politika

Ko je Aljbin Kurti - "iznenađujući" pobednik izbora na Kosovu

Nekada je predvodio demonstracije protiv Miloševića, podržavao OVK, kasnije se borio protiv Tačija i Haradinaja. Poznat kao borac protiv korupcije, a za prava radnika. Najavljuje saradnju sa Srbima sa Kosova, ne iz Beograda.
kurti predizborni plakat
Albin Kurti promo

Pobeda pokreta “Samopredeljenje” na upravo završenim vanrednim parlamentarnim izborima na Kosovu, nije iznenađenje. Kako je i sam lider pokreta Aljbin Kurti kazao, strpljivo su godinama gradili imidž boraca protiv korupcije i nepotizma, kao i protiv vladajućih stranaka, koje vode nekadašnji pripadnici OVK Hašim Tači i Ramuš Haradinaj. Ono što se neretko zaboravlja je činjenica da je i sam Kurti bio deo OVK, ali ne sa puškom, već u političkom smislu, jer je u vreme sukobu na Kosovu bio član kabineta Adema Demaćija tadašnjeg političkog predstavnika OVK u Prištini.

Reklame

Aljbin Kurti je uglavnom poznat po svom opozicionom delovanju, bilo da su mu protivnici bili Slobodan Milošević, vlast u Prištini ili UNMIK. Protiv svih njih je organizovao demonstracije, koje su uglavnom bile nenasilne, ali je bilo i onih kada su on i njegove pristalice prevrtali vozila međunarodnih organizacija na Kosovu, tukli se sa policijom. Posebno se pamte akcije u Skupštini Kosova, kada su članovi pokreta Samoopredeljenenje zasipali salu suzavcem i na taj način protestvovali zbog tema rasprave (razgraničenje Kosova i Crne Gore i formiranje Zajednice srpskih opština ). Aljbin Kurti smatra da Kosovo nije smelo da prepusti ni pedalj zemlje Crnoj Gori, a o mogućem razgraničenju Kosova i Srbije imao je još tvrđi stav. Kurti je više puta isticao da bi trebalo napraviti Veliku Albaniju, a na njegovim skupovima su uvek zastave Albanije, a ne Kosova. Ukoliko postane premijer Kosova, ipak će morati da nastavi pregovore sa zvaničnim Beogradom, ali je pitanje čime će usloviti dijalog i o čemu će pregovarati, ako ostane čvrsto pri svojim stavovima.

Za svaki dosadašnji sporazum iz Brisela, koji su dogovorili Beograd i Priština, tvrdio je da su na štetu Albanaca, posebno apostrofirajući Zajednicu srpskih opština, govoreći da ako se formira iz nje će nastati nova Republika Srpska. Doduše, pomenuta zajednica nije ni formirana, iako su godine prošle od tog dogovora.

Ipak, ono na šta je Kurti najviše fokusiran u svom političkom delovanju je borba protiv korupcije. Taj koncept je bio prisutan i u predizbornoj kampanji u kojoj je obećao da će se obračunati sa svim dosadašnjim predstavnicima vlasti, optužujući ih za nepotizam, korupciju i kriminal. Takođe, obećao je da će se zalagati za poštovanje ljudskih prava, a u predizbornim spotovima je uloga žena bila istaknuta i borba za poboljšanje njihovog položaja.

Reklame

Naglašava se da će se zalagati za prava radnika, za podizanje standarda, a poseban je osvrt i na unapređenje kulture.

Kurti je inače otvoren ka medijima, odgovara i na „škakljiva“ pitanja, što je doprinelu imidzu nekog ko nema šta da krije, za razliku od gomile balkanskih političara. Kao novinarka iz Kosovske Mitrovice sa ga nekoliko puta srela i uvek je bio pristojan, vaspitan i čvrst u odbrani svojih stavova.

Mediji na srpskom jeziku uglavnom ga pamte kao lidera studentskih demonstracija u Prištini devedesetih godina, sa posebnim osvrtom na priču da je za vreme rata probao da napusti Kosovo prerušen u ženu. Uhapšen je i u zatvoru u Srbiji je bio dve godine, sve do amnestije koju je potpisao Vojislav Koštunica.

