FYI.

This story is over 5 years old.

dojenje

Heer - klupa za udobno dojenje u javnosti

Nikola, Ivana i Filip osmislili su klupu koja će pomoći mnogim mamama.
Skrinšot

Nikola Knežević je industrijski dizajner, umetnik i profesor na Fakultetu Primenjenih Umetnosti u Beogradu. Ivana Preiss je iz Zagreba, Filip Vasić iz Beograda, a zajedno su suosnivači kreativnog studija kroz koji objedinjuju svoja znanja i strasti iz domena dizajna, marketinga, digitalnih tehnologija i društvenih istraživaja. Jedno od njihovih najnovijih izuma je klupa na kojoj mame mogu nesmetano da doje bebe.

Reklame

Kako kažu, sve je počelo posle incidenta u kome je jedna žena bila izložena neprijatnostima zbog toga što je dojila bebu na javnom mestu, pa im je osnovna ideja spontano sinula već na samom početku. Bili su uznemireni i zaključili da je problem dublji od puke deklaracije da dojenje treba da postane normalno tamo gde sticajem raznih društvenih i kulturnih okolnosti to još nije. Rešili su da učine neke međukorake jer se norme, navike i ponašanje ne mogu promeniti preko noći i misle da je ključ - dizajn. Sproveli su prvo istraživanje koje je pokazalo da su na dobrom tragu i da ovo zapravo nije samo ideološko pitanje emancipacije, već i praktična potreba ogromnog broja majki. Kasnija istraživanja su to samo potvrđivala.

Pričala sam sa Ivanom iz ovog dizajnerskog tima o klupici, njenim namenama i gde će se sve nalaziti.

VICE: Ćao Ivana, kako ste uopšte došli do ovog finalnog dizajna?
Posle izvesnog vremena tokom kojih smo često diskutovali o raznim aspektima dizajna, predstavio nam je dizajnersko rešenje kojim smo bili oduševljeni. Razvoj proizvoda je komplikovan i skup proces i trebalo je dosta truda da bismo dizajn konačno pretvorili u potpuno funkcionalan proizvod, ali smo sve vreme čvrsto verovali da radimo pravu stvar. Klupicu za dojenje smo nazvali heer i ona je ovih dana prvi put predstavljena javnosti na izložbi 100% Design u Londonu. Zahvalni smo svima koji su nas od samog početka podržavali - prijateljima, saradnicima i naročito svim onim majkama koje su nam otvoreno govorile o svojim osećanjima, potrebama i stavovima.

Reklame

Koji su, po vama, glavni problemi koje žene imaju kod dojenja u javnosti i čemu sve služi ova klupica?
Pre svega, bebama je, da bi prihvatile mleko, potreban mir, a pokreti u okolini ih uznemiruju. S druge strane, majke dojenje smatraju intimnim činom što je takođe razlog da biraju mirnija i zaklonjenija mesta. Ovo nije samo pitanje stida koji društvo na razne načine nameće ženama u vezi sa telom, već i pitanje njihovog ličnog osećaja udobnosti.

Na žalost, javni prostori retko nude mesto na kome je moguće pomiriti ove potrebe. Rezultat je često upravo to da ih majke koje doje izbegavaju, ponekad žrtvujući neke bitne aspekte svog društvenog i profesionalnog života. U retkim slučajevima gde postoje posebna mesta za dojenje, reč je klaustrofobičnim, izolovanim i obično ne previše čistim mestima. Majke tamo odlaze jer nemaju drugog izbora. Za to vreme moraju da nadju nekog da se brine o drugom detetu. Ako su u društvu, moraju da se razdvoje.

Naša klupica služi da majkama i bebama obezbedi mir, a da ih u isto vreme ne tera sa javnih mesta. Ergonomski je dizajnirana da bude udobna, okreće se tako da štiti od pogleda i stvara osećaj zaštićenosti, ali čuva i osećaj da ste prisutni. Daje mogućnost osobama u čijem je majka društvu da ostanu sa njom, a majkama da paze na svoje drugo dete dok doje. Uz to, klupica se i blago ljulja što pomaže da se dete lakše uspava.

U kojim gradovima će sve biti postavljena i kako funkcioniše postavljanje?
Klupicu smo obznanili pre svega nekoliko dana, tako da za sada još nismo primali narudžbine. Međutim, uskoro počinjemo i s obzirom da su reakcije veoma pozitivne očekujemo ih sa raznih strana sveta.

Da li u svetu postoji nešto slično?
Bilo je pokušaja da se za dojenje obezbede posebna mesta tako što su obične klupe ili sedišta obeležavana kao mesta za dojenje. U Švajcarskoj su na jednu klupu dodali neku vrstu zavese koja štiti od pogleda. Postoje montažne kabine poput onih za presvlačenje. Ali ovo je prvi put da je rešenje pronađeno zahvaljujući dobrom i promišljenom dizajnu u čijem središtu su potrebe korisnika. Reč je zaista o originalnom izumu.

Kome je sve namenjena ova klupa?
Namenjena je majkama i bebama. Namenjena i svima onima kojima je do njihove dobrobiti stalo. Smatramo da će klupica naći široku primenu, ali pre svega na mestima gde se okuplja veliki broj ljudi kao što su aerodromi, železničke i autobuske stanice, trgovački centri, poslovne zgrade, javne ustanove, univerzitetski i razvojni kampusi, ali i otvorene javne površine. Jednostavno rečeno, cilj nam je da ponudimo izbor svima onima koji iz različitih razloga osećaju da ga trenutno nemaju.

Koliko su gradovi adaptirani za mame uopšte?
Trend je svakako pozitivan. Vidimo sve veći broj rampi za kolica, a o ovoj temi se sve više i češće govori. Ali gradova ima raznih i ne mogu se porediti recimo, Lagos i Singapur. Razvijeni i bogati gradovi stalno traže način da unaprede kvalitet života stanovnika čiji broj brzo raste, jer dizajn i primenu naprednih tehnologija vide kao jedan od stubova ekonomije. Prostora za prilagođavanje majkama, ali i drugim kategorijama sa specifičnim potrebama ima veoma mnogo. Sve što na održiv način olakšava život i štedi vreme zapravo otvara nove mogućnosti za ljudski razvoj.

Da li radite na nekom novom projektu?
Svako od nas stalno radi na nekoliko projekata paralelno. Ali definitivno planiramo da brend heer i nadalje razvijamo i to ne samo marketinški, več i kroz druge, na neki način srodne proizvode.