Politika

BioNTech kažu da će COVID vakcine 'najverovatnije' štititi i od novih mutacija

Čak i ako nova vakcina bude potrebna, ona će moći da bude spremna za šest nedelja, rekao je Ur Šahin, koosnivač BioNTech-a.
Doctor holding Pfizer BioNtech vaccine and syringe to protect against coronavirus COVID-19 disease.​
Doktor drži Pfizer BioNtech vakcinu i iglu. Photo: lakshmiprasad S / Alamy Stock Photo

Jedan od čelnika nemačke farma kompanije koja je razvila vodeću vakcinu protiv korona virusa rekao je u utorak da je ubeđen da će ona funkcionisati i protiv novih mutacija ovog virusa čija je pojava zabrinula mnoge širom sveta, a jedna od kojih se ubrzano širi Ujedinjenim Kraljevstvom.

Koosnivač BioNTech-a Ur Šahin rekao je da, ukoliko to bude potrebno, ova kompanija može da proizvede novu vakcinu koja bi odgovarala datoj mutaciji na virusu u roku od šest nedelja - iako bi dobijanje neophodnih dozvola za distribuciju verovatno potrajalo duže.

Reklame

“U ovom trenutku ne znamo da li naša vakcina takođe obezbeđuje zaštitu i od ovih novih varijanti”, rekao je Šahin na konferenciji za medije, samo dan nakon što je EU odobrila upotrebu ove vakcine.

“Posmatrano sa naučne strane, najverovatnije je da će imuni odgovor koji dobijamo vakcinacijom ovom vakcinom takođe moći da se izbori i sa novim varijantama virusa.”

Šahin je rekao da ova nova varijanta iz Ujedinjenog Kraljevstva - za koju su medicinski stručnjaci u Britaniji upozorili da bi mogla da bude 70 posto prenosivija od prve verzije ovog virusa - ima devet mutacija, a ne jednu, kako je inače učestalo.

Uprkos tome, on je rekao da bi njihova postojeća vakcina, koju je su razvili u saradnji sa američkom farmaceutskom kompanijom Pfizer i dalje trebalo da bude efektivna, i to jer ova nova varijanta “sastoji se od više od 1,000 amino kiselina, a samo devet su promenjene. To znači da je 99 posto ovog proteina i dalje isto.”

Ukoliko bi nova vakcina zaista bila neophodna, on kaže da bi uz pomoć tehnologije koju je razvila njegova kompanija nova vakcina mogla da bude razvijena u roku od šest nedelja.

Brzina širenja ove nove mutacije, koja je po prvi put detektovana u septembru, uznemirila je mnoge, a vlada UK uvela je tim povodom policijski čas u mnogim velikim delovima države, uključujući i u Londonu u vreme Božića. Neke države takođe su uvele restrikcije putovanja u UK. Eksperti su upozorili da bi ovakve mere uskoro mogle biti proširene i na čitavu Englesku.

Reklame

Ova nova mutacija zaslužna je za oko dve trećine novih slučajeva zaraze u Londonu, ali nema dokaza da je klinička slika osoba zaraženih ovom mutacijom ozbiljnija u odnosu na prvobitni virus.

Francuska je uvela 48-časovnu zabranu teretnim vozilima da ulaze u državu iz UK, što je rezultiralo haosom na rutama koje ova vozila koriste širom Evrope. Ipak, zvaničnik BioNTech-a Šon Meret rekao je u utorak da ne očekuje da će dolaziti do zastoja kada govorimo o snabdevanju UK vakcinom. Tamo je od ponedeljka više od 500,000 ljudi već primilo svoju prvu dozu vakcine.

“Postoje i druge rute koje nisu Evrotunel”, rekao je on.

Nakon što je EU odobrila vakcinu u ponedeljak, zvaničnici su početak programa vakcinacije zakazali za nakon Božića.