FYI.

This story is over 5 years old.

Svaštara

Fotografije Brusa Lija i kulture borilačkih veština u San Francisku

Stari majstori Kineske četvrti su Brusa proglašavali za "disidenta sa lošim manirima" pa mu je vreme provedeno u ovoj kulturi bilo turbulentno i formativno .

Čarls Ruso je novinar iz San Franciska koji sa rađuje sa Fightlandom. Njegova nova knjiga, Striking Distance: Bruce Lee and the Dawn of Martial Arts in America, prati razvoj mladog, neformiranog Brus Lija dok se probijao u svetu borilačkih veština San Franciska početkom 1960-ih. Istorijske fotografije prikazuju grubu borilačku kulturu na koju je Li naišao, a u nju su činili svi od gangstera iz Kineske četvrti do uličnih boraca Ouklenda.Stari majstori Kineske četvrti su Brusa proglašavali za "disidenta sa lošim manirima" pa mu je vreme provedeno u ovoj sredini bilo turbulentno i formativno, uključujući i legendarni obračun sa Vong Džek Manom.

Reklame

(Dokument objavljen posredstvom National Archives and Records administracije u San Francisku.)

Fotografija četvoromesečnog Brusa Lija sa majkom, uoči porodičnog povratka iz San Franciska u Hong Kong u proleće 1941. Brusova majka je pripadala etnički raznolikoj (i uticajnoj) porodici iz Hong Konga. Dugo se verovalo da je Brus imao nemačke korene, ali se njegova majka nekoliko puta izjasnila da je Engleskinja sa majčine strane.

(Skrinšot iz filma posredstvom Sali Eng i Blue Queen Cultural Communication Ltd.)

Brus je rođen 27. novembra, u godini Zmaja i satu Zmaja) u Kineskoj četvrti San Franciska dok su njegovi roditelji imali američku turneju sa Kantonalnom operom iz Hong Konga. Pre nego što je otišao iz Amerike, Brus Li je zabeležio prvu ulogu kao novorođena beba u filmu Golden Gate Girl.

Foto: UC Berkeley

Nakon Drugog svetskog rata, područje San Francisko zaliva je postalo poznato po kulturi borilačkih veština. U Kineskoj četvrti je ova kultura bila vezana za Lau Buna, majstora Čoj Li Fut kung fua i lokalnog snagatora koji je otvorio jednu od prvih škola za borilačke veštine u Americi.

(Fotografija posredstvom Gilmana Vonga)

Natpis pred Sin Lum kung fu školom majstora Vonga je poručivao: "Pravilna upotreba dobre, dugačke pesnice / Je kažnjavanje prestupnike zakona i eliminisanje nasilja."

Vong je pripadao istom društvu kao i njegov stariji kolega Lau Bun i imao sličnu ulogu u zajednici. Kada su američki vojnici na odsustvu posećivali klubove u Kineskoj četvrti, često je Vong morao da rešava eventualne probleme.

(Fotografija posredstvom Gilman Vonga)

Parada u San Francisku na kojoj Vong (u centru drži leptir mačeve) vodi lokalnu grupu borilačkih veština. Vongova škola u Kineskoj četvrti "Kin Mon Club" (Klub jakih građana) – bila je jedan od stubova temeljaca lokalne scene borilačkih veština više od tri decenije.

Reklame

(Fotografija posredstvom Džek Vada)

Porodica majstora Čoj Kam Ona je odigrala presudnu ulogu u donošenju Taj Čija na Zapad. Čoj je godinama podučavao Taj Či u Kineskoj četvrti, ali se znalo da ima i obimno poznavanje borilačkih veština. Kako je jedan učenik rekao "Majstor Čoj bi mogao da krivi prostor i vreme."

(Fotografija posredstvom Džek Vada)

Fotografija Taj Či časa majstora Čoj Kam Mon-a u Kineskoj četvrti tokom ranih 1970. Tokom 60- je privlačio velike grupe mladih učenika (pre svega hipika ) koji su tražili alternative popularnih gurua. On je Taj Či reklamirao kao "Meditaciju u pokretu" i razvio veliki broj pratilaca.

Danas njegovi učenici uče Taj Či širom sveta.

(Fotografija posredstvom Barnija Skolana)

Mladi Brus Li u Ouklandu oko 1965, uoči uloge u Green Hornet-u.

Brus je jedno vreme držao školu na Brodvej aveniji da bi je kasnije preselio u garažu Džejmsa Lija (nisu robinski povezani) u istočnom Ouklandu. Iako je Brus rođen u Kineskoj četvrti, često je bio u nesuglasicama sa ostalim lokalnim pripadnicima kulture borilačkih veština. Zapravo, jedan majstor iz Kineske četvrti ga je odbacio kao "disidenta sa lošim manirima." Brus je uspeo da nađe istomišljenike sa druge strane zaliva u Ouklandu.