1570524339087-mladi-aljbin-kurti

Aljbin Kurti krajem devedesetih godina

I pored biografije koja je puna raznih demostracija, hapšenja i premlaćivanja, Aljbin Kurti je radio na terenu, pokušavajući da popularizuje pokret Samoopredeljenje. Dobar deo njegovih glasača su mladi ljudi, koji nisu ni bili rođeni devedesetih godina i kojima se dopada priča o Kosovu na kome neće više biti međunarodnih organizacija. Ni UNMIK-a,i EULEX-a ni KFOR-a. Kurti veruje da su „Kosova dovoljno sposobni, da sami vode svoju državu“. Posebno je isticao da su pomenute organizacije i raznorazni predstavnici stranih zemalja podržavali Haradinaja i Tačija u „uništavanju institucija Kosova i korupciji“.

Možda zbog svega ovoga nema nekih velikih izliva oduševljenja kod pomenutih predstavnika međunarodnih organizacija i ambasada u Prištini, zbog pobede Samoopredeljenja. Ipak, neretko se u privatnim razgovorima može čuti, kako je Kurti „američki čovek“ tj. Da su SAD želele njega da vide na premijerskom mestu i da hoće da lagano sklone sa političke scene duboko komprovitovane takozvane lidere ratne koalicije. A iako on sam nije jedan od tih lidera, Kurti ima odlične odnose sa delom veterana OVK.

Reklame

U svom dugogodišnjem političkom delovanju Aljbin Kurti nije odustajao od svojih stavova, ali je umeo da ih koriguje. Ume da ublaži retoriku, koja je nekada bila izuzetno oštra, a umeo je i da prilagodi imidž buntovnika u farmerkama i duksu, do ozbiljnog političara u odelu i kravati. Novinari su ga upoređivali ranije sa Vojislavom Šešeljem, pa sa Čedomirom Jovanovićem, a neki su tvrdili i da je kosovski Zoran Đinđić.

Kurti pripada mlađoj generaciji kosovskih političara, koji su obrazovani, žele da modernizuju kosovsko društvo, ali se nikad ne odriče tradicije.

Završio je elektrotehnički fakultet u Prištini, a oženjen je Norvežankom.

I dok se ovaj tekst odnosi na verovatno budućeg premijera Kosova, ne treba smetnuti s uma, da je neophodno da Samoopredeljenje napravi koaliciju sa još nekom partijom, da bi imali neophodnu većinu u Skupštini Kosova, da bi postao premijer. Aljbin Kurti je već najavio da će razgovaratisa Demokratskim savezom Kosova, koja je po osvojenim glasovima odmah iza Samoopredeljenja, a čiji kandidat za premijerku je Vjosa Osmani. Ona je sa druge strane rekla, da želi da sačeka zvanične rezultate, a oni koji je dobro poznaju, kažu da će se boriti da postane premijerka, ukoliko bude i najmanjih šansi za tako nešto. Sa druge strane, hoće li ova koalicija koju najavljuju svi analitičari pozvati predstavnike Srpske liste da im se pridruže ostaje da se vidi. Inače, po Ustavu Kosova srpskoj zajednici je garantovano jedno ministarsko mesto, kao i dva pomoćnika ministra. Kurti je ranije govorio da želi da sarađuje sa Srbima, ali bez mešanja Beograda. Najavio je i „pokretanje unutrašnjeg dijaloga sa Srbima“, misleći na one sa Kosova, nikako iz Srbije.

U razgovoru sa građanima srpske nacionalnosti o Aljbinu Kurtiju, prvo se primeti da ne znaju mnogo o njemu, a da ga se ne plaše, jer nema ratnu prošlost. Sa te strane, možda ima šansu da im se približi, ali npr. njegovi stavovi o velikoj Albaniji bi mogli da budu ogromna prepreka za neku saradnju.