Fotografije koje pokazuju koliko je siv život ribara u Africi

FYI.

This story is over 5 years old.

Fotografija

Fotografije koje pokazuju koliko je siv život ribara u Africi

Žene deca, komšije, rođaci, svi oni dolaze da pomognu, vukući konopce i mumlajući istu pesmu sve vreme.

Tudor Vintiloiu radio je kao fotožurnalista u mejnstrim medijima osam godina, ali poznat je po svojim inovativnim fotografskim projektima sa putovanja i odmora u zemljama Afrike, Latinske Amerike i Azije. On posećuje ove zemlje zato što voli kulturni šok i slobodu, ali takođe zato što "u Africi, možeš da živiš mesec dana sa istom količinom novca koju bi na evropskom priobalju potrošio za nedelju dana".

Reklame

U Gani su ga oduševili kontrasti – oni između bogatih, obrazovanih građana i onih koji žive od minimalnih prihoda, od pecanja – ili činjenica da "iako je Akra, glavni grad Gane koji se pruža duž Atlantske obale, ima milja i milja plaže koje se koriste kao deponije. To je blago za nekretnine zakopano ispod svog tog smeća." Tudor je bio tamo skoro četiri meseca, između 2013. i 2014. Zaposlila ga je jedna firma za komunikaciju da uradi neke fotografije za kampanju lokalnog političara, a u slobodno vreme, dokumentovao je zajednicu lokalnih ribara. Tamo ima million i po ljudi čiji prihodi zavise jedino od ribarstva.

Istorijski značaj mesta učinio je atmosferu pomalo teškom. Na primer, Džejmstaun, jedan od najsiromašnijih krajeva glavnog grada, bio je luka za brodove koji su odvozili robove u Novi svet. "Zadržali su utvrđenja, dvorce i podrume koje su Evropljani sagradili u 17. veku, u kojima su ljude pretvarali u životinje. To je bolna istorija koja je ostavila veoma duboke ožiljke. Kao Evropljanin možete biti ozlejeđeni prema tome što se tamo dešavalo. Za neke sam, dok mi je kamera bila oko vrata, bio beli Evropljanin koji nastavlja da ih eksploatiše koristeću druge alate", kaže.

Srećom, bilo je više onih koji su se sa Tudorom sprijateljili kada su ga upoznali, i pristali da na to da ih fotka. U Gani, ribari se oslanjaju jedni na druge, bez obzira na konkurentni broj brodova koji se pojavljuju na forografijama: "Žene, deca, komšije , rođaci svi oni dolaze da pomognu, vukući konopce i mumlajući istu pesmu sve vreme."

Reklame

Pratite VICE na Facebooku, Twitteru i Instagramu