjer iz Vrnjačke Banje u JP Beli Izvor obavljao je niz funkcija - od šefa sektora do tehničkog direktora. Odlukom Vlade, u periodu od avgusta do decembra 2008. godine, postavljen je za člana Privremenog organa opštine Vrnjačka Banja. Na izborima 2008. godine izabran je za narodnog poslanika na listi Srpske radikalne stranke.

Kao i veći deo SRS-a iste godine prelazi u popularniji bend - Srpska napredna stranka. Nakon izbora 2012, na funkciji je šefa poslaničke grupe SNS-a, na kojoj je ostao je i posle izbora 2014. godine. Umeo je da solira u nastupima, a njegovi govori o fizičkom i mentalnom divljenju premijeru, kao i o bespilotnim "vazduplohovima" zauvek su ostali u skupštinskim stenogramima, voleli vi to ili ne.

U septembru 2013. je izabran za predsednika Vaterpolo saveza Srbije, a tu funkciju napušta dva meseca kasnije, posle odluke Aleksandra Vučića da članovi SNS-a ne treba da imaju duple funkcije. Za mnoge je bilo veliko iznenađenje što se na izborima 2016. godine nije našao na listi stranke, ali mnogo manje nego imenovanje na mesto direktora "Koridora Srbije" godinu dana kasnije, taman kada je gotovo iščezao iz pamćenja javnosti.

Reklame

APSTINENCIJA: GODINU DANA

PLAĆENA CENA: MOGLO JE I GORE

3. Velimir Ilić a.k.a Velja

Naturbulentija karijera na našoj maloj top listi. Često puta menjao sastave i bio izbačen iz stranaka, pa čak i onih koje je sam osnovao: počeo je, a gde drugde nego u SPO-u,odakle su ga izbacili 1997. pa je osnovao pokret "Srbija zajedno", iz koga je takođe isključen, pa je osnovao Novu Srbiju. Krajem devedesetih, dva puta biran za gradonačelnika Čačka. Tokom NATO bombardovanja 1999. organizovao je proteste i prozivao je vojsku zbog stacioniranja u gradskim naseljima, pa je stigao na poternice tadašnje vlasti i kao pravi hajduk, skoro mesec i po dana proveo krijući se u šumama na planini Jelici. Predvodio je Čačane u petooktobarskom pohodu na Miloševićev režim. Ostaće upamćen po fizičkim i verbalnim napadima na novinare i neistomišljenike.

Na prvu značajniju državnu funkciju je imenovan 2004. godine, pošto je odbio da bude potpredsednik vlade Zorana Đinđića - ministar za kapitalne investicije u prvoj vladi Vojislava Koštunice gde je ostao to 2007. godine. Iste godine, u drugoj Koštuničinoj vladi imenovan za ministra infrastrukture.

Posle izbora 2008. godine degradira na funkciju narodnog poslanika do 2012. kada je ponovo ušao u sastav DS-SPS Vlade kao ministar građevinarstva i urbanizma. Na izbore 2012. izlazi na listi SNS-a i potom dobija mesto ministra bez porfelja zaduženog za vanredne situacije.

Velimir Ilić prve mesece ove godine provodi u oštrom sukobu sa aktuelnom vlašću optužujući da mu je obećano mesto direktora Koridora, koje je, ispostavilo se, bilo rezevisano za Zorana Babića (vidi pod br. 4).

Reklame

APSTINENCIJA: 4 GODINE (2008-2012)

PLAĆENA CENA: SKORO PA MUČENJE

2. Goran Knežević

Još jedna od turbulentnih biografija sa naše liste. Aktuelni ministar privrede i član predsedništva Srpske napredne stranke je nakon petooktobarskih promena 2000. godine bio član Demokratske stranke, kada je i izabran za predsednika Izvršnog odbora Skupštine opštine Zrenjanin. Na lokalnim izborima 2004. izabran je za predsednika opštine Zrenjanin. Četiri godine kasnije, ponovo je izglasan za čelnog čoveka grada, ali tada kao gradonačelnik.

Ali kolo političke sreće se, izgleda, brzo okreće, pa je u oktobru 2008. godine uhapšen u akciji protiv članova "građevinske mafije" zbog sumnje da je zloupotrebio službeni položaj, primao i davao mito. U pritvoru je bio 13 meseci, a onda je pušten da se brani sa slobode. U međuvremenu, aprila 2009. smenjen je sa funkcije gradonačelnika.

Početkom 2010. pristupio je Srpskoj naprednoj stranci. U julu 2012. godine u novoj Vladi Srbije postao je ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, a smenjen sa mesta ministra u procesu rekonstrukcije Vlade u avgustu 2013. Član je odbora direktora NIS-a, kao zastupnik manjinskog vlasnika - Republike Srbije.

U prvoj Vučićevoj vladi za njega nije bilo mesta, ali je početkom avgusta 2016. izabran za ministra privrede.

APSTINENCIJA: ČETIRI PLUS TRI GODINE (2008 - 2012: 2013 - 2016)

PLAĆENA CENA: VISOKA KAO AVALA

1. Nikola Selaković

Najmlađe i najperspektivnije ime na listi. Mladi Selaković se 2001. godine učlanio u Srpsku radikalnu stranku, pa u Srpsku naprednu stranku 2008. godine. Četiri godina kasnije, izabran je za potpredsednika stranke, što od 2016. godine nije, ali je izabran za član Predsedništva.

Reklame

Pri formiranju Vlade 2012. godine, postavljen je na mesto ministra pravde i državne uprave, a nakon vanrednih izbora 2014. ostao je na mestu ministra pravde sve do avgusta 2016. godine, gde za njega nije bilo mesta u novoj vladi Srbije.

Pošto Selaković nije najavio povlačenje iz političkog života, već skoro godinu dana sa nestrpljenjem se očekuje gde će se naći novo mesto za mladog političara. Poslednjih dana se sve više spekuliše da je upravo za njega rezervisano mesto premijera koje treba naslediti od Aleksandra Vučića.

Uzevši u obzir godine, energiju, želju za dokazivanjem i količinu neizdrža koju to sa sobom nosi, dodelili smo mu prvo mesto na ovoj listi.

APSTINENCIJA: MANJE OD GODINU DANA BEZ FUNKCIJE

PLAĆENA CENA: MLAD JE, IZDRŽAĆE

Još na VICE.com:

Svi direktori BIA

Kako da postanete počasni građanin u Srbiji

Ambasador, tabloid i nediplomatski rečnik