(Foto posredstvom Greglon Lija)

Džejms Li je u mladosti bio žestoki borac na koga je ulica ostavila značajan trag. Osim fizikalne strane, Džejms je bio i sjajan inovator borilačkih veština u Americi. U garaži je napravio modernu školu, osmislio je i napravio sopstvenu opremu, a čak i pokrenuo izdavačku kompaniju. (Zapravo je upravo Džejms Li razlog zbog koga se u engleskom kaže Kung Fu, a ne Gung Fu.) Džejms je otelotvorio budućnost borilačkih veština koju je i mladi Brus Li zamišljao. Uprkos razlici u godina razvili su jaku bratsku vezu koja je trajala do kraja njihovih života.

Reklame

(Foto posredstvom Bernis Džej)

Jedan od Brus Lijevih najbližih kolega u Ouklandu je bio Vali Džej (desno), havajski džiudžitsu majstor koji je držao časove u East Bay-u još od ranih 50-ih. Voli je bio samo jedan od nekoliko Brusovih kolega iz Ouklanda koji su imali veze sa skoro zaboravljenom havajskom kulturom borilačkih veština tokom sredine 20-og veka. Volijev učitelj (levo) je bio Seiširo Okazaki koji je iz loze samuraja izašao kao jedan od pionira kulture borilačkih veština na Zapadu.

(Foto posredstvom Greglon Lija)

Ed Parker(sredina) i Ralf Kastro(desno) su se bavili kenpom i takođe su imali veze sa havajskom kulturom borilačkih veština.

(Foto posredstvom Eda Parkera Seniora i IKKA/KamIV, Inc.)

Ed Parker je bio vizionar borilačkih veština u Americi. Parker je učio kenpo na rodnim Havajima pre nego što je 1956. otvorio prvu školu u Pasadeni. Od 1964, Parkerov Internacionalni turnir u karateu na Long Biču je bio ključna tačka u razvoju borialčkih veština u Americi na kome su se sastajali najveći svetski borci. Tokom prvog turnira '64, ljudi iz Holivuda su primetili Brus Lija i dali mu ulogu Kara u filmu Green Hornet.

(Foto posredstvom Barnija Skolana)

Brus Li sa (budućim učenikom iz Ouklanda) Bernijem Skolanom noć pre prvog Internacionalnog takmičenja na Long Biču u avgustu 1964. Retko se pominje da je veče pre turnira upriličen spiritualni sastanak u obližnjem hotelu gde se okupio veliki broj boraca. Brus Li, obučen u crnu kožnu jaknu je održao prezentaciju i govor koji je sve oduševio. Brusov nastup na sutrašnjem događaju je bio znatno mirniji u vidu kritičkog predavanja o statusu kvo borilačkih veština.

Reklame

(Foto posredstvom Barnija Skolana)

Brus demonstrira svoju rutinu za 'smanjenje razdaljine' veče pred turnir. Ovo je bila jedna od Brusovih omiljenih tehnika koje je radio tokom nastupa i tako demonstrirao munjevit rad nogu koji mu je omogućavao da se brzo približi protivniku i zada odlučujući udarac (ovo je takođe bio i prvi potez Brus Lija samo nekoliko meseci kasnije u legendarnoj borbi sa Vong Džek Manom).

Donji red, sa leva na desno : J. Pet Burleson, Brus Li, Entoni Mirakian, Džun Ri. Zadnji red, s leva na desno: Alen Stin, Džordž Metson, Ed Parker, Tsutomu Ohšima, Robert Trias. (Foto posredstvom Eda Parkera Seniora i IKKA/KamIV, Inc.)

"Tipovi su bukvalno stajali u redu da se bore sa Brus Lijem nakon njegovog nastupa na Long Biču", kaže Klerens Li, dugogodišnji karate učitelj u San Francisku koji je tog dana bio sudija. Ovaj citat je u suprotnosti sa uobičajenom pričom o Brus Lijevom nastupu na turniru. Mnogi su govorili kako je prosto izveo nekoliko fensi pokreta i sve šarmirao svojom harizmom. Zapravo, Brus je izveo nešto što do tada nije bilo viđeno pa je publika bilo oštro podeljena o ovom mladom borcu. Kako je jedan posmatrač rekao: "Brus je te večeri stekao koliko neprijatelja, toliko i pratilaca."

(Foto posredstvom UC Berkeley)

U leto '64, Brus je pratio starletu Dianu Čang Čung-ven ("mandarinsku Merlin Monro") na promotivnoj turneji njenog poslednjeg filma po zapadnoj obali. Ovo ih je dovelo i do Sun Sing bioskopa u srcu Kineske četvrti San Franciska gde se Brusova demonstracija i kritičko predavanje umalo nije završilo tučom na bini. Par nedelja kasnije, Brus Li je u borbi iza zatvorenih vrata porazio mladog borca iz Kineske četvrti Vong Džek Mana, pre svega zbog komentara koje je izrekao u Sun Sing bioskopu. Borba je održana u Brusovoj školi u Ouklendu pred samo sedmoro ljudi.

(Foto posredstvom Greglon Lija)

Brus Li (zadnji red u centru) sa jednim od prvih grupa koju je vodio u Džejms Lijevoj(prednji red, treći s leva) školi oko '65. Brusov boravak u Zalivu je ključan za razvoj njegovih borilačkih veština, a i dalje je nepoznat široj javnosti.

Pratite VICE na Facebooku, Twitteru i Instagramu